Bordoo dogiBordoo dogi ehk Dogue de Bordeaux  on üks vanimatest koeratőugudest.

14. Sajandist alates tunti neid Akvitania doggi nime all vői lihtsalt doggi krahv Gaston Phebus de Foix-Beari pildil raamatust "Jahipidamine". Veidi enne esimest näitust Pariisis a.1863 said need koerad praegu kasutusel oleva nime Dogue de Bordeaux.

Sellel ajal olid kolm erinevat tüüpi: Toulous'I tüüp, Pariisi tüüp ja Bordeaux tüüp. Viimane on originaal tänapäeva Bordoo dogist.

Muinasajal kasutati Bordoo dogisid sőja-ja valvekoertena, vőitlustes teiste vőitluskoerte ja metsloomade vastu ning suurte metsloomade jahil. Hiljem, kui vőitlused keelustati, valvasid nad peremehe valdusi ja kariloomi, vedasid lihakeresid tapamajast turule. Bordoo dogid on alati elanud inimese kőrval ning olnud sőltuv inimese hoolitsusest.

Hea töökoerana oli ta vanal ajal isegi kullast kallim.Ilmselt sellest tuleneb ka tema suur kiindumus ning truudus oma isandasse. Bordoo dogi on koer, kes vajab kontakti inimesega.

Vaatamata kahele maailmasőjale on see aukartust äratav tőug tänu väiksele kuid järjekindlale kasvatajaskonnale säilinud tänapäevani.1960 a. keskpaiku Bordoo dogi aretustöö hakkas kasvama ning koeri hakati Prantsusmaalt välja viima teistesse Euroopa riikidesse.

Bordoo dogi iseloomus segunevad nii esi-isadelt päritud omadused ,kui ka tänapäeva sobiv sotsiaalne ja hästi käituv koer.

Vaatamata tema väga verisele minevikule on hoolika aretustöö tulemusena saadud esile selle tőu parimad omadused. Kuid sellegi poolest tuleb meeles pidada, et vanad vaistud on aastasadade jooksul kandunud edasi ka tänapäeva koera ning vajadusel leidub temas seda plahvatavat jőudu ja kiirust, mis tegid Bordoo dogist kunagi vőitmatu kaaslase.

Tänapäeva Bordoo dogi hirmuäratava välimuse ja rahuliku iseloomu vahel valitseb üllatav vastuolu. Ta vőib olla ääretult rahulik (kuid mitte flegmaatiline) ja vaikne, kes ei raiska oma energiat asjatu haukumise vői muu sellise peale, vaid jälgib ümbritsevat rahulikult ning samas vőib ta muutuda lärmakaks ja agressiivseks kui miski ohustab tema isandaid vői valdusi. Bordoo dogi ei ole kerge koer kasvatamiseks. Ta vajab palju pühendumist ja ka oskust austada tema isiksust. Kui ta seda ei saa, siis on teil tegemist suure peavaluga.

On koeri, kes veedavad pikad päevad üksi kodus olles ning te ei pane neid tähelegi. Bordoo dogi aga seevastu näitab oma rahulolemattuse välja ja töölt koju tulles vőib teil kodus valitseda täielik kaos.See ei tähenda muidugi seda, et ta oleks loll vői rumal, vaid ta teeb seda meelega teie kiuste.

Bordoo dogi on väga tark koer ja tal on nn. elevandimälu. Ta peab meeles nii hea kui halva ja vastab sellele varem vői hiljem vastavalt hea vői halvaga. Kui ta aga saab teilt piisavalt tähelepanu ja palju armastust, siis olete saanud endale ustavaima sőbra ning kaaslase, kes annab oma elu teie oma eest. Kuna Bordoo dogi on väga tark koer, vőib talle őpetada kőikvőimalikke asju.

Talle meeldib őppida ja rakendada oma ajusid. Temast ei saa aga kunagi head teenistuskoera kuna iseseisva koerana otsustab ta ise mida teeb ja millal. Samuti ei saa teda alistada inimese meelevalla alla kuna Bordoo dogil puudub omadus alistuda käskudele sunnitult.

Bordoo dogil on lisaks erakordselt heale mälule ka väga hea kuulmine ja sellepärast ei talu ta karjumist. Kui ta kuskil ringi uitab ning teie esimese kutse peale ei reageeri, siis ärge arvake et ta ei kuule vaid ta lihtsalt see moment ei taha kuulda.

Vaatamata oma suurele kogule armastavad Bordoo dogid palju liikuda. Nad naudivad kiireid spurte ja jänesehaake. Pikamaa jooksud ning ratta kőrval jooksmine on aga vastunäidustatud. Veel meeldib neile vesi. Nad lausa jumaldavad seda. Bordoo dogi on väga head ujuja. Kui kuskil on porilompe vői mudakraave, siis ilmtingimata peab ta sinna kőhuli heitma vői püherdama selles.

Teiste koertega jalutades ei tohiks unustada vőitluskoera tausta. Tuleb vältida kaklusi ning vastavaid olukordi! Nad on terve psüühikaga ja neile meeldib teiste koerte seltskond.Kui talle tehakse aga ülekohut, siis seda ta ei unusta ja esimesel vőimalusel üritab kättemaksu.

Ärge laske nö."hammast verele", selline koer on tänapäeva ühiskonnas surmale määratud. Kuumade ilmadega tuleb ka olla ettevaatlik. Bordoo dogi ei talu palavust ning seetőttu vőib ta saada kergesti kuumarabanduse.

Bordoo dogiBordoo dogi iseloomus ühtivad nii hellus, rahulikkus kui ka vőitleja. Ta on väga hea valvur ning ääretult truu sőber. Lastega on Bordoo dogi lausa imekspandavalt hell ja kannatlik.

Vajadusel tuleb talle anda aga vőimalus omale rahule kui ta seda soovib. Et saada esile selles tőus peituv isiksus, nőuab see inimeselt suurt pühendumist. Kui teil on pakkuda talle armastust, palju aega ning kannatlikkust siis őnnitlen Teid. Olete saanud endale tőelise sőbra ja parima kaaslase!

Tekst: Anu Reiman, Kennel Anuler

Märksõnad:

Kasutajate viimased tegevused

1 nädal tagasi
wall
Okt 02
1 kuu tagasi
wall
Kerst kirjutas foorumisse postituse Neerupuudulikkusega koera toidusedel
Sept 05
5 kuud tagasi
videos
Apr 19
videos
Apr 19
11 kuud tagasi
profile
Latte laadis üles uue avatari.
Nov 08

Uudised

Tallinna koerad tähistavad iseseisvuspäeva oma paraadiga

Tallinna koerad tähistavad iseseisvuspäeva oma paraadiga

Nõmmekad kutsuvad kõiki koerasõpru koos oma lemmikloomadega suurele ühisjalutusele, mis toimub 24.... Loe edasi...

Seoses sinivetikate õitsenguga on loomade ujutamine meres väga ohtlik

Seoses sinivetikate õitsenguga on loomade ujutamine meres väga ohtlik

Seoses sinivetikate õitsenguga on loomade ujutamine meres väga ohtlik, sest isegi väikesed kogused... Loe edasi...

Esita kandidaat parima turvalisust tagava koera tiitlile Aasta Käpp

Esita kandidaat parima turvalisust tagava koera tiitlile Aasta Käpp

Alates sellest aastast tõstab siseministeerium esile parimaid teenistuskoeri ja siseturvalisuse... Loe edasi...

Eestimaa Loomakaitse Liit päästis koertega äritseva naisterahva juurest 38 koera. Heade inimeste abi on väga oodatud!

Eestimaa Loomakaitse Liit päästis koertega äritseva naisterahva juurest 38 koera. Heade inimeste...

Eile avastasid Eestimaa Loomakaitse Liidu (ELL) vabatahtlikud saabunud kaebust kontrollides Harjumaalt, Keila... Loe edasi...

Artiklid

Borderterjer pärineb 18. sajandist ning on sellest ajast vähe muutunud. Tōu kodumaaks on Shotimaa, seal kasutati teda peamiselt jahikoerana, eriti jänese-...
Küsimus: Tere! Probleem selline, et toyterjeri segu 4-kuune kutsikas kipub lakkuma ja näksima oma äsjast väljaheidet. Oleme kuu aja jooksul lisanud...
Vanemate koerte dresseerimine vajab adaptiivsust. Kui tahad dresseerida vanemat koera, siis enne seda peab mõtlema tehnikate peale mida kasutada saab ja...
Inglise hurt on üks vanimaid koeratőuge maailmas, algselt kasutati neid jahikoertena, eelkőige nende kiiruse tőttu. Inglise hurt ongi maailma kiireim...