Küsimus:

Tere!

Meie armsal 3 aastasel yorkietüdrukul on nahaga probleeme. Ta kratsib ja kakub endalt karva ning tema nahk on kuiv.

Nimelt, juba eelmiset suvest on meie koera nahk olnud kuiv. Me peseme teda umbes 3 nädala tagant või isegi harvem. Alguses arvasime, et peame vahetama shampoone, vahetasimegi kordi, isegi kolm, neli. Oleme proovinud niisutavaid ja igasuguseid muid. Praegu oleme kasutanud Biogroom Anti Itch'i. Oleme andnud toidule Royal Canin Yorkie Adult lisaks manustamiseks omega 3 õli.

Võtsime ühendust kasvatajaga ja mainisime, et andsime eelmisel suvel talle puugirohtu (Beaphar), mis meie meelest kogu selle õuduse algatajaks oli. Tema soovitas meil samuti anda manustamiseks õli ja 1/4 söetabletti päeviti anda ning igaks juhuks pöörduda arsti poole. Mitte midagi siiski ei muutunud ning pöördusimegi arsti poole.

Arst võttis nahaproove, vaatas kõrvu ja kõhu alt ärritunud nahka (kratsimisest) kuid arvas, et kõik on siiski korras. Määras meile siiski Fuciderm Vet salvi ärritunud nahale ja Termoscent Essential 6 õlikuuri. Kuid siiski, mitte midagi ei ole muutunud.

Räägin veel oma kahtlusest puugirohust: (mis sai antud 29.5.2013) nimelt, avastasin täna koera nahka mudides, et turjal on üks väike, umbes 1x1cm kõvem nahalaik. Samuti meenus, et mingi aeg peale puugirohu andmist hakkas umbes samast kohast tulema kõõm, nahk oli sealt kuiv ja tuli suuri kuivanud nahatükke. Kas tõesti on võimalik, et see on tingitud pea aasta aega tagasi antud puugirohust?

Ütlen veel, et alguses oli nahk lihtsalt kuiv ja koer natuke kratsis. Kuid viimased poolteist kuud on olukord olnud päris hull, põrandad on täis karvatuuste ja koer kratsib ja närib enndast meeletult. Tänasest vahetasime ka toidu, kuid hetkeline toidu mittesöömine ei aita kohe üldse kaasa.

Palun aidake meid!

Päikest teile,
Merilii ja Cruella

Vastus:


Tere,
Puugi/kirburohi annab väga harva reaktsioone ja siis on need ka pigem paiksed ja lühiajalised. Ei tahaks uskuda, et praegune sügelus  aasta tagasi pandud puugirohust tingitud on.

Koerte sügelusel on laias laastus 3 põhjust: parasiidid (kaasarvatud kirp), toidutalumatus ja tolmuallergia. Nende kohta võib lugeda lähemalt meie kodulehelt (http://www.toometikliinik.ee/artiklid/).

Sügeluse põhjuste kindlaks tegemiseks peab välistama parasiidid (arutage oma arstiga missugust kirbutõrjevahendit julgete kasutada või on vaja hoopis preparaati, mis toimib ka sügelus- või kõõmalestale). Kui parasiite kindlasti ei ole, siis järgmine samm on välistav dieet. 6 nädalat sellist toitu, mille komponente koer enne söönud ei ole. Ei aita vaid toidu nime muutmisest. Muutuma peab toidu koostis. Kui ka selle ajal ei toimu märgatavat paranemist, siis tuleb edasi tegeleda atoopia (tolmuallergia) diagnostikaga.

Tervitustega dr. Tiina Toomet

Märksõnad:

Tagasi