Kennelköha

Kennelköha põhjustavad mitmed viirused (nt. adenoviirus tüüp- 1 ja 2, parainfluentsaviirus, herpesviirus jne. ), bakterid (bordetella bronchiseptica) ning mükoplasmad. Olulisemaks ja tüüpilisemat kliinikat põhjustavaks haigustekitajaks peetakse Bordetella bronchiseptica ´t. Tema peiteaeg on 1-8 päeva. Nakatunud koer võib eritada nakkustekitajaid mitu nädalat ilma et tal endal oleks olulisi haigustunnuseid.

Koeral on “nohu”, kerge köha, keha temperatuuri tõus, isutus, uimasus. Kennelköha levib sesoonselt. Koerad võivad nakatuda nii otsese kontakti kui ka esemete või inimese kaudu. Tavaliselt toimub see koerarohketes kohtades: näitused, koerakasvandused ja -hotellid, treeningplatsid, pargid jne. Kennelköha on väga nakkav!

Haiguse peiteaeg võib olla paarist päevast paari nädalani (tavaliselt umbes nädal), haigus võib kesta nädalast kuuni (keskmiselt paar nädalat). Kennelköha levib piisknakkusena, st nakatab ikka ainult köhiv koer. Nakkuse võib külge korjata ka pinnalt (haige koer köhis/aevastas, terve koer nuusutas/lakkus sama kohta), kuid pinnal ei ela nakkus väga kaua.

Õues külma ilmaga peaks nakkusoht likvideeruma umbes 5 minutiga. Siseruumis elab bakter loomulikult kauem. Viiruse võib koju tuua ka käte või riietega! Seega, kui külastate nakkusohtlikke loomi, ärge suhelge enne oma koertega kui olete riided vahetanud ja käed pesnud.

Kõik köhivad koerad ei nakata, st analoogselt inimeste viirusnakkusega ei ole köhiv koer kogu aeg nakkusohtlik, vaid umbes 5 esimest päeva. Küll aga, kui kennelis on haige koer, siis terve koer võib nakatada teisi koeri just selsamal põhjusel, et nakkus elab ka riietel/karvadel.

Kennelköha tunnused

Peamine sümptom on kuiv, krooksuv köha nagu oleks koeral midagi kurgus, mis tugevneb füüsilise pingutuse, õhuvahetuse, rihmast tõmbamise ja kurgu katsumise korral. Võib erituda lima ja vahtu suust ning läbipaistvat vesist või limast eritist ninast. Tavaliselt paraneb paari nädala jooksul ravita. Piirata õues olemist ja füüsilist koormust.

Kui põletik läheb sügvamatesse hingamisteedesse, tekib kopsupõletik, mis ravita võib-olla eluohtlik. Koeral on palavik, mädane nõrevool ninast, isutus, raske hingamine, palavik. Võib hakata oksendama ja saada kõhulahtisuse. On ohtlik noortel kutsikatel ja vanadel nõrgenenud immuunsusega loomadel. Vajab ravi.

Kuna kennelköhaga on igasugu tüsistused kerged tekkima (kõige tavalisem neist kopsupõletik), tuleks koera liikumist kuni täieliku tervenemiseni + paar päeva lisaks piirata AINULT kiiretele pissiringidele. Loomulikult püüdke vältida oma koera suhtlemist teiste koertega.

Kui kennelköha on kerge (koer köhatab vahel, tuju ja isumuutusi pole, nina võib pisut nõretada), pole ravimeid manustada vaja. Soe joogivesi või köhimist leevendav tee ja pisut mett on abiks, kuid mitte väga vajalikud. Kui koer aga oksendab (sageli kennelköha algabki vahu öökimise või köhimisega), on loid, ei taha süüa jne on kindlasti vajalik veterinaari külastus + ravimid.

Sellesse haigusesse tasub siiski ettevaatusega suhtuda, tüsistustesse ON koeri surnud. Eriti hoolikad peavad olema muidugi kutsikate ja vanade koerte omanikud ning nõrga immuunsusega (nt koer oli hiljuti haige, läbis opi, ka narkoos nõrgestab mõneks ajaks immuunsust jne) koerte omanikud.

Kuidas ravida?

Spetsiifiline ravi puudub. Antibiootikumide manustamisega saame vaid ära hoida kaasneva bakteriaalse nakkuse. Mõnikord kasutatakse ka röga lahtistavaid vahendeid.
Enamasti koerad tervenevad 1-2 nädala jooksul ning ei vaja ravi, kuid on ka palju loomi kes põevad raskemini ja neil võib tekida lisaks kopsupõletik, mis vajab ravi antibiootikumidega.
Kennelköha mingi vormi läbipõdenud koertel tekib lühiajaline immuunsus umbes 3-4 kuuks.

Kuidas kennelköha vältida?

Tuleb vältida kokkupuudet haigete ja kandjatega. Haiguspuhangute ajal mitte külastada kohti, kus on palju koeri koos (koerapark, näitused, koertesalongid ja –hotellid). Ruumide tuulutamine ja desinfektsioon on olulised. Desoained toimivad vaid siis efektiivselt, kui orgaaniline mustus on enne maha pestud, kui asutakse desoaineid kasutama.

Mitmed vaktsiinid sisaldavada parainfluentsa vastaseid antikehi. Immuunsus kestab koeral umbes aasta. Mõttekam oleks oma kutsikas kennelköha vastu vaktsineerida, kui soovite külastada kohti, kus on palju koeri (näitused jms.). Kennelköha põhjustavad küll mitmed viirused ( nt. adenoviirus tüüp- 1 ja 2, parainfluentsaviirus, herpesviirus jne. ), bakterid (bordetella bronchiseptica) ning mükoplasmad, nii et vaktsiin ei pruugi aidata 100%- liselt, kuid mõnevõrra siiski.

Näiteks vaktsiin Nobivac KC:

Koerte aktiivne immuniseerimine Bordetella bronchiseptica ja koerte paragripi viiruse poolt tekitatava kennelköha vastu.
Vaktsineerimine kutsub esile immuunsuse Bordetella bronchiseptica vastu 72 tunni jooksul pärast manustamist. Immuunkaitse kestab kuni 3 kuud.

Preparaat sisaldab elusat Bordetella bronchiseptica tüve B-C2 ja elusat koerte paragripi viiruse tüve Cornell. Preparaat tekitab aktiivse immuunsuse Bordetella bronchiseptica tüve B-C2 ja elusa koerte paragripi viiruse tüve Cornell poolt tekitatud kennelköha vastu.

Manustada 72 tundi enne oletatavat riski (ajutine kennelisse paigutamine või koertenäituse külastamine). Immuunkaitse kestab kuni 3 kuud.

Allikas: Eesti Kuldsete Retriiverite Tõuühing, loomakliinikud.ee

Märksõnad:

Tagasi