Küsimus:

Tere,

5 kuune spanjel on hakkanud närima palju asju. Alguses olid tavalised probleemid nagu ikka väikeste kutsikatega: diivani nurgad jne, aga sellest saime jagu. Nüüd, aga 1 kuu hiljem on ta jälle närima hakanud ja väga veidraid asju mida ta varem pole närinud: kapi nurgad, meeletu põranda ja igasuguste materjalide lakkumine, taimede närimine. Ei oska  probleemile lahendust leida. Oleme kasutanud ühte spreid, mis on mõeldud koertele. Sellel on koerte jaoks ebameeldiv lõhn ja ei peaks närima siis, aga sellele ta ka enam ei reageeri. Kuidas peaks käituma?

Samuti on mure kohutava argusega. Koertekoolis käies teiste koerte seas ei julge ta minust meetritki eemal olla. Kui rihmast lahti lasen, seisab ikka kiindunult minu kõrval ja väriseb ja niuksub. Kuigi samal ajal teised koerad jooksevad ringi ja mängivad. Kuidas sellisest meeletust argusest lahti saada ?

Ette tänades,
Berit

Vastus:

Tere Berit,

Kõigepealt soovitan kasutada koerakuulaja meetodi nelja põhiala selleks, et tekitada kutsikas rahunemise võimalus ning teadmine, et teda kaitsete ja tema eest suuremaid otsuseid teete teie.

Käige jalutamas erinevates kohtades ning viige toidukorrad puhtalt välja ja kasutage peale kellegist möödumist või väikesest ehmatusest üle saamiseks kiites, edasi liikudes ning peotäit sööki pakkudes (eelnevalt peab ta olema siis vähemalt päev söömata, et esimesed positiivsed seosed tekiks.. vastasel juhul täis kõhuga keeldutakse hirmutavas olukorras söögist). Teie käitumine peab olema väga enesekindel, mitte järgi ootav, seistes kahtlev, meelitav- kõik need on koera jaoks nõrkuse tunnused ega näita juhi otsustuskindlust.

Materjalide lakkumine viitab samuti närvilisusele, asjade närimine ning lõhkumine on reeglina tulenev hammaste vahetusest ning ka stressist, mis kaasneb tema jaoks mõistmatu käitumisega (nt.karja kadumine, üksi jäämine, suure pinna valvekohustusest tekkinud pinge jne.).

Kasutades taaskohtumise osa koerakuulaja meetodist saate kindlasti rahunemise jada õigele teele. Teie küsimusest ei olnud päris täpselt aru saada, kas närimist ja lakkumist juhtub ka teie juuresolekul või äraolles. Juuresolekul saate sellesse rahulikult sekkuda ning muu tegevuse- mänguga tähelepanu mujale viia, kui ennast kohal ei ole soovitan sellest ruumist kus ta viibib võimalikud ohtlikud asjad ohutusse kõrgusesse või kappi ära panna (mürgised lilled, sokid, jalanõud jne).

Kasutage ka mängu- kõigepealt omavahel kodus, siis omavahel väljas rahulikumas kohas, siis kohas kus liigub augemal ka teisi koeri ning tasapisi saate neile lähemale liikuda.

Kui olete veendunud, et peate kutsikakoolis käima siis käituge seal ise enesekindlalt. Kui lasete ta lahti liikuge kindlameelselt eest ära (kui ta lahutamatult pikalt teiega käib sisi võib teda vahepeal kiita ja maiust anda- teie juures peab säilima positiivne seos), kui võimalus on ja ta liiga peale surub- lükake rahulikult endast eemale (mitte midagi öeldes ja teda vaatamata), näidake oma enesekindla käitumisega, et ohtu ei ole.

Ise soovitaksin leida endale mõni mängukaalane kellega saaksite kokku ning alguses koos lihtsalt jalutada ja kui julgust juurde tulnud saab ka mängule lasta. 1:1 on mängud alati vähem hirmutavad, suurtes kampades kipub aga tihtipeale just arem koer teiste ohvriks sattuma- teda aetakse taga, kiusatakse ja ei tekitata nii positiivset emotsiooni vaid kasvatatakse negatiivset. Kõige olulisem, andke oma koerale aega, kiirustamine ja sund viib tihti hirmu ja stressi kasvuni.

Nautige koosolemist ning andke talle ja endale kindlasti ka võimalusi enda asjadega tegelemiseks nii kodus kui väljaspool seda :)

Parimate soovidega,
Kärt Pingas



Tagasi