Küsimus:

Meil on kodus äsja 3-aastaseks saanud berni alpi karjakoer, isane. Tegemist on alati olnud pigem alandliku ning kartlikuma koeraga, väikesest peale on ta suuri koeri (v.a emaseid) kartnud. Ainukesed sõbrad on seni olnud väikesed koerad.

Nüüd aga mõned päevad tagasi oli intsident, kus tutvusime uue isase jack russeliga, kes esimene minut oli sõbralik, kuid pärast seda hüppas meie koerale kõri juurde karvadesse kinni ning urises ja lõrises. Meie bern tuli selle peale alandlikult pea norus ära, kuid kuna kahjuks olime koos uue tutvusega samal koosviibimisel, toimus veel kokkupuuteid. Jack russel oli küll flexi külge pandud, kuid rihm oli pikk, nii et ta sattus ikka tihti meie koera kõri juurde lõrisema. Nii juhtuski meie jaoks šokeeriv olukord, kus meie bern haaras ühel momendil väikeselt hammastega keha ümbert, tõstis üles ja raputas, õnneks kahjustusi ei tekkinud. Meie koer oli ka ise šokeeritud – jooksis ruttu meie juurde, viskas külili ja nuttis. See oli tema jaoks esimene kord, kui ta kedagi hammustas.

Nüüd viimased päevad pärast seda vahejuhtumit on meie jaoks väga teistmoodi olnud, koera käitumises on midagi muutunud. Kõik eelnevad koerad, kellega satume kodukandis jalutades tihti kokku ja seni oleme hästi läbi saanud, siis ta justkui ei tunneks neid enam ära. Uriseb ja on üheselt mõistetavalt kuri. Eile õhtul trehvasime tänaval ka shetlandi lambakoeraga, kes on üks suur rõõmupall ja seni on meie koerte läbisaamine olnud väga hea, kuni siis eilseni, mil meie koer äkitselt ründas teda ja hammustas seljast.

Näha oma koera agressiivset poolt on šokeeriv tervele perele. Kas meil ongi nüüd kuri bern, keda ei tohi kellegagi kokku lasta? Või on lootust, et see on lühiajaline ja ta ise on ka veel šokis? Mida meie teha saaksime, et ta muutuks endiseks sõbralikuks berniks?

Vastus:

Tere.

Kõik ebakindlad koerad valivad alahoiuinstinktist endale sobivama käitumise, et tunda ennast kindlamalt. Selleks kaitsevad nad end passiivselt või aktiivselt või vältivad probleeme sellega, et käituvad väga alandlikult või üritavad nii nagu saab olla võimalikult vähem nähtav.

Kui ebakindel koer muutub julgemaks, eriti vanuse või kogemusega, siis võib tal kiiremini tärgata enesekaitseinstinkt. Eriti siis kui ta oma kogemusest sai aru, et teda veel keegi kardab. Tema positsioon muutub tema silmis kõrgemaks. Ründamisega hakkas ta tundma ennast rohkem kaitstuna. Mina olen kindel, et mõnede koertega on ta võimaline suhtlema. Need peavad olema väga sõbralikud, madala positsiooniga koerad ja mitteagresiivsed emased. Muidugi see koer, kes teda ründas, ehmatas ise väga, kui jäi teie koera hammaste vahele, ja sellega õpetas teie koera tundma, kui mõnus see on, kui teised teda kardavad.

Ma ei usu, et see käitumine iseenest kiiresti mööda läheb. Aga võib koolitada koera, et ei tohi rünnata. Et kõike otsustab peremees või perenaine. Selle konkreetse peremehe kõrval  õpib koer õigesti käituma ja kui kõik teil on valitud õige meetod, saab koer ka turvatunde, mis aitab tal olla julgem. Ei tohi õpetada kurjalt. Sellega õpib koer olema veel kurjem. Soovitan leida aega ja käia mõni aeg koerte koolis. Edu teile!

Alla Petrova