CollieCollie on väga vana tőug, teda kasutati lambakoerana. Tema kodumaa on Britannia. Aretustöö algas umbes 15 sajandil. Tänapäeval on neist saanud populaarsed seltsi- ja harrastuskoerad.

Collied on iseloomult sőbralikud, väga intelligentsed ja kergesti koolitatavad, sotsiaalsed ja liikuvad. Nad on väga truud oma perekonnale, ka lastega saavad nad suurepäraselt läbi.

Colliesid on kahte tüüpi, pikakarvalised (Rough) ja lühikarvalised (Smooth). Pikakarvalise collie turjakőrgus on 51-61 cm. Karvkate on pikk, kare ja aluskarvaga, värvuselt sooblivärvi, tricolour ja bluemerle.

Vaatamata kaunile karvkattele ei ole hooldamine üldsegi tülikas, piisab vaid harjamisest. Lühikarvalise collie turjakőrgus on 51-61 cm. Karvkate on lühike, aluskarvaga, värvuselt samad värvid mis pikakarvalistel.

Tõustandard

ÜLDMULJE:
intelligentselt, tähelepanelikult ja tegutsemisvalmilt mõjuv koer. Rahulikult seistes väärikas ja täiusliku
kehaehitusega, mis väljendab töövõimet, kelles ükski osa ei ole ebaproportsionaalne tervikuga võrreldes.

ISELOOMULIKUD JOONED:
kehaehitus väljendab jõudu ja toimekust, ei ole kohmakas ega toores. Ilme on eriti tähtis. Muid olulisi jooni on lauba ja koonu suhe ning tasakaal, silmade suurus, kuju, värvus ja asetus, samuti kõrvade õige asetus ja hoiak.

ISELOOM:
rõõmus ja sõbralik, mitte kunagi närviline ega agressiivne.

PEA:
pea proportsioonid on eriti olulised, pead tuleb hinnata koera suurusega võrreldes. Eest- ja külgvaates meenutab pea tömpi, sirgete liinidega ja ühtlaste piirjoontega kiilu. Laup on lame. Pea kitseneb sujuvalt kõrvadest musta ninaotsani, põsesarnad ei ole esiletungivad ja koon ei ole kitsas. Külgvaates on lauba ja koonu ülaliinid ühepikkused ja paralleelsed ning neid ühendab väike, kuid märgatav üleminek (stopp). Silmade sisenurkade vaheline keskpunkt (mis on korrektse stopi asukoht) on pea pikkuse keskpunkt. Sirgete liinidega hästi kumerdunud koonu ots on nüri, mitte kunagi neljakandiline. Alalõug on tugev, selgepiiriline. Kolju sügavus otsmikult lõua alaosani ei ole kunagi liialdatud (täiesti sügav) Ninaots on alati must.

SILMAD:
väga tähtsad, annavad koerale meeldiva ilme. Keskmise suurusega (mitte kunagi väga väikesed), veidi viltuse
asetsusega, mandlikujulised ja tumepruunid, välja arvatud blue merle värvusel, kelle silmad on sageli sinised või siniste täppidega (üks või mõlemad, osaliselt või täiesti).
Ilme on intelligentne, kuulatades on koera pilk erk ja tähelepanelik.

KÕRVAD:
mõõdukalt suured, tüvest laiemad, ei ole liiga lähestikku ega liiga pea külgedel. Rahulikus olekus on kõrvad tahapoole suunatud, kuid koera tähelepanu korral ettepoole asetatud ja poolpüstised s.t. umbes 2/3 kõrvast on püsti ja 1/3 on loomulikult horisontaalselt ettepoole murdunud.

SUU:
hambad on hea suurusega. Lõualuud on tugevad, korrektse, korrapärase ja täieliku käärhambumisega, s.t.
ülemised hambad katavad tihedalt alumisi hambaid ja hambad on lõualuus täisnurga all.

KAEL:
lihaseline, tugev, suhteliselt pikk, hästi kaarduv.

ESIJÄSEMED:
abaluud on viltused ja heade nurkadega. Esijäsemed on sirged ja lihaselised, küünarnukid ei keera sisse- ega väljapoole, keskmise tugevusega ümarate luudega. Küünarvars on üsna lihaseline, randmed on vetruvad, kuid mitte nõrgad.

CollieKERE:
veidi pikem kõrgusest, selg on ühetasane ja tugev, nimmest veidi tõusev; ribid on hästi kaardunud, rind sügav ja üsna lai abaluude taga.

TAGAJÄSEMED:
reied on lihaselised, kauni kujuga ja tugevalt keha all, hästi kaarduvate põlvedega. Kannad on madalad ja tugevad

KÄPAD:
ovaalsed, päkad on tugevad. Varbad on kaarduvad ja
tihedalt koos. Tagakäpad on veidi vähem kaarduvad.

SABA:
pikk, viimane lüli ulatub vähemalt kannaliigeseni. Koer peab hoidma saba rahulikult all, sabaots veidi ülespoole kaardunud. Võib hoida lõbusalt, kui on erutatud, kuid mitte kunagi selja kohal.

LIIKUMINE:
liikumine on sellele tõule tooniandev eripära. Terve ehitusega koera küünarnukid ei keera kunagi välja,
liikudes on esijäsemed suhteliselt teineteise lähedal. Keriv ja rulliv liikumine ning ristiastumine on ülimalt ebasoovitav.
Tagantvaates liiguvad kannad paralleelselt. Tagajäsemed on jõulised ja hea äratõukega. Külgvaates on liikumine sujuv Soovitavalt mõõdukalt pikk samm peab olema kerge ja mõjuma pingutusevabalt.

KARVKATE:
lühike, ühtlane, pealiskarv on karedavõitu, aluskarv on väga tihe. Ei ole trimmitud ega lõigatud.

VÄRVUS:
kolm lubatud värvust: soobel valgega, tricolour ja blue merle.
Soobel: mistahes toon helekuldsest tumeda mahagonini või mustaga looritatud soobel. Hele õle- või koorevärv on ülimalt ebasoovitav.
Tricolour: põhivärv on must rikkalike tan-märgistega jäsemetel ja peas. Roostepruun värvus pealiskarvas on ülimalt ebasoovitav.


Blue merle: põhivärv on selge hõbesinine mustade marmori märgistega ja laikudega. Rikkalikud tan-märgised
on soovitavad, kuid nende puudumine ei ole karistatav. Suured mustad märgised, kiltkivihall värv või roostepruun toon pealis- või aluskarvas on ülimalt ebasoovitav.


Valged märgised: kõikidele ülalmainitud värvustele peavad lisanduma suuremal või vähemal määral tüüpilised valged colliemärgised. Järgmised märgised on soovitavad - täielik või osaline valge kaelus, valge rind, jäsemed ja käpad, valge sabaots. Valge lauk võib olla koonul või laubal või mõlemal.

SUURUS:
isase turjakõrgus on 56-61 cm, emasel 51-56 cm.
Kaal: isased:20,5-29,5 kg, emased: 18,0-25.0 kg.

Märksõnad:

Tagasi