Kutsika kodune kasvatus

Kui kutsikas tuleb majja, alustatakse koheselt tema kasvatamist. Kasvatamine ei ole sama mis dresseerimine, vaid sisaldab endas näiteks nõudeid, et oma vajadusi ei tohi teha tuppa, mööblit ei tohi närida ja üksi jäädes on keelatud ulguda ja haukuda.Õige käitumise õpetamisel on oluline järjekindlus ning nõuded tuleb kutsikale esitada nii, et ta neist ka aru saaks.

Kui te olete näiteks otsustanud, et kutsikas ei tohi voodis magada, siis ei tohi teda ka kunagi  - mitte ühtainumastki korda - voodisse lubada. Kutsikas muutub ebakindlaks ja närviliseks, kui ta vahetevahel võib midagi teha ja vahetevahel ei või.

Mõned inimesed lubavad koera hüpata mööda laudu ja närida kõike mida nad tahavad, nii inimesi kui esemeid. Kui siiski hiljem ei soovita, et täiskasvanud koer laua peal kõnniks, tekib koera jaoks konfliktne olukord ja see jällegi muudab koera ebakindlaks. Ta ei saa enam aru mis on lubatud ja mis ei ole. Sama asi juhtub ka siis, kui hiljem dresseerimisel lubatakse koeral kõigepealt paar aastat toodavat eset närida ja siis äkitselt on see täiesti keelatud. Koer muutub ebakindlaks ja eseme toomine muutub tema jaoks ebameeldivaks. Kuid kui selle asemel juba esimesel korral, kui koer võtab eseme suhu, keelata selle närimine, eelpool kirjeldatud probleemi ei teki. Kuid nüüd tagasi koduse kasvatuse juurde.

Üks üsna konkreetne ülesanne on õpetada kutsikas toas puhtust pidama. Õpetamisviise on mitmeid ja üsna harva kohtab täiskasvanud koera, kes toas puhtust ei pea. Üks võimalus on õpetada kutsikas oma vajadusi ajalehele tegema.

Alati kui kutsikas on söönud või üles ärganud, viiakse ta lehe peale ja sõbralikult, kuid otsustavalt hoitakse teda seal kuni ta sellele oma vajadused on rahuldanud. Ajalehti vahetades tuleks alati jätta väike tükk "pissipaberit" alles, siis juhib pissilõhn kutsikat õigesse kohta. Talvel võetud kutsikate puhul on ajalehe variant igati sobiv.

Kui kutsikas võetakse suvel, on toas puhtuse pidamise õpetamine palju kergem. Alati kui kutsikas on söönud, ärganud või mingi aeg ringi jooksnud viiakse ta välja. Isegi kui tundub, et kutsikas on rekordilise ajaga toas puhtust pidama õppinud ei saa temalt veel nõuda, et ta suudaks oma vajadusi kaua kinni pidada.

Ära jäta kutsikat üksi ulguma

Probleem, mis puudutab peamiselt korteris elavaid koeri, on see, et koer oleks üksi jäädes vait. Mõned kutsikad ei karju kunagi, kuid üsna suur osa karjub üksi jäädes täiest kõrist. Kutsikat ei tohi ukse taha ulguma jätta, sest üsna kindlasti ulub ta seal nii kaua, kui te ära olete. Kui siiski kuuled koju tulles, et kutsikas nutab, ära mine sisse enne, kui ta on vait jäänud. Kui lähed sisse siis, kui ta karjub, õpib kutsikas, et karjumise abil saab ta omaniku enda juurde.

Mida teha, et kutsikas karjuma ei hakkaks? Kõigepealt kui lahkud kodunt ürita teha seda nii, et kutsikas ei märkaks sinu äraminekut. Hiili vaikselt välja kui ta magab või lahku toast kui ta sööb või mängib. Kui ei ole aega oodata seda, et kutsikas jääks magama, võib visata peotäie leotamata kuivtoitu põrandale ja lahkuda ajal, mil kutsikas neid otsib. Koju tulles on kutsika rõõm tavaliselt ülisuur.

Kui soovid, et ta ei hüppaks ka täiskasvanuna inimeste peale, tuleb teda juba kutsikana õpetada hästi käituma. Sina ise ja võõrad võivad teha nii, et uksest sisse tulles visatakse kutsikale kuivtoidu krõbinaid põrandale ja nii unustab ta tulijate vastu hüpata.

Mida teha kui kutsikas närib diivanit?

Esemete ja eriti mööbli närimine on loomulikult suur probleem. Tulevasi IPO-koeri soovitakse näha energiliselt oma lõugu kasutamas ja seepärast näeb tihti olukordi, et kutsikat ei keelata üldse, isegi kui ta kogu esiku ribadeks kisub. Sellegi probleemiga tuleb midagi ette võtta. Siin kehtib sama, mis igasuguse õpetamisegi puhul. See mis on täiskasvanuna keelatud, peab olema ka kutsikale keelatud. Ehk kui me ei soovi et kutsikas mööblit närib, võime toimida järgmiselt.

Kui kutsikas ründab hammastega näiteks toolijalga, keelatakse teda selle eest, kuid koheselt pakutakse talle midagi lubatut närimiseks ja lubatud esemetega alustatakse temaga mängimist. Ehk siis keelule peab järgnema vahetult mingi teine tegevus, siis ei võeta kutsikalt soovi oma hambaid ja lõugu kasutada.

Kui kutsikas jääb üksi, tuleks ta jätta sellistesse tingimustesse, kus ta midagi paha korda saata ei saaks. Tagantjärgi on kutsikaga asjatu riielda näiteks läbi näritud juhtmete või kingade pärast, kuna kutsikas ei suuda omavahel ühendada riidlemist ja lõhutud esemeid. Kui kutsikat millegi eest keelata, on keeld mõjusaim selles vahemikus, kui kutsikas on just keelatud tegevust alustamas. Et hoiduda pidevast kutsika keelamisest, tuleks kõik ligimeelitavad esemed kutsika ulatusest eemaldada. See vähendab nii omaniku kui koera stressi.

Kutsikale meeldib närida

Kutsikale meeldib närida kõike ja kõike. Jõuame taas selleni, et tulevastel IPO-koertel lastakse hammustada ka inimesi, et tal ei tekiks hilisemat dressuuri silmas pidades tõrget varruka hammustamisel. See on arusaadav, kuid mingi piir peab asjal olema. Kui kutsikas alati kui teda käsutad tormab endisest raevukamalt sind hammustama on viimane aeg midagi ette võtta. Sa ei soovi ju, et hiljem dresseerimist alustades alati kui koera mõne vea eest karistad tema sind vastu hammustaks.

Kui kutsikas hammustab sind vastuseks mõnele sinupoolsele toimingule, keela teda sõbralikult kui järjekindlalt ja paku talle mõni muu objekt mille peal ta oma hammustamissoovi rahuldada saaks (näiteks puupulk või riidest "vorstike").

Loomulikult kui koeral on tugev iseloom siis väikeset karistusest ta end segada ei lase, sel juhul tuleb karistust vastavalt koerale "doseerida". Keelu mõju on siis õige, kui selle tulemusel koer keelatud tegevuse lõpetab, kuid ei muutu siiski arglikuks ja alistunuks. Sama käib loomulikult ka võõraste inimeste hammustamise kohta. Kui me teame, et peame koeraga liikuma ka inimeste hulgas ilma, et peaksime kogu aeg kartma, et ta kedagi hammustada võib, tuleb ka selle asjaga midagi ette võtta.

Kutsikas võib hammustada võõraid inimesi niikaua, kui see on sõbralik mäng, kuid kui omanik ütleb, et nüüd aitab, peab kutsikas ka kuuletuma. Võõras inimene võib ka loomulikult juhtida koera tähelepanu mõnele muule asjale, mida kutsikas võib hammustada, kuid lõppude lõpuks annab otsustava keelu ikkagi omanik.

Tulevane IPO-koergi ei tohi hammustada varrukameest sealt kust juhtub vaid hammustamine on suunatud varrukale. Sel juhul peab paika see, et kutsikas võib küll hammustada aga mitte otseselt võõrast inimest vaid tema poolt pakutud eset. Eriasi on muidugi, kui kutsikast soovitakse kasvatada politsei- või valvekoer. Röövlitel ei ole just eriti tihti kaitsevarrukat mida võib hammustada.

Söömiskommete õpetamine kuulub samuti kutsika koduse kasvatuse juurde. Kui tahame, et kutsikas laua ääres ei kerjaks, on tulemusrikkaim järgmine viis. Kutsikat ei aeta köögist või laua äärest minema vaid lihtsalt ei anta talle kunagi laua ääres midagi. Kutsikast ei tohi väljagi teha. Vähehaaval õpib kutsikas, et laua ääres ei ole mõtet kerjata, kuna sealt ei tule niikuinii midagi. Kui söögist jääb midagi järele, mida soovitakse koerale anda, pannakse see koera söögikaussi, kuid neid ei anta kohe vaid alles siis, kui koera söögiaeg on kätte jõudnud. Kui jäägid antakse kohe söögi järel, õpib kutsikas, et tasub tähelepanelikult söögiaja lõppemist oodata, kuna siis jõuab kätte maiustamishetk. Kui kutsikas varastab laualt toitu, peab selle vastu midagi ette võtma. Ole tähelepanelik ja kohe kui koer kavatseb laua najale hüpata tuleb põhjustada talle midagi ebemeeldivat, näiteks visates teda mingi esemega. Tark oleks muidugi kõik söödav selleks ajaks, kui koer üksi koju jääb laualt ära korjata.

Keeld peab tulema siis kui kutsikas alles üritab midagi keelatut tegema hakata

Kui kutsikas ei tohi voodis magada, peab seegi olema algusest peale keelatud. Mõjusaim viis toimida, on teha nii, et kui kutsikas üritab voodisse ronida, teda keelatakse. Kui ta on juba kaua voodis maganud on tema sealt vihaselt välja ajamine asjatu selle koha pealt, et koer õpiks mitte voodisse ronima. Kui koer läheb voodisse magama siis, kui kedagi kodus ei ole, kuid mitte kunagi siis, kui keegi on kodus, võib panna voodile külili kasvõi köögitabureti mille tõttu koer enam voodisse ronida ei soovi. See on iseenesest lihtne viis säästa nii omaniku kui koera närve.

Uksekella helina peale täiesti kõrist haukumine on täiesti õpitud tegevus. Kutsikas ei hakka ju raevukalt haukuma näiteks telefonihelina peale. Kutsikas on õppinud, et uksekella helisedes tormab omanik ukse juurde ja sealt tuleb keegi meeldiv või ebameeldiv inimene. Seda võib ära harjutada selliselt, et pannakse ukse peale kiri, kus on kirjas uksekella helistajale, et too ei imestaks, kui ust kohe ei avata. Uks avatakse alles siis, kui koer on vait jäänud. Kui uksekell heliseb, istutakse täiesti rahulikult paigal ja ust minnakse avama alles siis kui koer on vait jäänud ja rahunenud. See nõuab loomulikult veidi kannatlikkust nii koeraomanikult kui ka külla tulevalt ukse taga ootajalt.

Lõpuks tuleks veel meeles pidada, et su koer õpib seda paremini käituma, mida rohkem sa jaksad temaga juba kutsikaeas tegeleda. Vii kutsikas erinevatesse kohtadesse, harjuta teda erinevate inimestega ja sõida koos temaga erinevates transpordivahendites. Mängi temaga palju, et teievaheline kontakt muutuks tugevamaks.

Päivi Lindqvist

Märksõnad:

Tagasi