Küsimus:

Tere,

Meie peres elab 1 aastane isane dalmaatsia koer. Ta on väga mänguhimuline ning sõnakuulelik koer. Probleem seisneb selles, et umbes poole aasta (või isegi natuke rohkem aja) eest hakkas koer nö nagu "oksendama" kuid reaalset okset tal ei tule. See pole ka köhimine.

Olen rääkinud koera kasvatajaga, treeneriga, kolleegidega kuid lahendust ikkagi ei tea. See oleks nagu inimestel "astma" vms. Olen viimaseid kordi püüdnud lindistada seda häält kuid lindil on see nii moonutatud.

Ei saa öelda, et see "häälitsemine" juhtub väga tihedalt, tavaliselt öösiti ja mõnikord korra nädalas või kuus, mõnikord mitu ööd järjest ja korraga kusagil 3-4 minutit või vähem. Ei tea millest see sagedus oleneb -täiesti varieeruv.

Teised koerapidajad on rääkinud, et nende koer ka teeb sedaviisi, nagu oleks kurgus miskit kuid arsti poole nad sellega pöördunud pole kuna see ei häiri.

Kas koerad peavadki siis nii tegema? Kas võib olla probleemilahendus see, et ta mängib oma mänguasjadega ja neelab kogemata neid tuustakaid alla (väikesed vatiini tükikesed) mis ta mänguasja seest välja koogib ja need mida mina parasjagu kätte ei saa et ära visata? Ta püüab igat rämpsu sisse endale süüa kuna teab et ma ei luba seda ja seega kugistabki kiiruga alla, et ma ära ei saaks suust võtta.

Olen mures, et järsku on koeral midagi väga tõsist viga?

Lisainfoks veel niipalju et koer on kahel korral ka selle tulemusena oksendama hakanud -sisu oli kollakas löga ning mõned konditükid. Kogu sisu jällegi ei näinud kuna see juhtus ööel magamise ajal ning selleks ajaks kui ma tule põlema sain ja koera juurde jõudsin oli ta oma okse enamuse osast ära söönud.

Loodan, et saate minu murest aru.

Ette tänades,
Ailen

Vastus:

Ainult kirja põhjal jääb selgusetuks, kas tegu on siis oksendamisele sarnaneva häälitsusega/liigutusetga või siis ikkagi inimeste astmale iseloomuliku hingeldamisega. Kui tegu ikkagi oksendamisele sarnaneva häälitsustega/liigutustega, siis võib põhjuseid olla mitmeid, nt. regurgitatsioon, nn tühja mao tõttu oksendamine, tõeline oksendamine, liiga harv söötmine.

Kas antud häälitsus tundub olevat seotud söömisega? Kui jah, siis kui tihti peale söömist tekib antud häälitsus?

Kas on raskendatud ka veejoomine? Kui antud häälitsus tekib koheselt peale söömist (mõnedel omanikel on toidukauss koeral kogu aeg ees ja seega öist häälitsuse tekkimist on raske hinnata) ning kui veejoomine on mõnigal määral raskendatud (kuigi alati ei pruugi), siis on suure tõenäosusega tegemist regurgitatsiooniga ehk toidu tagasiheitmisega söögitorust, mille puhul ei pruugigi otseselt okset olla, kui söömisest on palju aega möödas. Regurgitatsiooni enam-levinud põhjuseks nii noorel dalmaatslasel on söögitoru laienemine. Siin aitab söögi andmine väiksema aja tagant ning samuti söögikausi kõrgemale asetamine nii, et koer peab sööma püsti olles oma ninast körgemal või samal tasapinnal.

Nn tõelise oksendamise (samuti ei pruugi otseselt okset olla, kui söömisest möödas palju aega) põhjuseid on aga väga erinevaid, alates liiga harva antavatest söögikordadest kuni erinevate organite (magu, neerud, maks, pankreas jne) haigusteni välja.

Nn „kollaka löga“ oksendamine viitab mao-sapiteede ärritusele, enamasti seotud tühja kõhuga.

Antud juhtumit aitaks lahendada vastavad uuringud loomakliinikus: põhjalik ülevaatus, auskultatsioon, vereproov, röntgen (kindlasti ka koos kontrastainega) rinna-ja kõhuõõnest, ultraheliuuring. Väga informatiivne on ka lindistatud salvestus mainitud häälitsusest.

dr. Ingrid Hang

Märksõnad:

Tagasi