Eestis sündis esimene Austraalia lambakoerte pesakond

Eestis sündis augustis esimene austraalia lambakoerte pesakond, seda vahvat tõugu tutvustab koer.ee lugejatele kennel Peak River omanik Marge Perri.

Aussid meie peres

Olime üsna pikalt otsinud meie perele sobivat tõugu ja ühel näitusel nägin koera, kellelt enam silmi ära ei saanud. Tema välimuses oli kõik see olemas  mida mina oma koeras näha tahtsin ja lugedes tõututvustust sai üsna kiiresti selgeks, et see  tõug on igati sobiv meile.

Meie perre tuli kauaoodatud black tricolor aussi tüdruk 2005 aasta suvel Rootsist. Ühtlasi oli ta ka esimene püsivalt Eestis elav Austraalia lambakoer. Päris kiiresti sai minust selle tõu suur austaja ja fänn. Mõte teisest aussit meie kodus ei lasknud ennast kaua oodata  ja pärast pooleteist aastast otsimist ja ootamist kolis meie juurde blue-merle aussi poiss Itaaliast. Selle aasta augustini elas eestis kolm vahvat aussit.

Ajalugu

Austraalia lambakoer on üks uuemaid karjakoera tõuge maailmas. Tõu ajalugu ulatub 100 aasta taha. Kuigi tõu nimetus viitab rohelisele mandrile, on tema tõeliseks kodumaaks Ameerika. Üks populaarsemaid teooriaid nime saamise kohta on, et "need sinised koerakesed"saabusid Ameerikasse koos Baski karjustega Austraaliast  19 sajandi alguses. Ja sellest tulenevalt nimetati nad Austraalia lambakoerteks.

Raamatus „All About Aussies" mainitakse, et Austraalia lambakoer on aretatud  bordercollie , Pürenee lambakoera , pikakarvalise collie ja tänaseks väljasurnud smithfieldi koerast.

Ameeriklaste eesmärgiks oli aretada aussist (Austraalia lambakoera levinud hüüdnimi) koer, kes suudab teha oma tööd erinevates ilmastiku tingimustes (jääkülmas vihmas,lumes ja lõõmava päikese käes). Koer kes oleks kiire, tark, energiline, vastupidav ja suurepäraste tööomadutega. Koerte aretus keskendus põhiliselt käitumis ja töö omadustele. Sugu said jätkata vaid need koerad kes said oma tööga hästi hakkama.

Iseloom

Austraalia lambakoer on intelligentne keskmist kasvu koer, tugeva karjatamis- ja kaitseinstinktiga. Ta on meeldiv ja ustav kaaslane, suurepärane perekoer. Talle meeldib olla osaline igapäeva askeldustes ja tegemistes, nautides peremehe lähedust. Ta on nagu vari, kes saadab oma omaniku kõikjal. Usina karjakoerana on ta väga vastustustundlik oma kohustuste ees, ajab ta siis parajasti karja,  kaitseb maja või tegeleb mõne muu temale antud ülesandega. Tänapäeval kasutatakse aussisid ka pääste- ja teraapiakoertena ning nendega harrastatakse erinevaid koeraspordialasid.  

Aussi sobib eelkõige  aktiivsele inimesele. Tõu energlisus võib üllatada paljusid. Nad jooksevad, hüppavad ja möllavad palju. Aussi omanik peaks olema valmis pakkuma oma koerale piisavalt tegevust, nii liikumise kui ka ajutöö kaudu. Aussi on kõige õnnelikum siis, kui ta saab ennast väsitada nii füüsiliselt kui vaimselt.

Tõu omaduste plusspooleks võib pidada kindlasti tema rõõmsameelsust, naljasoont  ja soovi olla omaniku lähedal. Aussi omanik ei pea kunagi muretsema üksinduse pärast, sest aussi on valmis teda saatma kõikjal, vannitoas, tualetis, pesu pesemisel, söögivalmistamisel, televiisori vaatamisel.jne.Nad on nõus olema kus iganes (autos, bussis) peaasi et saaks olla peremehe läheduses.

Ausside puhul  ei tohiks aga kindlasti unustada, et neil on tugevalt arenenud kaitseinstinkt, ja nad on valmis andma oma elu kaitstes oma peremeest. Eelkõige peitub selle armsa mõmmiliku välimus taga aga siiki tubli töökoer.

Aussid on erinevad nii oma olemuselt kui ka välimuselt. Kui mõne teise tõu puhul võib tunduda et üks koer on teise koopia ja ainult nende omanikud teevad neil vahet, siis ausside puhul on see pigem vastupidi. Kahte ühesugust aussit on raske leida, erinevused algavad kõrvade asendist, turjakõrgusest, silmavärvist, saba pikkusest...

Levinumad värvid on: red ja black tricolur, red ja black, red ja blue merle.

Esimene pesakond Eestis

Augustis toimus meie pere suursündmus. Sündis meie esimene austraalia lambakoerte pesakond, mis oli ühtlasi ka Eesti esimene ausside pesakond.

9 vahvat aussibeebit said endale uhked juveelide nimed ja kuna kõik kutsubeebid olid musta värvi sipupükstes, siis sai igast kutsikast must juveel (Black Diamond, Black Emerald ...) välja arvatud üks tüdruk, kes kandis kaunist valget mütsikest peas ja eristus oma välimuselt teistest kutsikatest. Tema sai meil  nimeks White Pearl. Oma iseloomult ja käitumiselt on kõik kutsikad  erinevad, nii nagu üks vahva aussi peabki olema. 7 nädalaselt läbisid me kutsikad Campelli kutsikatesti, mille tulemusega jäime väga rahule. Kõik kutsikad on julged ja kohanesid uute olukordade ja inimestega  kiiresti.

Soovime oma värsketele kutsika omanikele nii Eestis, Soomes, kui Rootsis palju mõnusaid hetki oma ausside seltsis ja loodame, et Austraalia lambakoera populaarsus Eestis on tõusuteel.{gallery}Uudised/aussied{/gallery}
Tagasi

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.