Berdlingtoni terjer

Bedlingtoni terjer on pärit Inglismaalt Northumberlandist, tegemist on ühe vanima terjeritőuga, kelle esivanemateks on erinevad terjerid ning whippetid. Teda kasutati närilistepüüdjana, jahikoerana aga ka vőitluskoerana.

Tal oli võimsa kakleja ja tapja kuulsus, kes võitles surmani. Algselt nimetati koera kas rothbury terjeriks või mustlaskoeraks. Tänapäeval on ta peamiselt seltsikoer, kuid tänu oma suurepärasele kuulmis-ja lõhnatajule ja kiirusele on ka hea jahikoer. Varasematel aegadel käidi temaga Inglismaal jänesejahil.
Bedlingtoni terjer on oma iseloomult julge, kartmatu, heatujuline ja rőőmsameelne. Teda on suhteliselt kerge koolitada, ta on aktiivne ja ülikiire jooksja.

Ta on sőbralik ja saab lastega hästi läbi, kuid teiste koerte ja kassidega läbisaamist tuleks varakult harjutama hakata, kuna ta soovib olla domineerivam pool. Tema karm kohtlemine ei too tulemusi vaid koer läheb " lukku". Võõrastest annab häälekalt märku, kuid on ise umbusklik kohati tige võõraste suhtes, mis teeb temast ka hea valvekoera. Sobib korterikoeraks, kuid vajab igapäevast jooksutamist.

Bedlingtoni terjer on keskmist kasvu, turjakőrgus 38-44,5 cm, kaal 6-10 kg. Karvkate on paks, kergelt lokkis, pehme meenutades lammast. Värvuselt maksa-, liivavärvi, blue and tan vői sinine. Bedlingtoni kasukat peab harjama iga päev vähemalt 5 minutit. Lisaks peab teda korra nädalas ka kammima. Iga kahe kuu järel peab koera trimmima. Seda peaks tegema proffesionaal, kuna tegemist on väga spetsiifilise lõikusega.
Koera üldmulje peab olema graatsiline.

Bedlingtonil on kitsas kolju. Lõuad on pikad ja tugevad. Mandlikujulised silmad on sügava asetusega, väikesed ja selged ning peavad täielikult nähtaval olema. Kõrvad ulatuvad suu jooneni ja ripuvad vabalt. Kõrvad on maksimaalselt 6 cm laiused, mille otsas on väikesed siidised tutid. Bedlingtoni kael on pikk ja kaarjas. Esi- ja tagajalad on pikad. Jalgadel on rohkem karva kui mujal ja see peab olema sirgem kui ülejäänud kehal. Koera küüniseid on vaja korrapäraselt lõigata.

Kõvera mõõga kujuline saba asetseb madalal ja ulatub kuni kannaliigeseni. Selg ja niuded on paindlikud ja lihaselised, andes koerale graatsilise kõnnaku. Bedlingtoni karvkate ei ole pehme ega traatjas. See on tihe ja kergelt krässus, meenutades veidi lamba karvkatet. Näitusekoerte eelistatud värvused on sinine, maksapruun või liivakarva.

Tema keskmine eluiga on 12-16 aastat. Suhteliselt terve tõug, võivad esineda pärilikud haigused : silmahaigustest distikiaas ja pisarajuha kaasasündinud kitsenemine , ripsmekarvade topeltrida ning maksahaigus nimega  Copper Toxicosis (CT).

Märksõnad:

Tagasi