Skye terjerAjalugu

Sageli kutsutakse seda tõugu nime omapära tõttu ka “taevalikuks” tõuks (sky on inglise keeles taevas). See terjeritüüp on lähisugulane teiste seas ka cairni terjeri ning west highlandi terjeriga. Juba üle 400 aasta teatakse selle saare koeri pikkade ja pikakarvalistena ning neil olid võrratud omadused jahipidamiseks karmides ja äärmiselt nõudlikes tingimustes.

Veel 19. sajandil ei erinenud see tõug olemuselt kuigi palju oma lähisugulasest cairni terjerist. Praeguse välimuse väljakujunemisel mängis määravat rolli näitusekultuuri areng ja tõugu hakati kujundama järjest enam välimuse põhjal. Nüüd ei ole sellise “hüpertüüpi” koera kasutamine jahil mõeldav ja tõust on kujunenud aegamööda seltsikoer.

Suurus

Ideaalseks peetakse turjakõrgust 25 kuni 26 cm (10 tolli). Emased on mõnevõrra väiksemad. Tõustandardi omapära on see, et pikkus ninatipust sabaotsani on määratud täpselt: 103 cm ( 41,5 tolli).


Skye terjer on tegelikult üsna suur koer, kes on juhtumisi vaid lühikestel jalgadel. Ta on pikk, madalajalgne ja rikkaliku karvkattega. Kerepikkus on turjakõrgusega võrreldes täpselt kahekordne. Saba on seistes ja rahulikus olekus allapoole suunatud, liikumisel aga kerkib kergelt kaarduvana kõrgemale ning suurendab veelgi muljet “põrandaharjast”. Sellest hoolimata on skye terjeril väga kerge liikumine. Lõualuud, kere ning nii ees- kui tagajalad on hästi jõulised.

Karvkate ja värvus

Kahekordne karvkate moodustub lühikesest, tihedast, kohevast ja pehmest alusvillast ning pikast, karmist ja sirgest kattekarvast, milles ei tohi olla märkimisväärset lainetust. Piki selja telgjoont moodustub sirge karvalahk, mis läikiva ja hästihooldatud karvaga koera liikumisele lisab visuaalset veetlust.
Värvustest esineb nii musta, hele- või tumehalli, liivakarva (võiku) kui kreemikat ja kõikide nende värvuste puhul võib olla koonu ning kõrvade osa markeeritud mustaga. Eelistatud on kogu kerel ühtlaselt jaotunud toon, kui esineb koonu ning kõrvade osas tume varjund. Vaid pisike valge märgis rinnal on lubatud.
Vaatamata oma uhkele karvkattele, ei vaja ta trimmimist, piisab iganädalasest harjamisest.

Iseloom

Elegantselt ja suuremeelselt käituv “ühe-mehe-koer”, kes on võõraste suhtes üleolevalt ükskõikne, mitte mingil juhul aga kuri. Tegelikkuses aga esineb küllaltki palju ka terava temperamendiga skye terjereid, kes pikemalt mõtlemata hambaid kasutavad. Skye terjer on pärit Šotimaalt, Skye saarelt. Tänapäeval on ta populaarne seltsikoer.

Skye terjer on iseloomult sőbralik ja oma perekonda kiinduv, saab hästi läbi lastega. Ta on vőőraste suhtes ükskőikne. Ta on julge ja vapper, mänguhimuline ja väga sotsiaalne. Ta vajab palju tähelepanu ja armastust. Tema kohta öeldakse väike koer, aga suur isiksus. Ta sobib ideaalselt korterikoeraks - vajab mőődukat liikumist.
Tõustandard

PÄRITOLU: Suurbritannia
KASUTUS: terjer
FCI KLASSIFIKATSIOON:
Rühm 3
Terjerid
Alarühm 2
Madalajalgsed terjerid
Töökatseteta

ÜLDMULJE:
Pikk, madal ja rikkaliku karvkattega, kere pikkus võrdub kahe turjakõrgusega. Vaba liikumine. Jäsemed, keha ja lõuad on tugevad.

KÄITUMINE/ISELOOM:
Elegantne ja väärikas. “Ühe inimese” koer, võõraste suhtes umbusklik, kuid mitte kunagi tige.

PEA:
Pikk ja võimas, pikkus ei vähenda pea tugevust.

PEAPIIRKOND:
Kolju: tagaosa mõõduka laiusega, koonu suunas kitsenev.
Üleminek laubalt koonule: sujuv.

NÄOPIIRKOND:
Ninapeegel: must.
Koon: tugev.
Lõuad/hambad: Tugevad ja ühtlase suurusega lõuad, täiuslik ja korrapärane käärhambumine s.t. ülemised
hambad katavad tihedalt alumisi hambaid ja asetsevad lõualuus täisnurga all.
Silmad: pruunid, eelistatavalt tumepruunid, keskmise suurusega ja lähestikku asetsevad ning väga
väljandusrikkad.
Kõrvad: kikkis või lontis. Kikkis kõrvu, mis ei ole suured, katab sujuvalt langev karv. Kõrvade välisservad on püstsuunalised, siseservad on kaldus ning vahe kõrvaotste vahel on suurem kui pea ligidal. Lontis kõrvad
on suuremad ja ripuvad sirgelt alla ning nende eesmine serv hoiab tasaselt ja tihedalt pea ligi.
KAEL:
Pikk ja kergelt lainelise karvaga.

KERE:
Pikk ja madal. Tänu sirgelt langevale karvkattele tunduvad küljed veidi lamedad.
Selg: sirge.
Nimme(lanne): Lühike.
Rindkere: Sügav, ovaalne ja pikk.
SABA:
Sabajuurest allapoole langeva suunaga ja lõpuosast ülespoole kaardus. Tõstetud saba on selja pikenduseks, ei tõuse seljajoonest kõrgemale ega kaardu seljale. Rikkaliku karvkattega.
JÄSEMED:
ESIJÄSEMED: Lühikesed ja lihaselised.
Õlad: Laiad, kehale lähedal.
TAGAJÄSEMED: Tugevad, hästi arenenud ja heade nurkadega, lühikesed, lihaselised ja tagant vaadates sirged. Lisavarvasteta.
KÄPAD: Esikäpad tagumistest suuremad, varbad suunaga ettepoole. Padjandinahk on paks ning küüned tugevad.

LIIKUMINE:
Jalad liiguvad sirgelt otse. Eestvaates moodustavad esijalad kehaga ühtse terviku, käpad asetsevad
küünarnukkidega ühel joonel. Peamise edasiviiva jõu annavad tagajalad, mis liiguvad sirgelt ettepoole. Esikäpad sirutuvad liikumisel pikalt ette ning ei tõuse liiga kõrgele. Liikumine on tervikuna vaba, aktiivne ja sundimatu ning jätab sujuva mulje.

KARVKATE:
Karv: Topeltkarv. Aluskarv on lühike, tihe, pehme ja villataoline. Pealiskarv on pikk, karm, sirge, liibuv ja lokkideta. Karv pealael on lühem ja pehmem ning langeb üle otsmiku ja silmade; pea küljekarvaga segunedes ümbritseb kõrvu narmastena ning toob nende kuju esile.Värvus: must, tume- või helehall, ‘Fawn’, ‘Cream’, kus kõrvade ning koonu otsad alati mustad. Ühevärvilistel koertel lubatud nende põhivärvide varjundid koos heledama aluskarvaga juhul kui nina ja kõrvad on mustad. Väike valge laik rinnal on lubatud.

SUURUS:
Ideaalne turjakõrgus 25 – 26 cm, pikkus ninaotsast sabaotsani 103 cm. Emased koerad on veidi väiksemad,
kuid ülaltoodud proportsioonid peavad jääma samaks.

Märksõnad:

Kasutajate viimased tegevused

1 nädal tagasi
wall
And vastas foorumis teemas Koer ründab
Jan 15
wall
koeruke vastas foorumis teemas Koer ründab
Jan 14
wall
And kirjutas foorumisse postituse Koer ründab
Jan 13
2 kuud tagasi
wall
Henriv kirjutas foorumisse postituse Küttega kuut
Nov 01
3 kuud tagasi
wall
MirjamL kirjutas foorumisse postituse Ilmastikukindel uksekardin koerakuudile
Okt 12
wall
Tiksu vastas foorumis teemas Koerakarjus
Okt 09

Uudised

Inimeste jõuluroad ei sobi koertele!

Inimeste jõuluroad ei sobi koertele!

Eestimaa Loomakaitse Liit (ELL) tuletab loomapidajatele meelde, et Jõulupühadeaegne ülesöömine mõjutab... Loe edasi...

HOIATUS! Läänemaal tegutseb pahatahtlik kodanik, kes jätab lemmikloomadele nööpnõeltega lihapihve teele

HOIATUS! Läänemaal tegutseb pahatahtlik kodanik, kes jätab lemmikloomadele nööpnõeltega...

"Haapsalu ja Läänemaa" avalikku Facebooki gruppi kirjutati eile õhtul hoiatus lemmikloomaomanikele. "Eile... Loe edasi...

Hallikese-nimeline väärkoheldud koer vajab heade inimeste abi

Hallikese-nimeline väärkoheldud koer vajab heade inimeste abi

18. aprillil pöördusid Lehtse elanikud Eestimaa Loomakaitse Liidu (ELL) poole abipalvega aidata üht... Loe edasi...

Karvaballiga koguti Läänemaa loomade varjupaigale üle 3000 euro

Karvaballiga koguti Läänemaa loomade varjupaigale üle 3000 euro

30. märtsil toimus Tallinna Lillepaviljonis teist korda heategevusõhtu Karvaball. Ürituse korraldasid... Loe edasi...

Artiklid

Esiteks mõtle, miks koerad üldse klähvivad? Haukumine on koera esmane suhtlemisviis, kuid mida täpselt nad haukudes öelda püüavad?Naabrite peale haukumise...
Me kõik tahame parimat oma loomadele ja valime hoolikalt toitu, mis oleks just neile sobilik.Kaltsium on väga oluline luustikule. Vanadest aegadest alates...
Lőuna-Vene lambakoera ajalugu ulatub 18. sajandi keskpaika, mil Hispaania alustas Merino- tőugu lammaste ulatuslikku eksporti Venemaale, esialgu Krimmi...
Küsimus: Tere!Mul on 2,5 aastane isane saksa lambakoer. Kui ma ta ostsin, siis olid tal kõik vaktsiinid tehtud näitustel ja võistlustel käimiseks. Paraku...