Küsimus:


Tere Lgp. koerakuulaja,

Äkki oskate ka aidata probleemi puhul.

Minul on  kodus 7-kuune lääne-siberi laika, kellel on kutsikast peale paaniline hirm autosõidu ees, mis väljendub sülje ohtras eritamises ja oksendamises.

Kuna elan maakandis ja käin Monaga ka jahil on autosõit vältimatu. Auto läheduses ei lase ta endale lähedale minna ega kätte võtta, kuna teab et asi lõppeb auto peale panekuga. Pigem on ta nõus jooksma 20 km auto kõrval kui peale tulla.

Käitumine on sama ka siis kui auto pole käivitatudki, lihtsalt seisab hoovi peal, juba pelgalt auto lähedal olles hakab koeral sülg jooksma ning ta tunneb ennast ilmselgelt halvasti. Minu teada ei tohiks tal olla ka ühtegi ebameeldivat või traumeerivat kogemust autoga seoses.

Äkki oskate nõu anda ja aidata leida lahendust kuidas kõigil oleks parem ja lihtsam.

Ette tänades,
koera omanik
Ain

Vastus:


Tere Ain,

Kopeerin teile esimese lõigu koer.ee lehel juba vastatud teemast, seoses algpõhjusega millest kartus on tekkinud:

Koertel, nagu ka inimestel, esineb "merehaigust". Merehaigust võib esineda erineval moel erinevates staadiumites nt. suurenenud ilaerituse, iivelduse, oksenduse aga ka lahtise kõhu näol. Mõnel (eriti kutsikatel) läheb see üle ajaga teistel aja ja hajutamisega, kolmandatel tuleb ülesaamisele kaasa aidata vältides kiirelt sõidetud järske kurve, kiireid pidurdusi jms. mis autos olevat koera loksutab. Tihtipeale aitab lisaks ka enne sõitu väike söök (tühi kõht on sama halb kui liiga täis kõht, viimase vältimiseks võib kõhutäie anda umbes 3h enne sõitu) ning ka võimalus liikuval alusel näha kuhu liigutakse.

Tihti kõige elementaarsem viga, millest alustatakse on pikem või kiirustades tehtud autosõit, millele ei ole eelnenud kutsika/koera autoga rahulik harjutamine. Teine üldlevinud viga mida tehakse, on autosõidust suursündmuse loomine, mis tõstab koera energiataset ootusärevuse tõutu ja pideva kinnituse tõttu ning toob teile kaasa rahutu kaaslase, kes paigal ei püsi ja tasa ei suuda olla.

Kui koeral tekib pidevalt mingis tingimuses tugevalt ebameeldiv kogemus, mida merehaigus kindlasti on, kinnistub seos halva enesetunde ning autoga üha enam ja enam kasvades välja hirmuks, mis refleksina toob autot nähes esile samad sümptomid, mis merehaigusel. Kogemuse tuimestamiseks soovitan vähamalt 2 nädala (võib kesta ka 2 kuud) vältel vältida autosõitu ning tuimestada reaktsiooni autoga, vähema ajaga kahjuks ei õnnestu kindlasti püsivalt negatiivset füsioloogilise kogemuse mälupilti tuimestada ja positiivset reaktsiooni asemele luua.

1. ärge sundige teda autole lähenema, looge temale sobiva motivatsiooni abil positiivne seos seisva autoga mil uks lahti- samm sammult väga väikesi edusamme motiveeringuga kinnitades ning paari tunnipärast jätkates, kuni selleni, et (max) nädala jooksul peaks ta hea meelega auto ligidal liikuma.

2. nüüd võib siia motiveeringu autosse (kui tal eelnevalt sisenemisega probleeme ei ole olnud ja see iseseisvalt toiminud) ning hakata teda toitma autos, kohal kus ta peaks sõiduajal viibima. Auto uksed lahti ja auto ei käi.

3. kui ta positiivselt autosse tuleb ja rahulikult käitub laske kellelgi auto rahulikult käivitada ning andke sellepeale söök kätte, harjutage nii mõned korrad käiva autoga 5-10min iga söögikord.

4. sulgege peale autosse hüpet uks ning minge ise oma kohale autos (kui ulalate sealt sööki kätte andma oleks väga hea, kui ei siis soovitan leida koht kus seda teha õnestuks). Istuge autos 10-15 minutit ning lõpetage motiveeringuga (ukse avamine ja välja kutsumine on preemia mida oleks vaja kinnistada mängu või muu motiveerivaga).
Kui eelnevale on reaktsioonid olnud sujuvad ja positiivsed saate autos istumise aega suurendada 30 minutile.

5. Enne kui teete esimese kohaltsõidu andke 2h enne koerale sisse "merehaiguse" vastane ingveritablet (müüakse inimeste apteegis, koerale sobilik, looduslik) ning viige ta 5 minutilisele sõidule (hoovist välja ja sisse) lõpetage motiveeringuga ning päev päevalt pikendage sõidu aega, kui reaktsiooni ei esine võite ette võtta juba taas pikemad sõidud.

Andke teada kuidas teil läheb!

Ka soovitan tutvuda artikliga siin .

Parimate soovidega,
Kärt Pingas
Koerakuulaja

Tagasi