Teistsugune vaatenurk koera söötmiseks: Skanseni dieet
C-vitamiini ja puusaliigeste düsplaasia varjatud seos

Olen seda meelt, et hea, looduslik toit hoiab koertel ära nii mõnegi terviseprobleemi, eriti vanas eas esinevad allergiad, vähi, reuma ja eelkõige puusaliigeste probleemid. Puusaliigeste düsplaasia on iseenestki lihtsalt üks reuma vorme.

Olen koeri oma Skanseni kennelis kasvatanud üle 25 aasta, suuremalt jaolt töökoeri - saksa lambakoeri, rottweilereid, suursnautsereid. Kogu selle aja vältel ei ole ma kunagi kasvatanud kliiniliste düsplaasiaprobleemidega koera. Võib-olla on seda raske uskuda. Olen ka ise juurelnud selle üle, mis see on, mis minul olemas oli ja teistel mitte.

Olen jõudnud järeldusele, et puusaliigeste düsplaasia on lihtsalt C-vitamiini puudus koera toiduvalikus. Peaaegu kõiki ameerika koeri söödetakse kauplustest ostetud kuivtoiduga, mis ei sisalda üldse looduslikku C-vitamiini. Valmistajad lisavad küll askorbiinhapet, kuid see C-vitamiini keemiline vorm on ebapiisav.

Koer peab saama iga päev looduslikku C-vitamiini ja toorest liha, riisi ja keedetud kanakaelu. On vaja kõigest natuke tooreid aineid, et tagada vajalik C-vitamiini kogus.

Olen juba aastaid soovitanud C-vitamiini ka oma kutsikaostjatele ning nad lisavad toidule C-vitamiini, kuid sellegipoolest on mõnel koeral puusaliigestega probleeme tekkinud. Ma ei osanud seda kuidagi seletada ajani, mil rääkisin dr. Don Lawsoniga, kes ütles, et 80% askorbiinhappest kaob kehast juba 2 tunni jooksul peale selle võtmist. Keha ei suuda nii lühikese aja jooksul sellest midagi omistada.

Kollageeni tähendus

Mis on kollageen? Aine, mis hoiab keha koos. Ilma selleta vajuksid nii koerad kui inimesed kokku. Tõsine C-vitamiini puudus võib tekitada skorbuudi, mille tüüpiline tunnus on hammaste ja liigeste pehmeks muutumine, nagu ka düsplaasial. Et skorbuuti ära hoida, söödi vanasti sidruneid ja teisi tsitrusvilju.

Koerad toodavad ka ise natuke C-vitamiini, kuid mitte kõik. Usun, et pigem on päritav suur C-vitamiini vajadus kui düsplaasia.
Kuna C-vitamiin on kollageeni moodustamiseks hädavajalik, võib sellega seletada nii mõnedki põlveprobleemid, mis suuri tõuge vaevavad - põlves asub suur hulk kollageeni.

Soovitan igale kutsikaostjale, et ta annaks koerale looduslikku C-viatmiini, värsket toitu või C-vitamiini tablette, mis on valmistatud looduslikest ainetest. Ainus firma, kes selliseid tablette valmistab, on meie teada Shveitsis asuv Roche.

Puusaliigeste düsplaasiat vanasti ei esinenud

Alati, kui keegi mulle helistab ja räägib oma koerast, kes on 17 aastane, küsin, mida nad oma koerale söödavad. Toiduvalik sisaldab alati aineid, milles on looduslikku C-vitamiini. Maal kohtab puusaliigeste düsplaasiat väga harva. Nagu teada, söövad paljud koerad suurte loomade (lehmade, hobuste) väljaheiteid - olen kindel, et nad vajavad selles olevat pooleldi seeditud rohtu, mis sisaldab hulganisti looduslikku C-vitamiini.

30ndatel-40ndatel ei olnud keegi puusaliigeste düsplaasiast kuulnudki. Aastal 1950 avastati mõned juhtumid ning siis öeldi, et see on saksa lambakoerte spetsiifiline haigus nende pika laudja ja suurte nurkade tõttu. 70ndatel oli haigus saksa lambakoertel juba üldine, lisaks hakati düsplaasiaprobleeme avastama ka teistel tõugudel. Nüüd öeldi, et see on tüüpiline suurtele tõugudele, sest nad kasvavad kiiresti. Tänaseks on teada, et väikesed koerad põevad düsplaasiat täpselt samamoodi kui suured.

Kuivtoidu probleemid

Üheks vastuseks on kindlasti kuivtoit. Suurem osa USA ja Euroopa koerakasvatajaid annab koertele peaaegu ainult kuivtoitu, sest see on nii mugav. Kuivtoit ei sisalda aga üldse loodulsikku C-vitamiini. See teooria C-vitamiini ja puusaliigeste düsplaasia seosest ei ole sugugi uus. Paljud loomaarstid on kirjutanud artikleid väga headest tulemustest loodusliku toiduvaliku kasutamisel, koeri on puusaliigeste probleemidest lausa terveks ravitud. Kuid vaid vähesed koeraomanikud teavad, kui lihtsalt nad sellest vaevarikkast haigusest jagu võivad saada.

40 aasta suurekasvuliste koeratõugude kasvatamiskogemuse tulemusena olen jõudnud arvamusele, et puusaliigeste düsplaasia ei ole geneetiline haigus. Ka tuntud loomaarst Wendell O. Belfield on öelnud, et puusaliigeste düplaasia on toidu ja biokeemilise tasakaalu puudumine. Teooria, et haiguse võti on pärilikkuses, on läbi kukkunud. "Asjatundjatel" ei ole õnnestunud leida geeni, mis düsplaasia põhjustab, ebaõnnestunud on ka püüd avastada, kuidas oletatav geen toimib.

Oma 40 aastase kogemuse põhjal annan oma kutsikatele alati garantii. Ainult, et see kehtib juhul, kui uued omanikud annavad koerale juurvilja jm., mis sisaldab looduslikku C-vitamiini. Möödaminnes võin öelda, et tean väga paljusid raskelt haigeid koeri, kelle enesetunne paranes täielikult peale loodusliku toiduvaliku peale siirdumist.

Tegelen ka praegu koerte puusaliigeste uurimisega. Võib-olla tunnistatakse seda teooriat alles mitmekümne aasta pärast, praegu on veel väga palju inimesi, kes usuvad süüks pärilikkust.

Anna koerale konti!

Mida sa oma koerale söödad? Arvatavasti oled rääkinud enne kas oma oma loomaarsti, kasvataja, mõne sõbra või kohaliku lemmikloomakaupluse müüjaga. Oled näinud tohutult reklaame nii koeranäitustel, televiisoris, lehtedes jne., kus erinevad koeratoidufirmad selgitavad, miks just nende toitu kasutada. Milline valida?


Söö õigesti või sured

Kuna olin ise olnud väga haige, olin sunnitud enda eest tõsiselt hoolitsema. Arstid ei teadnud mind vaevavast haigusest eriti midagi. Ühel päeval lõunatasin koos ühe lenduriga (töötasin stjuardessina 26 aastat) ning ta oli minu toiduvalikust shokeeritud. Sõin nagu enamus inimesi - palju võileibu, hamburgereid, koogikesi, küpsetatud liha jne. Ta käskis mul süüa õigesti: palju värskeid puuvilju, salateid, juurvilja, sest muidu läheb haigus päris hulluks ja suren. Ta oli toitumistavadest huvitatud ning andis mulle ühe raamatu E-vitamiinist. See raamat muutis kogu mu elu. Hakkasin kohe E-vitamiini kasutama ja andsin seda ka oma koertele.
On möödunud üle 30 aasta ning ma võtan seda endiselt. Minu tervis on parem kui kahekümneselt. Kõige olulisem on aga see, et hakkasin toidule suurt tähelepanu pöörama. Lugesin, küsisin ja katsetasin, et leida sobiv toiduvalik oma haiguse ja muidugi ka koerte jaoks.

Puusaliigeste düsplaasia on väga hirmus haigus, sest muidu suurepärane koer tuleb aretusest kõrvale jätta. Kuid ta on vaid üks tänapäeva väga paljudest haigustest - nagu näiteks vähk, mis on paljudel tõugudel suureks probleemiks. Paljud mõtlevad meelsasti, et need probleemid on pärilikud ja et neid vältida, tuleb lihtsalt paremini koeri aretada. Kuid mina sellega ei nõustu. Olen teinud erinevaid katseid tuhandete koerte ja sadade kutsikatega ning kliiniliselt jälginud, mis toimub. Nende aastate jooksul olen läbi proovinud iga viimase kui kuivtoidu. Teatud juhtudel olid kliinilised tagajärjed katastroofilised.

Kasvatajad ja koeraomanikud peavad oma koerte tervist jälgima. Nahast ja karvkattest näeb selgesti, kuidas asjad on. Halb nahk ja karv on märk sellest, et sisikonnas on mingi probleem. Ei tohiks leppida sellega, et pesed oma koera shampooniga, mis karva läikima paneb. Vaata parem, mida ta sööb. Kas tema immuunsussüsteem on korras?

Kõikide katsetusaastatega olen jõudnud järeldusele, et see, mida kasvatajad oma koertele 50-60ndatel andsid, oli koertele parim: toores liha ja luud. Kogu lugu on tegelikult väga lihtne, kuid ometi on koeraomanikke väga raske seda lihtsat põhimõtet järgima saada. Mida söövad koiotid, hundid ja metsikud koerad? Mitte purgitoitu,vaid kõiksugust, mida vaid kätte saavad. Jäneseid, rotte, lambaid, kitsi, linde. Metsikutest lihasööjatest on teada ka seda, et nad söövad marju, puu- ja juurvilju ning poolseeditud rohtu mahamurtud loomade maost. Ka mina üritan samasugust toiduvalikut järgida ning vaadates oma koeri näen, et olen teinud õigesti. Koerad näevad suurepärased välja, ei ole haiged, nende karv läigib, silmad säravad ning on selge, et nad tunnevad ennast hästi. Nad elavad pika elu. Kui anda piisavalt antioksidante, nagu C- ja E-vitamiin, võib ka vähi tekkimist vältida.

Mida söödan oma koertele?

Viimase 10 aasta jooksul olen põhiliselt söötnud toorest liha. Kutsikad võõrutan emapiimast toore lihaga, mis on segatud pastoriseerimata piimaga. Toores maks on imeline, see sisaldab väga olulisi elavaid ensüüme. Annan seda kolm-neli korda nädalas, nagu ka teisi siseelundeid - südant, magu. Tiined ja imetavad emased saavad neid iga päev. Ning lisaks toored kondid! Kuuendast elunädalast alates anname kutsikatele toorest sääreluud paar korda nädalas. Need on kasulikud kutsikate hammastele, lisaks on luud täis kaltsiumi ja mineraalaineid.

"Anna oma koerale kont!" on austraallasest loomaarsti Ian Billinghursti ühe raamatu nimi. Kuulsin sellest Inglismaal olles - dr. Billinghurst pidas seal loenguid - ning kõik minu inglastest sõbrad on hakanud oma koertele andma tooreid kanakaelu ja luid. Aga kuidas - kana luud on ju ohtlikud?! Küpsetatud ja toore kana vahel on suur vahe. Toores kana on sitke. Umbes 10-nädalaste noorte kanade luud aga seevastu väga pehmed. Kui koer on lihast jagu saanud, on luud selleks ajaks juba turvaliselt purunenud. Võrdle küpsetatud kanaga - liha on pehme, kuid luud kõvad ja purunevad halvasti. Ära kunagi anna oma koerale küpsetatud kana luid! Kanakaelad sobivad väga hästi ka kutsikatele, neis on palju luuüdi, mis sisaldab rohkesti rauda.

Suureks komistuskiviks peetakse salmonellat ja teisi baktereid. Toores kana sisaldab muidugi baktereid, sealhulgas ka salmonellat, kuid tervel koeral ei juhtu sellest midagi. Inimesed peaksid peale toore kana lõikamist jm. oma käsi siiski hoolikalt pesema.

Kindlasti on palju neid, kes selles teoorias kahtlevad. Soovin, et nad seda ise katsetaks. Igas suguvõsas, liinis on haiguseid, millele meil võib olla soodumus, näiteks südamevaevused, vähk, reuma jne. Me ei pruugi neisse siiski haigestuda, kui elame tervislikult.
Koerad on mu elu täitnud armastuse, põnevuse, sõprusega - kõigega, mida vaid soovida oskad! Tunnen, et nüüd on minu kord nende eest rääkida.

Skanseni dieet
  • Toores kana - Kaelad, tiivad jne.: turvaline ja väga lihtne. Toored kanaluud ei ole ohtlikud.
  • Toores liha
  • Toores maks - anna iga päev toorest maksa või mõnda muud siseelundit, südant, magu vm.
  • Toores munakollane: mitte anda munavalget, see hävitab B-vitamiini!
  • Keedetud muna või munakollane on samuti kasulikud.
  • Sardiinid soja-õlis: võib anda liha või maksa asemel. 3spl kodujuustu+1spl päevalilleõli: iga päev söögiaegade vahepalaks, see on kasulik karvale.
  • Toored juurviljad: iga päev.
  • Vili: keeta munakollase või võiga/ riisi segada juurviljaga.


Kennel Clodovech

Märksõnad:

Tagasi