Chesapeake bay retriiver
Chesapeake Bay retriiver on jahikoeratőug, kelle eesmärk on otsida ja tuua haavatud/surnud (vee)linde jahimehele kätte. Lihtsamalt nimetatakse seda tőugu ‘’Chessiks’’.

Őlakőrgus 53 - 66 cm

Kaal 24 - 34 kg

Pesakonnas tavaliselt 7-8 kutsikat.

Keskmine eluiga: 10-12 aastat

Tõug on pärit USA-st Marylandi osariigist Chesapeake'i lahe kaldailt, kus need ustavad ja töökad koerad päevast päeva jahimehi abistasid. Tõugu tunnustati esimest korda 1878.a. Ameerika
Kennelklubi poolt. Kõige populaarsemad ongi nad USA-s, järgnevad Kanada, Suurbritannia ja Põhjamaad. Eestis on vaid mõned üksikud koerad. Võrreldes teiste retriiverite tõugudega on neid palju vähem.

Iseloom ja käitumine

Chessid on rõõmsameelsed, väga intelligentsed, heas mõttes tagasihoidlikud ja oma peret hoidva loomusega. Ühele perele/peremehele igavesti truu koer. Ei liputa igale inimesele saba, võõrastesse suhtub ükskõikselt. Chessi ei tohi olla arg ega agressiivne.

Lastega saab väga hästi läbi, kui on koos kasvanud ja sotsialiseeritud (nagu iga koera puhul). Mőni Chessie muutub rőőmustades häälekaks - tihti aetakse seda häälitsust segi pahatahtliku urinaga.
Osad koerad isegi “naeratavad” kui nad on őnnelikud ning paljastavad esihambad veidraks naeratuseks - see pole ohu märk, vaid näitab koera suurt rőőmu. Jumaldab ujumist ja asjade toomist.

Välimus

Chessi iseloomulikud tunnused on lainetav villane topeltkarv, mis kaitseb külma ja vee eest, heledad vői merevaiguvärvi silmad ja kőrgema asetusega tagaosa (puusad on kõrgemal õlgadest).

Värvustest on esindatud kõik peale musta värvi. Enimlevinud on kõiksugu (punakas)pruunid toonid, natuke vähem on kollakaid, maasikablonde või (hülge)halle koeri. Värv peab sobituma jahimaastikuga nii et koer silma ei paistaks. On ka mitmevärvilisi koeri – näiteks piirdega (maskiga) või õrnade triipudega (brindling), kuid need variandid on vähem eelistatud. Standardi järgi on lubatud ka natuke valget aga vaid rindmikul, varvastel vői kandadel.

Chessi puhul hinnatakse enim karva kvaliteeti ja koera tööomadusi, värv on vähem oluline. Chessidel ei ole eristunud töö ja näituseliini. Kõik koerad on ühteaegu võimekad nii jahil kui ka näitustel.

Tõug näeb välja üsna selline nagu 150 aasta eest.

Koolitus

Chessiedega koos käib üks ütlemine - „Labradori vőid käskida, kuldset paluda aga Chessiga pead läbi rääkima”. Chessi vajab kindlameelset omanikku, kes mõistab koera, kui indiviidi ega suru teda raamidesse, st. ei võrdle näiteks labradoriga ega ürita teda sarnaselt kasvatada.

Omanik peaks olema avatud mõtlemisega ja koolitusele lähenema loomingulisemalt. Võimalusel istub tark Chessi omanikule pähe aga sama teeks ka iga reegliteta kasvanud koer tõust olenemata. Põhjalik varajane sotsialiseerimine ja baaskoolituse läbimine on äärmiselt olulised. Ta on väga intelligentne ja őpib kiiresti – ka halbu asju, kui ta igavleb. Vajab mõttetööd ja „ülesandeid“. Kodus peavad olema seatud kindlad reeglid (nagu igale koerale). Kui ta on käsklusest aru saanud, ei unusta ta seda enam kunagi. Asjatu kordamine ei sobi talle. Vahel ta vőib keelduda tegemast, mida peremees nőuab, sest on veendunud, et see läheb vastuollu tema “reeglitega”. Seetőttu on see tőug saanud külge pőikpäisuse märgi, kuigi ülekohtuselt.

Chessi on ideaalne koer aktiivsemale inimesele. Sobib suurepäraselt erinevate koeraspordialade harrastamiseks ja jahile ning ka perekoeraks. Chessie suurimaks rőőmuks on peremehele meelejärele olemine.

Hoolitsemine

Vajab väga vähe “iluhoolitsusi”. Ujumine hoiab karva korras. Vajadusel kummist kammiga kerge harjamine. Pesta nii harva kui võimalik kuna pesemine rikub karva. Ei sobi puhtusearmastajale: ajab 2x aastas karva maha, armastab ujumist ja looduses müttamist.

Kutsikad

Pesakondi sünnib harva. Kutsikat otsides tuleb arvestada pikema ooteajaga ja sõidukuludega kaugemale kuna Eestis pesakondi veel olnud ei ole. Chesapeake Bay retriiveri kasvatajad ei müü oma kutsikaid algajale koerapidajale vői aiakaunistuseks. Enamasti tahetakse kutsikasoovijaga enne isiklikult kohtuda ja veenduda sobivuses, kuid kui soov on tõeline, siis kõik raskused on seda väärt.

Lähimad Chessi-riigid on Soome, Rootsi, Norra, kus sünnib mõni pesakond aastas. Pesakonna vanematel peaksid olema uuritud puusa-ja küünarliigesed, silmad ning võimalusel tehtud geenitestid (PRA, DM, EIC).

Rohkem infot leiab Eesti Retriiverite Tõuühingu kodulehelt: www.retriiverid.ee
Tekst: Triinu A. Mölder (kennel Merrilow)
Tõustandard

PÄRITOLU: U.S.A.

KASUTUS: Apporteeriv koer, niihästi maastikul kui ka veest.

FCI KLASSIFIKATSIOON:
Rühm 8
Retriiverid, linde lenduajavad koerad ja veekoerad.
Alarühm 8.1.
Retriiverid
Töökatsetega.
I KENNELLIIT
2
ÜLDMULJE :
Piki Chesapeake’i lahe rannikut veelinnujahti pidades on Chesapeake bay retriiver arenenud meisterlikuks nii maal kui vees töötamises, vormis püsivaks vaatamata raskeimatelegi ilmastikutingimustele ja veeoludele, sageli võimeliseks ka läbi jää kahlama ning visalt väga erinevaid objekte veest ära tooma. Sageli tuleb chesapeake’il tööd tehes vastutuult nii tõusu kui mõõnaga pikka aega külmas vees ujuda. Tõuliste tunnuste iseloomustamiseks sobivad sellised omadused, mis võimaldavad chesapeake’il kergelt, efektiivselt ja kestvalt tööd teha. Chesapeake’i pea on laia, ümara koljuosa ja keskmise laubalõikega. Lõuad peavad olema piisavalt pikad ja tugevad ka suuremate saaklindude haaramiseks ning pehmeks kandmiseks.
Kahekihiline karvkate koosneb lühikesest, kõvast, lainjast kattekarvast ja tihedast, peene struktuuriga, villavast aluskarvast, mis on suure rasvasisaldusega ning pakub ideaalset kaitset karmides ilmastikuoludes, kus chesapeake sageli töötab. Kehalt on chesapeake tugev, hästi proportsionaalne, jõulise kehaehitusega loom, kes on keskmist kasvu ja keskmise kerepikkuse ning jalgade kõrgusega, sügava ja avara rinnakorviga, liikumisel hästi vabalt toimivate õlgadega, ilma ühegi viiteta lõtvusele mistahes kehaosas, eriti aga tagajäsemetes. Jõulisus ei tohi olla saavutatud liikuvuse või vastupidavuse arvelt.
Suurust ning konditsiooni ei tohi olla ülemäära, et see mõjutaks töötava retriiveri loomupärast aktiivsust. Tüüpilisteks tõulisteks tunnusteks on nii silmad, mis on kirkad, kollakat või merevaigu värvi, tagavööde, mis asub turjaga samal kõrgusel või pisut kõrgemal, kui ka turjal, kaelal, seljal ja nimmeosas kergelt lainetava kattekarvaga ning tiheda alusvillaga karvkate.

OLULISED PROPORTSIOONID:
Turjakõrgus, mõõdetult labaluu ülemisest servast kuni maani, peab jääma veidi väiksemaks kere pikkusest,
mõõdetult rinnakuluust kuni istmikunukini. Rinnakorvi sügavus peab ulatuma vähemalt küünarnukkideni.
Vahemaad turjast kuni küünarliigeseni ja küünarliigesest kuni maani peavad olema ühesugused.

KÄITUMINE / ISELOOM :
Chesapeake on hinnatud oma helge ning rõõmsameelse loomuse, intelligentsuse, rahulikult olukorda arvestava
käitumise ning armastavalt kaitsva natuuri tõttu. Julgus, töökus, valvsus, haistmine, intelligentsus, kiindumus vee suhtes, heatasemeline üldmulje ja ennekõike - loomupärane tahe peavad olema esmatähtsad
kriteeriumid chesapeake bay retriiverite selektsiooni ja aretuse juures. Ülemäärasele pelglikkusele või ekstreemsele agressiivsusele viitavad tunnused on tõus lubamatud sõltumata sellest, kas tegu on jahikoeraga või seltsikoeraga.

PEA :
PEAPIIRKOND :
Kolju : Lai ja ümar.
Üleminek laubalt koonule: Keskmine laubalõige.

NÄOPIIRKOND :
Nina : Ninaselg on keskmise lühidusega.
Koon : Ligikaudu sama pikk kui koljuosa, tipu suunas aheneva kujuga, kuid mitte terav.
Mokad : Õhukesed, mitte lõdvalt rippuvad.
Lõuad / Hambad : Eelistatud on kääritaoline hambumus, kuid ka otsehambumus on lubatud.
Silmad : Keskmise suurusega, hästi heledad, kollakad või merevaigukarva ja laia asetusega. Intelligentne ilme. Kõrvad : Väikesed, peas kõrge asetusega, lõdvalt rippuvad ja keskmise paksusega.
KAEL :
Peab olema keskmise pikkusega, tugeva, lihaselise üldmuljega, õlgade suunas kitsenev.

KERE :
Keskmise pikkusega, mitte tönts ega karpkalana küürus, pigem altpoolt üles kaardunud, nii et tühimikud oleksid hästi üles tõmmatud.
Ülajoon : Ülajoonest peab näima, et puusad on turjaga samal kõrgusel või sellest veidi kõrgemal.
Selg : Lühike, hästi kompaktne ja tugev.
Rindkere : Tugev, sügav ja lai. Rinnakorv on tünnikujuline, ümar ja sügav.
SABA :
Keskmise pikkusega; tüvest keskmise jämedusega. Saba peab olema sirge või veidi kaarduv ning ei või selja kohale keerduda ega jõnksuga küljele pöörduda.

JÄSEMED:
ESIJÄSEMED :
Mingil juhul ei tohi ilmneda kalduvust esijalgade nõrkusele.
Jalad peavad olema keskmise pikkuse ja tugevusega, heade luude ja lihastega. Nii eest- kui tagantvaates
peavad esijalad olema sirged.
Õlad : Peavad olema kaldus asetusega ja hästi liikuvad, näima jõulistena ning ilma mingisugusegi liikumishäireta.
Kämblad : Kergelt kaldus asetusega ja keskmise pikkusega. Lisavarbad tuleb eemaldada.

TAGAJÄSEMED :
Head tagajäsemed on hästi olulised. Neis peab olema samasugune jõulisus nagu esijäsemetes. Tagajalgadest ei
tohi ilmneda mingisugustki nõrkuse märki. Tagaosa peab olema piisavalt tugev, et toimida ujumisel jõuallikana.
Jalad peavad olema keskmise pikkusega ja sirged, heade luude ja lihastega. Tagajalad on nii eest- kui tagantvaates sirged. Lisavarbad, kui neid esineb, tuleb tagajalgadelt eemaldada.
Põlved : Hästi nurgitunud.
Kannaliigesed : Vahemaa kannast maani on keskmise pikkusega.

KÄPAD :
Heade ujunahkadega jänesekäpad, hästi kumerate ja hea suurusega ning tihedalt kokkusurutud varvastega.

LIIKUMINE :
Liikumine peab olema ühtlane, vaba ja väsimatu, andes ettekujutuse suurest jõust ja tugevusest. Küljelt vaadates peab see olema hea sirutusega, vankumatu esisammuga ja tugeva tõukega tagasammuga, kindlalt liikuvate põlveja kannaliigestega. Küünarnukid ei tohi eestvaates välja pöörduda. Tagantvaates ei tohi chesapeake liikuda kooskandselt. Liikumiskiiruse kasvades on jalgadel kalduvus teineteisele läheneda ning liikuda piki kehatüve telgjoont.

KARVKATE:
KARV :
Karv peab olema tihe ja lühike, kusagil mitte pikem kui üle 1 ½ tolli (4 cm), tiheda, peene, villava alusvillaga. Näos ja jalgadel on karv hästi lühike ja sile, ainult üle õlgade, kaelal, seljal ja nimmeosas kalduvusega lainjaks muutuda.
Mõõdukad karvanarmad tagajalgade tagaosas ja sabas on lubatud. Chesapeake’i karvkatte struktuur on äärmiselt tähtis, võimaldamaks teda kasutada jahiks igasugustes vaenulikes ilmastikutingimustes; sageli töötab ta ka lumes ja jääs. Ilmse väärtusega on kõva kattekarva rasv ning villane alusvill, et kaitsta chesapeake’i nahka külma vee põhjustatud kahjustuste eest ning see aitab kaasa ka kiirele kuivamisele. Chesapeake’i karv peab olema vett tõrjuv nagu hane sulestik. Kui chesapeake veest välja tuleb ning end raputab, ei tohiks karv üldiselt enam vett sisaldada, vaid on pigem veidi niiske.

VÄRVUS :
Chesapeake bay retriiveri värvus peab võimalikult lähedaselt vastama oma töökeskkonnale. Vastuvõetav on
iga toon pruuni, kõrkja või kuluheina värvist. Eelistatumad on ühevärvilised chesapeake’id. Üht värvust ei tohi teisele eelistada. Lubatud on väike valge laik rinnal, kõhul, varvastel või käppade taga (vahetult suure käpapadjandi kohal), kuid mida väiksem laik on, seda parem; eelistada tuleb läbivat värvust. Värvusele ja karvkatte struktuurile tuleb hindamisel pöörata täit tähelepanu. Väärikad armid ei alanda hinnet.

SUURUS ja KEHAKAAL :
Turjakõrgus:
Isaste mõõt peab olema 23 kuni 26 tolli (58 - 66 cm),
Emased 21 kuni 24 tolli (53 - 61 cm).
Rangelt tuleb prakeerida ülemõõdulised või liiga väikesed koerad.
Kehakaal : isased peavad kaaluma 65 kuni 80 naela (29,5 - 36,5 kg); emased 55 kuni 70 naela (25 - 32 kg).
Märksõnad:

Tagasi