Küsimus:

Tere!

Kodus on nüüd juba 10 kuune kutsikas. Kunagi oli tal väga hull närimishullus. Oli kasvõi 1h kodus ja tagasi tulles oli majas kaos. Siis kadus see vahepeal ära. Tegime ka puuriga treenimist. Vahepeal kadus see ära, kuid nüüd on see tagasi tulnud. Isegi kui ta puuri jätta, on puuris tema pesa tükkideks. Võtab nüüd ka riiulist raamatuid ja lõhub ära. Lugesin ka Üksindusahistuse kohta. Kas see ongi siis see üksindusahistus? Või stress? Miks see tagasi tuli?

Ette tänades,

Johanna

 

Vastus:

Tere!

Vahel muutuvad koerad närviliseks, kui peremees närviliseks muutub. Põhjuseks võib olla näiteks, et peremehe auto läks katki, midagi juhtus peres, tööl, sõpradega. Kui teie ise olete närvis, näeb koer seda kohe ja reageerib selle peale koera moodi. Stressil võivad olla ka teised põhjused. Näiteks kui koer saab vähem jalutada, vähem tähelepanu või midagi on pere elus muutunud.

Aktiivse iseloomuga koeral ja selles vanuses tuleb temaga väga palju jalutada ja tegeleda, siis ta muutub rahulikumaks. Aga vanusega lõpetavad peaaegu kõik koerad asjade „tapmise“. Kui mina võtsin endale bordercollie, lugesin ja kuulsin igalt poolt, et nad nõuvad nii palju tegevust, et nemad kodus ka „tegelevad“ omaette. Sellepärast hoiavad väga paljud bordercolliede omanikud neid puuris. Mina pole elus nii palju jalutanud ja tegelenud oma saksa lambakoertega nagu selle noormehega. Praegu ta on vähem kui kaheaastane ja mingeid probleeme pole juba ammu olnud. Talle piisab trennist platsi peal ja jalutamisest umbes poolteist tundi päevas.

Alla Petrova