Koerale on väga oluline saada kvaliteetset ja talle sobivat toitu. Sõltumata sellest, kas toit on tööstuslik (kuivtoit) või kodutoit (nt. barf), peab olema kindel, et koer saab sellest kõik vajaliku.

Mugavaim ja soosituim on viis oma lemmikut toita kuivtoiduga, tihti ei ole kuivtoidu valkude-rasvade-süsivesikute vahekord hoopiski mitte see, mida koer tegelikult vajaks. Tänapäeva kuivtoitudest on enamik tehtud teravilja baasil, see ei ole koera jaoks õige toiduaine.

Valkude, süsivesikute ja rasvade suhted peavad toitudes olema paigas.
Võistleva koera toidus võiks olla 30 % valku, 30 % rasva ja 40% süsivesikuid.

Valkudest omastab koer kõige paremini loomset valku (siga, lammas, veis, kana – neid võiks süüa soovitavalt toorelt). Taimse valgu puhul on parem, kui see on eelnevalt küpsetatud. Valgud toidus mõjutavad füüsilist võimekust, tõstes organismi hapnikuomastamise võimet.

Samas ei tohi valku olla liiga palju, koer ei suuda liigset valku omastada ning ainevahetust koormatakse liigselt.

Tavalises odavas koeratoidus võib olla kuni 75% süsivesikuid. Sellise toiduga saab koer elada, kuid mitte sportida. Kui toidus on liiga palju süsivesikuid, siis toidu energiasisaldus langeb ning koer hakkab energia tootmiseks kasutama oma keha valku ning tema lihasmass hakkab kaduma.

Rasv on koera energiallikas, just toidus olevast rasvast saab koer oma jõu! Koer kasutab rasvast saadud energiat lihaste tööks ning sportkoeral on rasvarikas toit hädavajalik. Puhkeperioodil võib rasva olla toidus ka vaid 10%, kuid treening- ja võistlusperioodil peab toidu rasvasisaldust kindlasti suurendama. Head rasvaallikad on veise- ja searasv, või, lina- ja oliivõil. Ka rasvane sealiha on koera jaoks hea toit, sealt saab koer ka kvaliteetset valku.

Rasvasisalduse tõusuga on vaja koera tasapisi (1-1,5 kuu vältel) harjutada, muidu võib toidu äkilisele rasvasisalduse tõusule järgneda kõhulahtisus.

Kui koer on harjunud sööma kuivtoitu, võib sellele tavalist toidukogust vähendades juurde lisada rasvast liha või lahjat liha ja taimset külmpressiõli.

Rasvasisalduse langedes väheneb koera vastupidavusvõime, valgu vähesusel võivad tekkida üleväsimustraumad ning väheneb hapnikuomastamise võime.

Koera energiavajadus sõltub ka ilmast. Nii nagu külma ilmaga vajab koer energiarikkamat toitu, vajab ta seda ka kuuma ilmaga, kuna siis kulub energiat organismi jahutamiseks. Seda peab kindlasti silmas pidama ka võistlusolukorras.

Vesi on isegi olulisem kui toit!

Koera vedelikuvajadusele tuleb pöörata suurt tähelepanu, sest juba 10%-line vedelikukaotus mõjub koerale halvasti ning veelgi suurem võib viia koera hukuni.

Vee esmaseks ülesandeks on ainete lahustamine ja transport üle kogu keha, vesi osaleb keemilistes reaktsioonides ning tagab kehatemperatuuri reguleerimise.

Selleks, et koer hakkaks vedelikku edukalt ka lihaste töös kasutama, tuleb teda õpetada ka treeningu ajal piisavalt vett tarbima.

Jootmise õpetamist alustatakse sellest, et õpetatakse koera väikest vedelikukogust igas olukorras jooma ja koerajuht otsustab, millal ta oma koera joodab. Vett võib maitsestada (puljong, tuunikala, hakkliha), et koer seda parema meelega jooks. Korraga võiks anda 1-2 dl vett. Alguses pissib koer palju, seega tuleb hoolitseda selle eest, et ta ka piisavalt tihti välja saaks. Hiljem aga pissimine väheneb, sest koera lihasrakud õpivad vett kasutama. 2-3 nädalaga õpib koer jooma ja ka tema lihasrakud õpivad vett ära kasutama ning suurenenud urineerimisvajadus kaob.

Koera vastupidavus paraneb õige jootmise juures tunduvalt, samuti on kiirem koera taastumine kurnavast treeningust või võistluspäevast. Treeningute ajal joodetakse koera tema puhkehetkedel, mitte aktiivse soorituse ajal. Talvel võiks joodav vedelik olla soe, suvel aga jahe, et aidata kaasa koera soojusregulatsioonile.

Olles koera niimoodi jooma õpetanud, tuleb seda kogu aeg teha, sest vedelikupuudus halvendab koera seisundit märgatavalt.

Selline jootmine ei ole koera januga seotud, tegemist on vaid tema lihaste eest hoolitsemisega, seega peab joogikauss veega ikka koerale kättesaadaval olema.

Vitamiinid ja lisatoitained

Aktiivsel treenimisel tekib koera organismis kõige sagedamini puudus B-rühma vitamiinidest, kõige enam aga B12 vitamiinist. B12 vitamiin osaleb vereloomes ja reguleerib süsivesikute ja rasvade ainevahetust – selle puudus avaldub näiteks selles, et koera karv läheb lahti ja muutub läiketuks.

B-rühma vitamiinide lisamisel toidule tuleks valida kompleks, kus on võimalikult palju erinevaid B-vitamiine sees.

Sportiv koer vajab ka E-vitamiini koos seleeniga. See kaitseb lihasrakke ja parandab sooritusvõimet ning vastupidavust. Hea on anda koos C-vitamiiniga. E-vitamiini ja seleeni sisaldub näiteks merekapsas.

Treeningute vahelisel perioodil ei peaks koerale mingeid lisaaineid tavatoidule lisaks andma.

Kasutatud materjalid:

Vilve Roosioks, „Tiina Ridvalli seminar harrastuskoera hooldusest“, ajakiri Saksa Lambakoer  4/2005 ja 4/2007

Märksõnad:

Tagasi