Küsimus:

Tere!

Mul on väga suur probleem on kahe aastase koeraga.

Nimelt on ta viimaste kuudega täiesti kergelt öeldes ära keeranud! Sellise koeraga pole võimalik koos elada! Ta ei lase ennast enam puudutada, ainult siis, kui ta ise tahab ja siis ka vaid mõne pai saab teha ning siis kukub urisema. Ta uriseb tegelikult iga asja peale - talle ei või otsa vaadata, teda ei või puudutada, mitte keegi ei tohi koridoris liikuda ilma, et ta ei hauguks ega uriseks. Külalistest rääkimata, neid ei saa üldse kutsuda, sest ta läheb kallale kõigile ja haugub vahetpidamata. Meid ennast ta ka on näksanud mitu korda ja isegi hammustanud. Ning paljud korrad täiesti niisama, kui tõused diivanilt püsti ja hakkad liikuma, siis hakkab jalga kinni, vihaga kohe.

Ta on täiesti arvamusel, et tema on boss ja võib teha, mis tahab. Karistada pole teda kuidagi võimalik, sest teda ei julge puudutadagi, et paneks kasvõi vannituppa kinni kuni maha rahuneb, aga kahjuks ei saa, hakkab kinni.  Ei kujuta ette, mis sellise käitumise põhjustada võis, pole teda kunagi niimoodi hellitanud, et ta võib teha, mis tahab ja varem kuulas ikka sõna ka. Nüüd käib iga pisema krõpsu peale turi püsti mööda tuba ringi, haugub iga liigutuse peale, mis on raske, sest naabritel on lapsed, ning koer haugub ka öösiti, täiesti arusaamatul põhjusel.

Proovisime suukorvi, et igakord kui haugub, paneme peale, sest see ei meeldi talle. Kuid siis ta vaid uriseb terve aja ja sedagi piisavalt kõvasti, et kõiki häirida. Kui kedagi kodus pole, siis sirtsutab igalepoole tihti, kui keegi on kodus, siis peab ilusti vastu alati. Tegelikult on ta vist arg, sest tundub, et kui ta üksi on, siis ei tee piiksugi, sest kardab. Aga kui keegi kodus, siis üritab näidata, et on peremees ja kõva kaitsja.

Kuskile koertekooli pole võimalik juba rahaliselt minna ning tegelikult poleks see üldse võimalik, sest ta vihkab kõiki inimesi, võõrad ei tohi talle ammugi otsa vaadata, õues isegi, kohe tahab kallale minna. Olen märganud, et vihkab ka lapsi väga, mis teeb asja veel raskemaks, sest veel meil neid pole, kuid tahaks ikka lähitulevikus.

Koera kindlasti ära anda ei taha ja olgem ausad, keegi ei võtaks ka iial sellist koera. Magama ka panna ei tahaks, kuid mõistus on täiesti otsas ja elu on nii häiritud ühe pisikese koera pärast, kes tujutseb. Ma pole mingisugune koerakasvataja, pole elus sellist koera olnud ka, kes niimoodi käituks, seetõttu ei oska mittemidagi peale hakata.

Uusi asju ta ei õpi, sõna ei kuula, ma ei oska enam kuidagi midagi muuta ja asi läheb järjest hullemaks. Ei oska mujale pöörduda ka. Mida ma tegema peaksin??

Olgu veel öeldud, et ei ole mingi tõukoer, pisikene krants.

Ette tänades,
Eleri

Vastus:


Tere! Tavaliselt, kui keegi tuleb selliste koertega minu juurde konsulteerima, esitan umbes pool tundi küsimusi, selleks et aru saada, mis põhjustas sellise käitumise. Ja pärast kulub vähemalt paar kuud selleks, et seda käitumist korregeerida. Otsime õigeid variante.
Kahjuks enamus koera käitumisprobleeme tulevad sellest, et koeraomanik luges internetist soovitusi, kuidas tuleb koera õpetada ja karistada, kui ta midagi valesti teeb. See ei tähenda, et soovitused olid valed. See tähendab, et iga koerad on väga erinevad ja individuaalsed ning mis on õige ühele, võib olla väga vale teisele. Koeraomanikud on väga erinevad. Näiteks liiga tugeva iseloomuga või vastupidi väga leebed. Ja nendele tuleb muidugi anda erinevaid soovitusi.

Minu kogemusel muutusid koerad selliseks pärast šokki. Näiteks isegi siis, kui niinimetatud treener karistab teie koera liiga kõvasti ja tal tekib šokk, kaotab koer pärast seda turvatunde ja hakkab kogu aeg ennast kaitsma, isegi omaniku iga liigutuse peale. Oli selline käitumine ja peale mõneks ajaks võõrastel kohal hoidmist.

Võib-olla on koeral probleemid tervisega ja tal kuskilt kogu aeg valutab. Koer hakkab ennast kaitsma selleks, et mitte saada haiget.
Mina soovitan panna kodus kattega kinnipandud puuri, mis hakkab olema teie koera jaoks turvaline koht, kuhu ta võib ennast ära peita. Kodus peavad olema väga kindlad reeglid, mida tohib teha ja mida ei tohi. Kui koer ähvardab teid hammastega, proovige kasutada veepritsi. Enamiku koertega see aitab. Aga ähvardage teda. Piisab konkreetsest keelamissõnast ja väga kõvast kiitmisest, kui koer tegi seda, mida olite tahtnud. Näiteks läks diivani pealt ära. Alguses peab puuris kogu aeg olema midagi head.

Aga jälle, interneti kaudu saadud soovitused teid vaevalt täielikult aitavad. Teid saab ainult koertekäitumise spetsialist.

Alla Petrova