Doonorlus on üldtuntud mõiste ja küllap igaüks meist tunneb mõnda veredoonorit. Mis aga saab siis, kui vereülekannet vajab koer? Teemat käsitles 16. novembri ajaleht Kuulutaja.

Koerte jaoks ei ole verekeskust, keegi ei hoia kusagil verevarusid, küll aga on ka koerte seas doonoreid. Loomaarst Valdeko Paaveli sõnul esineb tihtipeale vajadus teha koerale vereülekannet ning appi tuuakse siis kas loomaarsti enda, kliiniku töötajate, mõne tuttava või kliendi koer.

Kodanikualgatuse korras on aga loodud ka internetipõhine doonorkoerte andmebaas, mille abi on oma töös kasutanud ka näiteks Loomade Kiirabi Tallinnas.

Hiljuti liitusid sellega kolm koera Lääne-Virumaalt. Harjumaalt on nimekirjas 18 kutsut. Pärnu- ja Raplamaalt üks koer.

Saksa lambakoer aitas bokserit

Doonorkoerte lehel on toodud ka üks reaalne juhtum, kuidas üks koer teise elu päästis.

Jaanuarikuus helistati Saksa lambakoer Jussi omanik Marisele ning paluti teda oma doonor kliinikusse tuua, sest üks bokser vajas abi.

Maris kirjeldab: "Olin ise samal ajal tööl, õnneks oli mu tööandja mõistev - läksin Jussi järele ja siis kliinikusse. Arstid olid sõbralikud ja abivalmis."

Kuna kliinikus olles pidi laua taga istuma ja Jussil sellist kogemust ei ole, siis see istumine oleks mingist hetkest võitluseks kujunenud. Maris aga lahendas asja väga loominguliselt tuues autost koerale tema jaoks harjumuspärase ja turvalise paiga - puuri. See aitas ning koer istus korralikult: "Loodan, et siis, kui Jussil kunagi peaks abi vaja minema, leian ka mina abivalmi koeraomaniku, kes ei pea paljuks natuke oma koera verest tühjemaks tilgutada," ütles Maris.

Peale vere andmist tundis Juss end hästi ning tatsas omanikuga koju tagasi. Seda, mis sai abivajajast edasi, Maris sel hetkel teada ei saanud. Küll aga helistati talle nädal aega hiljem ja öeldi, et bokser on opereeritud ja juba on parem olla: "Omanik ise helistas ja tänas mind, et appi tulime. Süda läks kohe soojaks," sõnas Maris naeratades ja lisas: "Meie poolt on pöidlad peos, et bokserit omanikule veel aastateks jätkuks."

Tingimused doonorkoerale:

  • vanuses 2-7 aastat
  • kaalub üle 30 kg
  • on kliiniliselt terve
  • on vaktsitneeritud
  • on saanud korraliku parasiiditõrje
  • ei saa hetkel ravimeid
  • ei ole tiine
  • pole varasemalt saanud vereülekannet
  • pole viimase 12 kuu jooksul käinud välismaal (Venemaal või Kesk- ja Lõuna-Euroopas), kust oleks võimalik saada mõne vereparasiidi
  • on rahulik, sõbralik ja kuulekas

Vaata ka doonorkoerte kodulehte.


Tagasi

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.