Küsimus:


Tere!

Meil peres väga suur mure 2 aastase isase taksiga, kes on tänaseks juba kaks korda pissinud abikaasa jala peale. Esimesel korral läks voodisse, teine kord söögilaua juures .... Muidu saavad väga hästi läbi, lihtsalt ei kujuta ette miks koer nii käitub. Vahel mõtlen, et äkki on koer armukade.  Ei tea mida teha, sest mees on vihane ja lubab koera maha lüüa. Mõnes mõttes saan temast ka aru, eks iga meest ajaks vihale kui keegi talle peale laseb........mingi põhjus peab koera  sellisel käitumisel ju olema ? Ehk oskate aidata.....

Ette tänades
Kersti

Vastus:


Tere Kersti,

Põhjus sellisel käitumisel on kindlasti olemas, et seda aga 100% Teile öelda, tuleks tutvuda Teie koduse olukorra (keskkonna) ning käitumismallidega. Siin saan ma Teile vaid kirja põhjal edastada oletusi, mis võivad olulistes nüanssides palju reaalsusest erineda just tänu olukorra taustale.

2 aastat on koera jaoks selline vanus, kus ta hakkab lõplikult oma kohta karjas aktsepteerima, teeb viimased pingutused seda kohta kinnitada või tõsta. See on vanus, kus juhid jätkavad oma geene ning teised hoolitsevad nende staatusele vastavate kohustuste eest.

Teatud inimeste ning nende asjade peale märgistuse panemine on koera jaoks väga loomulik tegevus, millega näidatakse ära ning kinnistatakse oma staatus territooriumil.

Koer, kes on end valinud juhiks on ainus, kes instinktijärgselt võib paarituda, karja juhivad seetõttu kahekesi emas ning isasloom. Teie kohaks on tänu edastatud signaalidele kinnitatud tema partner selles juhtrakendis. Teisel isasel ei ole antud olukorras Teie kõrvale kohta ning juhul kui too teine isane käitub koera jaoks üle piiri astuvalt, tuleb teda korrale kutsuda, näidates temale märgistusega kindlalt koht kätte.

Ehk, kui mehe lõhn on tema jaoks üleskutset tõstev, pannakse oma märk sellele peale (nagu näha koerte järjepidevast ühe koha märgistamisest õuetingimustes ja þestilisest märgistamisest teisega kohtumisel).

Antud juhul on voodi ja söögikoht ka kaks väga tugevat signaali edastamispaika. Voodi kui juhtemase (võib-olla ka koera enda?) pesa ning söögikoht toidu, kui ühe tugevaima ellujäämisinstinktist tuleneva juhisignaaliga seotu.

Kõik taandub taaskord juhistaatusele ning selle tasakaalu õigeks keeramisele.

Inimese jaoks on nii asjade kui enese peale pissimine väga solvavalt hingekriipiv ja seetõttu tugevaid emotsioone esile kutsuv, selles ei ole kahtlust. Mehe reaktsiooni tuleb kindlasti mõistvalt suhtuda ning teda oma olekuga toetada, leida koos ühises arutelus abivalmilt lahendus ehk:  tegeleda koheselt koera korrigeerimisega (kasutada reaktsiooniahela õigeks tekkimiseks ning jõuvahekordade paikaajamiseks amichien bondingu, Koerakuulaja meetodi signaale ). Korrigeerimiseks tuleb koer koheselt turvaliselt eraldada umbes 5 minutiks karjast (olenevalt koera reaktsioonist) ilma ühegi tähelepanu või kontaktialgatuseta. Probleemile lahenduse leidmiseks tuleb ühendada Teil mehega oma jõud ning edastada koerale mõlemalt poolt eksimatuid juhisignaale. Vundamendi loomiseks tuleb teil veel paljude aspektidega tegeleda. Nendega tutvumiseks soovitan kindlasti end kurssi viia koerakuulaja meetodiga ning kui see ei ole andnud piisavalt vastuseid ning abi (kusagil on ikkagi vundamendis mõra ja olukord ei parane) tuleb abiks Koerakuulaja kodune konsultatsioon.

Kärt Pingas


Tagasi