Küsimus:

Tere,

kodus kasvamas 2 a JRT neiu. Mureks on, et on viimasel ajal (paari kuu jooksul) hakanud tuppa tegema, just kakama. Tundub, et teeb seda kättemaksuks.

Näide: õues käidud kell 8.30 ca 15-20 min, pissis. Edasi veetsime päeva koos kuni kella 13.30 kus käisin temaga uuesti õues pissis ja kakas ca 35min. Suundusin tööle ja panin koera oma aeda (vannitoa ees on siis võre, vannituba on piisavalt suur. Jätsin söögi, mänguasja, närimiskondi) Kell 17.00 saabus koju elukaaslane ja koer oli kakanud tuppa. Lisaks kui leiab midagi, siis närib ( elus esimest korda tuuseldas oma pesa ja vahel leiab wc paberirulli,mille siis tükeldab. Tundub et mänguasjadega ei tegele). Viis koera õue, hädad tehtud suundus tuppa (ei kakanud, pissis ainult). Lahkus kodust 19.00 ja saabusime koos koju 1.45 min hiljem ja oli kakanud tuppa.

Ise mulle tundub, et prob. on ebakorrapärases rutiinis. Nimelt olen mina vabakutseline. Vahel nädalas olen 2-3 päeva näda sees kodus ja siis koer üksi pole. Ja,kui jälle tööle siirdun, siis maksab kätte! Olen päädnud nõu ja jõuga, enam ei võta kinni. Olen riielnud, olen mitte riielnud, olen eiranud. Ei miskist. Mõni päev käitub ilusti ja teisel teeb jälle pahandust. Lisaks ei näe ma, et ta piinleks või ei pöörataks tähelepanu. Ülepäeva käime kindlasti suurel alal vabalt jooksmas. Iga päev käime õues 4-5....korda. Mängitakse ja pööratakse igatepidi tähelepanu. Tihti on meiega siin-seal kaasas. Kuidas käituda, mida peaks tegema,kas peaks eksperdi omale koju kutsuma?

Suured tänud juba ette. Miks aias? Proovitud ka vaba pidamist, nädal kaks käitub ilusti, siis saab hing täis, kui 3 päev üksi (2-5 h keskmiselt) ja hakkab pahandust keerama.

Lugupidamisega,
Pirge M.

Vastus:

Tere,
Alustuseks pean kindlasti ütlema, et koerad ei maksa kätte, ega tee selliseid asju kiusu pärast. Nad ei mäleta hetke pärast, et nad midagi niisugust korda on saatnud ja seetõttu pole hiljem mõtete nendega ei riielda ega ka neid ignoreerida. Nad lihtsalt ei saa aru, et teie teguviis on nende eelmise käitumisega seotud. Ilmselgelt ei meeldi teie koerale üksi olla. Aga see ei  tähenda, et tal oleks igav, tal on üksindusahistus.

Selle kohta on üsna palju materjali nii raamatutes kui internetis (ka siinsamas koer.ee lehel  http://www.koer.ee/Kui_koeral_on_uksindusahistus.html) Seal on ka pikemalt õpetatud, kuidas sellega toime tulla. Olgu siinkohal mõned väikesed näpunäited.

Feromoonidest võiks abi olla (vt. http://www.loomakliinikud.ee/lemmikloomade-stress/)
Üksindusahistuses loom tunneb end turvalisemalt väiksemal territooriumil (hakata harjutama puuriga)
Kodust lahkumine võiks toimuda märkamatult (st. lahkuda nii, et koerale tähelepanu ei pööra)
Käia ka vabadel päevadel mõneks ajaks (näit. ½ tundi) ära. Kui tagasi tulles pole midagi halba sündinud, premeerida koera mängu või maiusega

Mitte kunagi ei tohi karistada. Pahandused likvideerida nii, et koer ei näe.

Dr. Tiina Toomet