Mäng inimesega
Need mänguasjad, millega mängid sina temaga, peaks olema erinevad nendest, mis talle iga päev kätte saadavad.

Mänguasju ei tohiks vedeleda igal pool talle kättesaadavates kohtades ringi, tal võiks olla paar oma asja millega ta saab tegeleda kui on igav või sind ei ole, üheks heaks valikuks on kindlasti “kong” mänguasjad kuhu saad ka ajaveetmiseks ning aju stimuleerimiseks toitu sisse peita.

Mäng on väga hea kontrolli ja sideme saavutamise võimalusi kui seda õigesti hallata.

Kui ta ise sulle mängu pakub või mängima kutsub ära tee välja ja näita oma tegevusega selgelt, et sul on muu asi hetkel tähtsam.

Kui sul aga tekib endal tuju temaga mängida, võta mõni nendest sinu ja temavaheliseks mänguks kõrvale pandud mänguasjadest, kutsu ta enda juurde ja mängi temaga 5-10 minutit ning mängu lõppedes ära jäta “teie” mänguasja tema kätte vaid pane uuesti ära. Nii lõpetad ja alustad alati mängu sina.

Mänguasjadena vältida soovitaks ilma nöörita palle (tennispall võib suurele kutsikale põrkelt püüdes vabalt kurku kinni jääda) ja sikutusmängudeks sobivaid asju. Sikutusmänguasju võib kasutada küll viskamiseks kuid mitte sikutusmängudeks ja kiusatuse ärahoidmiseks on parem nendest loobuda, seni kuni oled väga kindel, et koer sulle alati allub ning sina kontrollid mängu. Muidu võivad sikutusmängud väga kergelt üle kasvada jõunäitamise mängudeks. Kui koer tunneb, et ta on sinust sikutamises üle, kasvab tema enesekindlus üle ka mujale.
Kui peres on mitu koera ja kaks või enam naist kes võitlevad pidevalt positsiooni pärast, on samuti soovitatav kõik jõunäitamise meetodit arendavad tirimisasjad ära jätta.  Kutsikale, kelle hambad ei ole veel vahetunud, on aga kõige parem tavaline käterätik mis on tehtud märjaks ning sõlme tõmmatud.  See on piisavalt pehme ja piisavalt kõva, et  kutsikas saaks masseerida oma igemeid  ja mängida.

Samuti on halb mõju kõval sikutusel noores eas kui hambad ei ole veel kõik vahetunud ja korralikult kinnitunud võib sikutamisega hambumust muuta.

Mida kindlasti jälgida:
kui sa võtad mänguasja välja tema nähes ja ta sellest juba erutub ei tohiks enne maha rahunemist mängima hakata. Aseta lihtsalt mänguasi kättesaamatusse kohta näiteks lauale asetada ja jaluta eemale, keera selg või tegele millegi muuga, kuni ta rahuneb.

Kui on rahunenud proovi korra veel mänguasi võtta ja jälgi reaktsiooni, alles siis kui ta rahulikult reageerib kasuta seda kohe ära enda juurde kutsumisega ning sinu juhendi täitmise eest mänguasjaga premeerimisega. Sama käitumisjada käib kõigi tegevuste kohta mis teda erutavad. Nende hulka võib kuuluda ka jalutama minek, jalutusrihma nägemine, auto nägemine, asjade pakkimine, riide panemine ja muu sellised huvitava tegevuse eelvihjed.

Kui on probleemiks see liigne erutuvus siis väldi ka piuksuvaid mänguasju.

Kõik sellised mänguasjad aga millega saad harjutada näiteks äratoomist, kõrvalkäimist, juurde tulemist ehk ajutööd, on väga head (nende hulgas on nööriga pallid, kõvad ja pehmed suuremad pallid, kõva sisuga pealt pehmed mänguasjad- viimased õpetavad talle ka pehmet hammustust- kui poest ei leia saad sellise ise kivi või ülikõva pinnaga palli ümber mitmekordset riiet sidudes meisterdada). Pehme hammustus on eriti tugeva kaitseinstinktiga koerte puhul oluline ainult, et siinkohal tuleb valida kas sa soovid sel viisil ohutut koera või soovid võistelda hiljem varrukas ning selle trenniga kontrolli saavutada kui soovid kasvatada aga jahikoera sobib kõva sisu ideaalselt (nii ei riku koer saaki tuues tema kasukat temast läbi hammustades või kiskudes).

Tee talle mängust väike koolituse taustaga suhtlemine n. nööriga palli veeretades seda taga ajades ja sinu juurde tuues on tegemist tagaajamis mänguga, aga saab kenasti samal ajal selgeks aport, too, siia, anna.. .Võta maius abiks ning kui ta mänguasja juurde toob paku maiust selle asemele, et ta omast tahtest sulle mänguasja loovutaks (loovutamise ja maiuse pakkumise ajal korda “anna” või muud endale sobivat juhendit, mis sulle selle tähenduseks sobiks).

Sellised mänguasjad võtavad koos mõttetegevusega ära suure osa energiast mida sama ajaga jalutuskäik ei suuda. Pikad jalutuskäigud on alati ajutegevusele lisaks sinult saadud juhendite kinnistamiseks.

Kutsikale asju õpetades võib juhendeid ehk käsklusi oluliselt rohkem korrata (soovitud tegevuse ajal) kui täiskasvanud koerale, seega ei ole see viga kui pidevalt juhendit kordad kiidad kordad kiidad kordad, kutsikas omandab nii seosed kõige kergemini ning kinnistab need. Hiljem piisab üksikutest selgelt antud juhenditest.

Autor: Kärt Pingas - koerakuulaja
Märksõnad:

Tagasi