AllergiadKoerad reageerivad allergiatele põhiliselt naha kaudu. Samuti arvatakse, et kroonilised kõrvapõletikud on allergia tunnuseks.

Tüüpilised allergia sümptomid on kratsimine, käppade närimine ja pidev lakkumine. Kõrvalestad võivad muutuda punaseks ja olla kuumad. Sellele võib järgneda ka krooniline kõrvapõletik. Nahk muutub paksuks, võidunuks ning lõhnab väga ebameeldivalt. Allergiatega kaasneb rohke karvakaotus.

Paljud allergiad esinevad vaid hooajal, mil vastavat ainet õhus lendleb - näit. ristirohi, seeder jm. õitsevad vaid teatud aegadel. Kõige sagedamini saadakse allergiatekitaja sissehingamise teel, aineteks harilikult tolm, õietolm, kõdumuld jm.

Sellisel juhul kergendab koera enesetunnet ajutiselt külm kaerajahu- või mõrusoolavann. Koertele tehakse ka allergiasüste, kuid nende toimealgus on pikaajaline ning mõjub 70-75%.

Kontaktiallergiaid põhjustavad teatud materjalid, millega koer kokku puutub ja mida ta ei talu. Näiteks kaelarihm võib olla talle ebasobivast materjalist. Kontaktiallergiat esineb kõige vähem ning seda on kõige lihtsam tuvastada. Allergiad, mida põhjustavad parasiidid: üks levinumaid allergia põhjuseid.

Kirbud kimbutavad rohkem soojadel kuudel, külmal ajal nendega probleeme eriti ei ole. Kirbuallergia puhul koer kratsib ennast, nahk punetab ning teinekord on nahal ka kühmuline lööve või vistrikud. Kõige kergem viis kirbuallergiast vabaneda, on kasutada veterinaari poolt soovitatud ainet, mis kirbud tapab. Raskemal juhul peab koerale andma ka antibiootikume.

Toiduallergiad võivad tekkida isegi kõige tavalisematest toiduainetest nagu kana, liha, piim, munad, kala, mais, isegi lambalihast. Ka see, et koer on kogu elu mingit toitu söönud, ei takista mingil hetkel tema muutumist sellele toidule allergiliseks. Et teada saada, milline toiduaine koeral allergiat põhjustab, tuleb ükshaaval hakata ained menüüst kõrvaldama ning jälgima koera reaktsioone. Koerale ei tohiks sel ajal (6-8 nädalat) anda ka küpsiseid, laua äärest "näkse" ning näritavaid mänguasju.

Enne koera dieedile panemist tuleks oma vet.arstiga kindlasti konsulteerida.

Allergianähtuda korral peaks alati pöörduma vet.arsti poole ning temaga konsulteerima.

Mõned näpunäited neile koeraomanikele, kelle koer on allergiline:
- tee 3-4 korda nädalas oma kutsikale kaerajahuvanne (mõnedes lemmikloomapoodides müüakse isegi kaeralisandiga shampoone)
- lase oma koeral istuda mõrusoola(epsomiit)vannis
- ürita kasutada õhuniisutajat ning pane toataimedele aktiveeritud puusütt hoidmaks ära kõdumulla teket
- avatud akende asemel kasuta õhuventilaatorit
- pühi sageli tolmu
- tee koerale regulaarselt kirbuprofülaktikat
- sööda koera tundlikele koertele mõeldud toiduga
- ole ettevaatlik ainete suhtes, millega sa koera aset pesed

Kennel Clodovech

Märksõnad:

Tagasi