Küsimus:

Tere.

Mul mure 5-kuuse kutsikaga, kes ei lase mind sekundikski silmist. Ta on nüüdseks olnud meil natuke üle nädala. Kutsikas kasvas kodus, kus olid ka teised koerad ning kutsika ema. Ilmselt päris üksi pole ta kunagi pidanud olema. Algselt ei teinud ta ka meie juures eriti asja, kui välja läksime ja kutsa üksinda koju jätsime. Aga kuna olen puhkusel hetkel ja terve selle nädala oleme praktiliselt kutsaga koos veetnud, siis nüüd on tal tekkinud vajadus mul kogu aeg silm peal hoida.

Ta võib oma pesas rahulikult magada, aga kui tõusen ja teise tuppa või WC-sse lähen, on kutsikas naksti üleval ja järgneb mulle. Ka on probleem kodust ära käimisega, hakkab nuuksuma. Kui tütar kodus ringi liigub, siis sellest kutsa välja ei tee, temal on vaba voli olla, tulla ja käia.

Ostsin ka Jan Fenneli raamatu "Koerakuulaja" ning kasutame seal kirjeldatud põhimõtteid, aga tundub, et kutsa ei pea neid millekski. Pean mõne päeva pärast tööle tagasi naasma, aga ei kujuta ette, mis siis saama hakkab. On teil ehk hästi toimivaid nõuandeid ja soovitusi, kuidas kasvatada koeras enesekindlust ka ilma minuta hakkamasaamiseks?

Terv, Piret

Vastus:


Tere.

Kahjuks kaua kennelis elanud kutsikad on alguses ebakindlad. Mina soovitan enne äraminekut kauem koeraga jalutada, mängida temaga väljas nii kaua,  et ta väsiks ära. Ja enne äraminekut visake tuppa krõbinaid. Las ta oma hommikusöögi otsib põrandalt - kui ta hakkab otsima krõbinad, minge ukse taha. Alguses tulge tagasi 5 minuti pärast. Ja tasapisi pikendage aega. Koer peab hakkama rahulikult suhtuma teie äraminekusse.

Proovige kodus temaga vähem suhelda. Vahepeal võtke klikker ja tehke temaga trenni. Ärge lubage teda voodisse ja diivani peale teie kõrvale. Muidu tema hakkab kogu aeg nõudma teie lähedust. Muidugi see on arusaadav, et tahaksite, et teie armas koer oleks lähedal, aga kui tema käitumine segab teie normaalset elu, tuleb teda õpetada olema iseseisvam.

Kui ta kogu aeg käib teie järel, võite vahepeal visata maha krõbinaid ja aktiveerida tema iseseisvat tegevust. Ja palun minge oma kutsuga kooli. Peale kuulekuskoolitust on sobiv tegeleda agilytiga. Edu teile.

Alla Petrova