Afganistani hurt
Pea uhkelt püsti, tuline ja salapärane , inimesest läbi vői ülevaatav, pilk kaugustesse suunatud,pikk siidine karv uhkelt tuules hőljumas - selline on afganistani hurt!

Tema silmist peegeldub kaugete aegade salapära. Pärit Afganistanist , ajast mil sealsed ülikuid neid kuninglikes kennelites isegi oma naistest ülimaks pidasid. Afgaanid olid vőimelised pidama jahti ka suurtele metsloomadele nagu näiteks lumeleopardid. Vőimeline jooksma kiirusega kuni 50 tunnis.

Tänapäeval mugavust armastav ja kőrge enesehinnanguga näitusekoer kelle iseloom kannab endas uhkust, üleolekut, kiirust, osavust, iseseisvust ja tarkust. Luksusliku siidise karvkattega ja läbitungiva pilguga - see on afganistani hurt!

Afganistani hurt on küll pärit Afganistanist, sealt läänemaailma aga pole toodud neid koeri enam aastakümneid… läänemaailma kasvatajatel lasub vastutusrikas ülesanne -säilitada maailma iluisaim ja terveim tőug - Afganistani Hurt oma ilus ja kauniduses, unustamata tőu head tervist ja tőulist välimust.

Peale näituste korraldatakse Afganistani Hurtadele ka maastiku-ja rajajooksu vőistlusi. See tőug ei ole tänapäeval enam JAHIKOER praktilises mőttes, kuigi ta seda ehk eelmisel sajandil oma kodumaal oli, vaatamata sellele et nende jahiinstinkt hästi säilinud on. Niisiis on aretuses oluline säilitada just need välimikuomadused mis afgaanile kui kunagisele jahikoerale olulised on olnud: tugev alalőug, head nurgad ees ja taga, tugevad käpad jne.

Afganistani hurda karva hooldus ei ole raske! Laisale omanikule on aga IGA koera hooldus raske! Niisiis - kohusetundlikkus on siin kőige tähtsam: afgaani pestakse kord nädalas shampooni ja balsamiga, seejärel harjatakse ja kuivatatakse fööniga, mis vőtab aega nii 2 kuni 4 tundi, olenevalt karva tüübist. Mitmed kasvatajad ja omanikud peavad korraga kuni 5 afgaani ja karvahooldus ei ole probleem. Poriste ilmadega kasutatakse karva kaitseks saapaid ja keepe.

Afganistani hurt on üks tervemaid ja pikaealisemaid tőuge. Haruldane pole 15 aastaseks elav afgaan! Afganistani hurt on uhke ja eneseteadlik, idamaiste, mandlikujuliste ja süsimustade silmadega vaatab ta sinust läbi: kaugustesse, kuhu ta tahaks tormata!

Tema karv on pikk ja siidine, koonul, seljal ja kaelal aga lühike. Iseloomult on afgaan samas nii temperamentne kui ka mugav, klounilik kui ka salapärane, liikudes pikkade maadkatvate sammudega, pea uhkelt püsti, siidine ja pikk karv tuules lendlemas, tunneb ta end kőigest maapealsest kőrgemal olevana.

Kőik värvid on lubatud: golden, black/tan, black/silver, cream, domino, brindle jne.

Afganistani hurt on üks populaarsemaid hurdatőuge - maailma suurimatel näitustel vőib neid näha rohkearvuliselt esindatuna.

Ka Eestis on saanud afganistani hurtade aretus taas üsnagi populaarseks. EESTIS kasvatavad seda tőugu 4 kennelit. Lisaks on ka mitmeid kenneleid ja omanike kes hetkel aretusega ei tegele kuid sellegipoolest osalevad aktiivselt kas näitustel vői seltsielus. Esindatud on nii skandinaavia, euroopa kui ka ameerika liinid. Meie afgaanid on olnud edukalt esindatud nii Euroopa kui Maailmanäitustel.

Kaks aastat järjest on Euroopa suurima näituse tőu parim kutsikas olnud Eestis kasvatatud ja mőlemal korral need kutsikad paigutunud BIS 10 hulka kőigist tőugudest.

Kodus vőtab hurt vähe ruumi ja armastab mugavust: tema koht on sohval, mitte pőrandal. Nad armastavad väga liikumist - kord nädalas vabana turvalisel väljakul on siiski piisav, igapäevased jalutuskäigud nagu iga muu tőu puhulgi on loomulikult oluline!


Afganistani hurta ei dresseerita, talle őpetatakse vaid igapäevaseks eluks vajalik, näitusekoolitusele aga pannake rőhku juba kutsikaeast alates. Nad on targad koerad - őpivad kőike lennult, kuid inimese teenijaks ja alandlikuks käsutäitjaks nad ei alandu, seega ei sobi nad ka inimestele kes tahavad tunda end bossina ja näha kőrval alandlikkust näitavat koeratőugu.


Tekst: © Monica Kullarand, Kennel Al Khabara

Afganistani hurtTÕUSTANDARD

PÄRITOLU: Afganistan

KASUTUS: Hurt

FCI KLASSIFIKATSIOON:
Rühm 10
Hurdad.
Alarühm 1
Pikakarvalised hurdad.
Töökatseteta.

ÜLDMULJE :
Olemus peegeldab tugevust ja väärikust ühendatuna kiiruse ja jõuga. Peahoiak uhke.

KÄITUMINE / ISELOOM :
Tõule on iseloomulik idamaine või orientaalne ilme. Afganistani hurda pilk on inimesest läbivaatav. Väärikas ja üleolevalt sõltumatu, teatud määral tuline iseloom.

PEA :

PEAPIIRKOND :
Kolju : Pikk, mitte liiga kitsas ning rõhutatud kuklakühmuga. Heade proportsioonidega ja ehitud pikkade karvadega, nn. ”top-knot”.
Üleminek laubalt koonule : Vaevumärgatav.

NÄOPIIRKOND :
Ninapeegel : Eelistatult must, heledat värvi koertel on lubatud ka maksapruun.
Koon : Pikk, jõuliste lõugadega.
Lõuad / Hambad : Lõuad tugevad, veatu, korrapärase ja täieliku käärhambumusega s.t et ülemised lõikehambad katavad tihedalt alumisi ning hambad asetsevad lõualuude suhtes täisnurga all. Otsehambumus lubatud.
Silmad : Eelistatud tumedad kuid ka kuldset värvi silmi ei loeta veaks. Peaaegu kolmnurksed, veidi viltuse asetusega – välimine silmanurk sisemisest veidi kõrgemal.
Kõrvad : Madala asetusega ja taha kinnitunud, vastu pead liibuvad. Kaetud pika siidise karvaga.

KAEL :
Pikk, tugev, kannab pead uhkelt.

KERE :
Selg : Tasane, mõõduka pikkusega, hästi lihaseline.
Lanne (nimme) : Sirge, lai ja üsna lühike.
Laudjas : Sabajuure suunas veidi laskuv. Puusanukid üsna esiletungivad ja laia asetusega.
Rinnakorv : Hea sügavusega ja roided piisavalt kaardunud.

SABA :
Mitte liiga lühike. Madala asetusega ja sabaotsas silmus. Tegevuses kannab kõrgemal. Hõreda karvastikuga.

JÄSEMED:

ESIJÄSEMED :
Esijalad sirged ja tugevate luudega, eestvaates alates õlgadest sirged.
Õlad : Pikad ja kaldus, tugevalt taha suunatud. Hästi lihaselised ja tugevad, kuid mitte massiivsed.
Õlavarred : Pikad ja kaldus.
Küünarnukid : Külgvaates otse turja läbival vertikaaljoonel. Rinnakorvi vastu liibuvad, mitte sisse- ega väljapoole pöördunud.
Kämblad : Pikad ja vetruvad.

TAGAJÄSEMED :
Jõulised. Puusa ja kannaliigese vahe väga pikk, suhteliselt lühikene kand.
Põlved : Hästi kaardunud ja heade nurkadega.
Lisavarbad : Võivad olla eemaldatud.

KÄPAD :
Esikäpad tugevad ja hästi suured nii pikkuselt kui ka laiuselt. Kaetud pika, tiheda karvaga.
Varbad kaardunud. Käpapadjandid toetuvad kindlalt maha. Tagakäpad on pikad, kuid mitte nii laiad, kui esikäpad; kaetud pika ja tiheda karvaga.

LIIKUMINE :
Sujuv, vetruv ja eriti stiilne.

KARVKATE :

KARV :
Rinnakorvil, esi- ja tagajalgadel ning külgedel karv pikk ja väga peene struktuuriga.Täiskasvanud koertel õlgadest tahapoole piki sadulat karv lühike ja liibuv. Otsmikust tahapoole on karv pikk, moodustades siidjad juuksed, nn.”top-knot”.
Näo piirkonnas karv lühike. Kõrvad ja jalad kaetud rohke karvaga. Kämblad võivad olla nähtaval. Karvkate peab olema loomulikult kujunenud.

VÄRVUS :
Lubatud on kõik värvused.

SUURUS :
Ideaalne turjakõrgus
isastel 68 – 74 cm (27 – 29 tolli);
emastel 63 – 69 cm (25 – 27 tolli).

Märksõnad:

Tagasi