Küsimus:

Tere.

Meie peres on 2 aastane krantsipoiss. Armas koerake, lastesõbralik ja puha, aga suure probleemiga.
Ta ei pea puhtust, teeb oma hädad vahelduva eduga tuppa olgugi, et temaga on käidud ja käiakse koguaeg (isegi leian et liiga tihti) õues.

Ilmselt see liig tihe väljas käimine tulenebki juba sellest hirmust, et ta ometi jälle tuppa ei teeks! Periooditi on ta tubli ja ei tee tuppa aga siis hakkab jälle pihta, hommikuks on põis tühjendatud kööki põrandale ja oma junne teeb  esikusse. Tal ei sõltu see isegi õues käimisest, sest tihti on olnud ka nii, et koer käib õues ära, tuleb tuppa ja teeb oma junni ikka esikusse.

Ma ei saa tema käitumisest aru ja ma hakkan sellest kohutavalt väsima. Söögikausside ja jooginõudega oleme korralikud, ei hoia koguaeg ees ja peale sööki kohe kiirustan temaga õue...et asjad õigel ajal õigesse kohta saaks..aga ikkagi ei lähe see nii igakord.

Ja ma ei oska enam kuidagi olla ega käituda. Ma olen sellest tohutult väsinud. Meie peres on kaks poega kes koeraga samuti tegelevad ja õues käivad ja siis mina ja mu mees ka aga ikka ei piisa sellest. Ja nüüd on meie perre varsti sündimas kolmas laps ja ma olen üsna nõutu mida teha edasi sellise koeraga kes ei suudagi omandada puhtuse pidamist?? Ma ei kujuta ette et vahelduva eduga tegelen koera mustuse likvideerimisega ja beebiga tegelemisega?!

Mida teha,andke nõu. Kas sellist koera on üldse võimalik veel muuta??

Ette tänades,
Kersti.

Vastus:

Tere,

Siin oleks vaja pikemat jutuajamist mõne „koerakuulajaga“. Ilmselt saaks selgemaks nii mõndagi koerakese käitumise põhjuste kohta. Kindlasti ei ole see veterinaarne probleem, vaid pigem käitumuslik. Niimoodi talitab koer, kes on ilmselgelt stressis. Stressipõhjuste kindlakstegemine vajab probleemisse süvenemist ja väga sageli ka vestlust kõigi pereliikmetega.

Stress võib lemmikloomadel vallanduda väga imelike asjade peale ning väga sageli ei saa omanikud aru, kuidas ja miks see juhtuda võis. Kuna teie perre tuleb nüüd uus beebi ja olukord koera jaoks muutub jälle, siis soovitaks probleemiga kindlasti kiiremas korras tegeleda. Muidu on õnnetu teie pere, aga uskuge mind, koer on veel õnnetum.

dr. Tiina Toomet

 

Märksõnad: