Küsimus:

Tere

Mul on yorkshire terjer, kes on 3aastane, elame korteris, tallinnas. Kui koer on üksi kodus, on ta ainult köögis ja esikus oma paari mänguasja ja pesaga, vesi on tal ka seal.

Koer on muidu tubli ja kuulekas, aga on kaks probleemi, millest ma jagu ei saa.

1. Tuppa hädade tegemine. Meil oli see alguses, kui koer väike oli kontrolli all, aga nüüd on raske. Iga kord kui töölt koju tulla või isegi peale pooletunnist poes käiku, on koer pissiloigud teinud. Ma vahest ei saa arugi, kust tal see tuleb, sest vett ei jäta ma talle palju, sest ma ei suuda enam koguaeg neid põrandaid pesta. Kui olen kodus on asi rahulikum, käime õues hommikul 9.00, 13.00-14.00, u. viie-kuue ajal, mil ta saab süüa (enne välja minekut) ja õhtul kuskil kümne üheteist ajal. Tihtipeale isegi kui kõik tundub korras, avastan ikka, et kuskile on pissu teinud, magamistuppa enamasti, kus on vaip (vaipa ära võtta ei saa). Olen ise mõelnud,et .hoian koguaeg magamistoa ust kinni ja vannituppa panen pissilapi, ehk hakkab seal käima.

2. Koer on väikesest peale teiste koerte vastu kuri olnud, aga nüüd on see nagu süvenenud, Kui käisime kutsikana koertekoolis, siis öeldi, et sotsialiseerimise viga, aga kuidas koera sotsialiseerida, kui ta teiste vastu kuri on ?? Kui jalutame ja ühtegi koera ei näe ega kuule on super jalutuskäik. jaluta kasvõi terve päev.Aga kui kuuleme või näeme teisi koeri siis ta nagu vihkaks kõiki teisi koeri ja muutub ärritunult ka vahel inimeste peale kurjaks. Alati kui näeme kasvõi kaugelt või aknast vms teist koera hakkab kohe üks meeletu märatsemine pihta, ta uriseb, haugub ja üritab selle teise koera juurde minna, ta on isegi paar korda koerale kallale läinud, õnneks midagi hullu pole juhtunud, ta rohkem haugub, kui hammustab.

Kui hoian teda kinni siis ta rabeleb meeletult.Ma püüan teda nagu teisele poole keerata, et ta koera ei näeks. Me ütleme talle "lõpeta", alati kui ta haugub, aga ta ei tee sellest ärritunult üldse välja, mind nagu polekski. Ma olen leppinud, et äkki ei saa sellest probleemist üle, aga ma ei saa teda kuidagi rahustada, enamasti on ta ärev ja turtsuv kuni koju jõuame, siis hakkab maha rahunema. Maiused, mänguasjad ei mõju õues üldse. Me oleme teda karistanud kui ta kodus on paha, et paneme ta kööki kinni u. 15 minutit. Kui ta on märatsev, siis käsklused, isegi (pean häbiga ütlema), et olen teda löönud, tal on isegi elektririhm, mitte miski ei hoia teda tagasi, isegi siis kui tal on valus. Tihtipeale tuleb nutt peale, sest ma ei tea mida teha, et tal oleksid ka toredad jalutuskäigud. Pidevalt pean teda hurjutama, ma ei taha seda.

Mu koeral on ka positiivseid kontakte teiste koertega, tal on nn paar sõpra - nende koertega mängitakse ja kõik on korras. . Mul on peres kõikidel kassid, nendega saab ka mu koer hästi hakkama ja mängivad koos. Me käime mõned korrad nädalas mere ääres või metsas, kus koer jookseb vabalt ringi.

Palun abi! Mida teha, et need jalutuskäigud talutavamad oleksid? Mida teha, et koer tuppa ei teeks? Millest võivad need probleemid tulla? Mida teen valesti ?

Kui probleemid on väga tõsised, siis palun andke mulle kontakte, kust ma võiksin professionaalset abi saada.

Vastus:

Esimese probleemi lahendamiseks peab looma kindlasti kliiniliselt üle vaatama ja välistama, et tegemist pole kuseteedeprobleemiga. Teine mure vajab kogenud käitumisspetsialisti abi. Dr. Aivi Org võtab Pärnu Väikeloomakliinikus vastu neljapäeviti.