Küsimus:

Tere!

Meie peres on 11 aastane segavereline koer (hundi-rotweileri ja bernhardiini segu). Juba noorest east alates on tal olnud nii näärmepõletikud ja kord ka imetamise ajal rinnapõletik, millest edukalt jagu saime ja edasi kulges kõik nii nagu peab ja koer oli terve kui purikas. Kuni eelmise aastani.

Eelmise aasta alguses käidi koeraga arsti juures kuna tal tekkis tagumise rinnapaari juurde muna, mis tekitas kahtlust. Arsti käest saadi nii öelda tuimesti, mis muutis koera uimaseks. Arsti sõnul meenutas see välimuselt piimanäärme kasvajat, kuid soovitas hoolega järgi mõelda, mis edasi, kas opereerida või mitte, kuna koer on vana ja ei tea, kas ta narkoosist üldse välja tuleb.

1,5 kuud hiljem kui koeraga sai väljas käidud, tekkisid tal krambihood, mis meenutasid epilepsiahoogusid. Kutsusime koju ka loomaarsti, kes ütles, et koeral on südamepuudulikkus ja tal oli südameatakk. Sai süstid, mis olukorda parandasid ja elu kulges tavapäraselt. Samuti saime ka teise arsti käest kinnituse, et operatsiooni ei saa teha, kuna tal on südamepuudulikkus ja sellest ta välja ei tuleks.

Nüüdseks on olukord selline, et koerale on tekkinud haavand, mis on üpriski suur (läbimõõt umbes 6 cm). Arsti soovitusel panime talle sinna peale kaaliumpermaganaadi lahust, et seda nii öelda kõrvetada, kuid sellest hoolimata on ta sinna nokkinud sisse augu, mis on sõrmeotsa suurune ja rohtu peale ei lase üldse panna. Samuti immitseb sealt mäda ja hais on üpriski tugev.

Loomaarst käis veel korra, kuid ei osanud midagi enam soovitada, sest olime kõik tema poolt öeldu järgi proovinud. Ta tegi koerale veel turgutavat süsti ja koer muutus erksamas. Sööb, joob ja käib ringi, kuigi tagumised käpad enam nii hästi ei kanna, kuid mängib ka palli veel.

Oleme nõutud ega tea enam, mida teha ja kelle poole pöörduda. Seega sooviksin Teie arvamust, kuidas asja lahendada ja mida veel ette võtta? Kas me saame veel midagi teha, et tema olukorda parandada? Või asi on juba lootusetu?

Lugupidamisega,
Kaisa


Vastus:

Tere,

kui koeral on diagnoositud südamepuudulikkus, siis on ta Teil tõenäoliselt ka pideva ravi peal? Soovitaksin minna koeraga mõnda suuremasse kliinikusse, kus on ka inhalatsioonanesteesia võimalus. Rääkida veelkord siiski operatsioonist kogenud kirurgiga, sest sellise haavandunud kasvajaga ei saa koer ka kaua elada, Ei suuda isegi ettekujutada valu ja ebamugavustunnet, mida selline asi koerale põhjustab. Praegusel hetkel on koerale vajalikud pidevalt antibiootikumid ja valuvaigisti. Haavandunud kasvajat ei tohi lasta koeral lakkuda, sest intensiivse lakkumisega muudab koer olukorra veelgi hullemaks. Kindlasti tuleb panna koerale krae.

Lugupidamisega,
Loomaarst Angela Sarapuu

Märksõnad:

Tagasi