Küsimus:

Tere,

Meil on mure.

Kodus kasvamas kaks emast chow chow´d. Üks on juba üle viie aastane, teine aga üheksa kuune.
Mure selles, et nooremal on komme jalutusrihma nähes kohe maha pissida tuppa. On saanud karistada, oleme jätnud karistamata (ignoreerinud olukorda), aga mitte miski ei aita. Kohe kui näeb toas rihma, enne õue minekut, hakkab pissile ja laseb ikka kogu põie tühjaks.

Kui õues kaelarihm kaela panna, siis ei järgne sellele mingisugust reaktsiooni. Pole ka sellist asja, et koer saaks väga harva õue (vanem käib ainult hommikul ja õhtul. Väiksem saab ka siis välja, kui töölt koju jõuame ja vahel ka rohkem). Tuppa pissimist ei tule ette ka siis, kui nad üksi kodus on. Ainult siis kui on väljamineku aeg ja tuleks rihm (vanasti ka traksid) kaela panna.

Hetkel olemegi käinud nii, et laseme lihtsalt välisuksest välja joosta ja loodame, et siis jooksu ei pane. Nüüd toimib juba asi sedasi, et ei pea jooksma alla korrusele (elame kortermajas) ja välisuksi lahti tegema ja üles jooksma, et koer siis alles välja lasta (varem lasi ta ka alla koridori, kui välisuksed olid kinni).

Esineb veel selliseid probleeme, et kõiki võõraid inimesi kardab (kohe saba maas ja ligi ei lase) ja riiete/kilekottide nö kloppimist või raputamist ka kardab sedasi, et viskab kohe pikali nagu oleks surmahoobi saanud. See, et ta aravõitu on, see on ilmselgelt meie süü, sest seda koera pole praktiliselt üldse sotsialiseeritud ja ta pole inimestega harjunud. Need pole ka sellised probleemid, mis takistaks igapäevast elu, aga see pissimine..

See on väga häiriv ja iial ei tea, mis seal õues ees võib oodata.. Selles mõttes, et kui koguaeg laseme ilma rihmata joosta uksest välja ja üks hetk on seal mõni muu suurem/kurjem koer, kes ta maha murrab või mõni kass, kellele ta auto või rongi alla järele jookseb või lihtsalt täitsa ära jookseb (mida on ka juhtunud korra, sest hüüdmise peale sellel ärajooksmise hetkel enam ei reageerita).

Ei oska enam midagi ette võtta, peas tiirlevad täitsa sellest koerast loobumise mõtted. Kõik need olukorrad on väga väsitavad ja kuna perre on lisandumas suvel väike beebi, siis tunneme, et selle koeraga tegelemine hakkab üle jõu käima. Siinkohal veel mainin, et teisel koeral ühtegi sellist probleemi ei ole. Kas me oleme selle koeraga siis kuskil nii suure vea teinud või ma ei kujutagi ette, mis me siis teinud oleme ja kas sellest lahti saabki. Loodan, et oskate meile mingisugustki nõu anda...

Lugupidamisega,
Anneli

Vastus:

Jutust kerkib ülesse kaks teemat - pissimine jalutusrihma nähes ja arglikkus

Tundliku närvikavaga koera ei tohi sundida mitte mingil juhul suhtlema ei võõra inimesega ega teiste koertega ning teda ei tohi panna ootamatutesse olukordadesse. Sellisele loomale tuleb anda aega, loom peab õppima loobuma oma hirmudest ja see võtab palju ja kogu aeg peate käituma nagu teda polekski olemas. Lõpuks saab ta aru, kui teil ei ole probleemi uue olukorraga, siis miks peaks temalgi olema ja ta loobub kartmast. Kui te üritate teda kõigest väest lohutada ja julgustada, siis koer paanitseb veel rohkem.

Kui keegi tahab teda silitada, siis ei tohi enne, kui koer läheb ise seda inimest nuusutama ja kui ta on selle tegevuse juures rahulik ,alles siis on ta valmis suhtlema.

Pissimine rihma peale-mingi tegevus kutsikapõlvest on käivitanud selle reaktsiooni. Hingake sügavalt sisse, tasku maiust täis enne koeraga õue minekut. Kui pissib, siis pissib veel mõne korra või tehke läbi oma tavaline uste lahtitegemise protseduur.  Kui koer õues teeb häda, siis maius ja korralik kiitus, tuppa tulles jätate kaelarihma kaela ja jalutusrihma viskate lihtsalt keset kõige käidavamat kohta maha. Las vedeleb seal koos koera mänguasjadega ja kui mänguasjad ei vedele, siis pange mõni vedelema. Iga natukese aja pärast(5 min.) võtke rihm maast ja visake jälle maha ja nii tund aega, siis pange rihm koerale külge ja tehke oma toiminguid edasi looma täielikult ignoreerides. IGNOREERIMINE - KOER EI SAA EI PILGUKONTAKTI, EI HÄÄLEKONTAKTI EGA SILITUST-TEDA EI EKSISTEERI TEIE JAOKS
Kui rihm on olnud mõnda aega koera küljes ja koer on rahunenud, lamama heitnud, siis võtate rahulikult rihmast ja lähete koos jalutama. Esimesed korrad haarake jope lennult ja astuge hoogsalt uksest välja (teie esimesena ,koer järgi), kui koer teeb õues häda – kiitus, maius.
Lähete tuppa ja kaelarihm jääb kaela ja jalutusrihm jääb vedelema, nüüd võtate iga 20 minuti tagant rihma kätte, paariks minutiks külge. Kui koer on rahunenud, siis võtate ära ja paaritunni möödudes jällegi rihmast kinni ja RAHULIKULT UKSEST VÄLJA (inimene ees,  koer järel) ja sellist harjutamist teete paar nädalat jutti.
KOER LOEB 24 TUNDI MEIE ENERGIAID,KUI TE JUBA TULETE KOJU NÄRVILISENA JA TÜDINUNA SIIS VALLANDAB TEIE ENERGIA KOERA NÄRVIMINEKU. Mõelge lillede ja liblikate peale ja olge rahulik, abi vajate mõlemad aga ainult teie võimuses on koera aidata JA SEE EELDAB SISEMIST RAHU

Kilekottide hirm ja kõikide muude asjade hirm – seda lahendada, kui pissimise asi on laabunud, siis pange ka kilekotte maha vedelema ja kõiki muid asju ka, las nad olla. Lõpuks loom harjub ja hirm kaob.

Dr. Aivi Org