Emase koera jooksuaegJooksuaeg on rahvapärane nimetus emaste koerte ja kasside innatsükli nendeks perioodideks, mil looma organism valmistub tiinestuma. Sel ajal emaslooma munarakud küpsevad, vabanevad ja on valmis viljastuma.

Jooksuaeg koosneb tegelikult kahest faasist: innaeelne periood, mil organism alles valmistub munarakke vabastama, ja ind, mil emasloom on valmis paarituma. Isased on paaritumiseks valmis kogu aeg ja mingeid erilise seksuaalse aktiivsuse perioode neil pole. Kui läheduses viibib indlev emasloom, on isased lihtsalt rohkem erutatud.

Koertel võib aastas olla üks kuni neli innatsüklit, kassidel varieerub jooksuaegade arv rohkem. Kõige sagedamini on koertel aasta jooksul 2 jooksuaega. Kassidel võib mittetiinestumise korral jooksuaeg korduda palju sagedamini.

Esimene jooksuaeg

Emasel koeral võib esimene jooksuaeg alata 7-9 kuu vanuselt. Väikest kasvu koerad saavad suguküpseks varem kui suurt kasvu koerad, kelle jooksuaeg võib erandina alata isegi 1-1.5 aasta vanuselt.

Esimese jooksuaja saabumine sõltub koertel väga palju tõust/suurusest. Väikest kasvu emasel koeral võib esimene ind ilmneda juba enne pooleaastaseks saamist. Väga suurt tõugu koertel ei pruugi esimesel eluaastal üldse veel jooksuaega tulla.

Koertel kestab innaeelne faas keskmiselt 9 päeva, varieerudes 2–27 päevani. Sel ajal suurenevad emase koera suguorganid ja ilmneb veresegune eritis. Inna eelfaasis tunnevad isased koerad emase vastu suurt huvi, kuid emane pole paaritumisega nõus.

Tõeline ind, mil emane koer on valmis paarituma ja võimeline tiinestuma, kestab keskmiselt 9 päeva. Sel ajal muutub nõre värvus, verd on vähem ja eritis on heledam. Seega, kui koera ei soovita paaritada, siis pärast silmatorkava verise eritise kadumist või nõre välimuse muutumist tuleb olla eriti tähelepanelik ja vältida koera lahti pääsemist veel vähemalt 1–2 nädala jooksul, mõnedel koertel ka kauem. Innatsükli faaside pikkus võib eri loomadel olla väga erinev.

Jooksuaja tunnused

Koera käitumine jooksuajal veidi muutub. Üldiselt tundub koer olevat pisut “mures”, mõned loomad käituvad, nagu oleksid nad haiged. Norutamine, isutus ja närvilisus ning lahtine karv on üsna harilikud nähud. Sel perioodil, mil koer on valmis paarituma, kipuvad koerad sageli endale meelepärase partneri leidmiseks ära jooksma.

Kui sa ei taha kutsikaid, ega suuda poegimise järel neid ka ära jagada, siis hoia oma emane koer kodus! Väldi innustunud isasloomi, korralda oma koerale range järelvalve ja ära lase teda üksi liikvele!

Kuna rahulikemate isendite esimene jooksuaeg pruugib jääda märkamatuks ja kesta ainult paar päeva. Enamasti on jooksuaja tunnused aga märgatavad. Sellised jooksuaja esimesed tunnused on:

1) tahab tihti välja
2) nuhib aktiivselt ringi
3) emane koer võib hakata märgistama
4) suureneb häbe ja tekib vereeritus. Tugevaim voolus esineb esimese 8 päeva jooksul, mil veri on helepunane. Pärast 8.päeva muutub veri kollakaks ja hakkab tugevasti lõhnama. Lõhn kestab 12.-13. Innapäevani. Lõhna vähendamiseks võib koera tagapoolt pesta 2 korda päevas.
5) koer hakkab häbet ka sagedamini lakkuma
6) isaste koerte ülisuur huvi emase koera vastu.

Isaste ebaterve huvi ärahoidmiseks on võimalik kasutada jooksuaja lõhna peitvaid aerosoole ja klorofüllitablette. Liigse määrimise vältimiseks on loomakliinikutes ja –poodides saadaval ka jooksuaja püksid, mis aga ei takista koeral paaritumast. Jooksuaja pükstesse asetatakse imav side, sobivad ka pabertaskurätikud.

Kui koer ennast jooksuajal korralikult ei puhasta on nahapõletike ja ebameeldiva lõhna vältimiseks soovitatav pesta koera tagakeha!

Allikas: dr. Janne Orro, AUH

Märksõnad:

Tagasi