Esmaabi - luude ja liigeste vigastusedLuude ja liigeste vigastused tekivad reeglina traumade tagajärjel, on nendeks siis autoõnnetused, kukkumised, löögid või maastikujooksudel tekkinud vigastused. Kui koer peale teadaolevad traumat hakkab ühte käppa üleval hoidma ning see on ka ebaloomulikus asendis, on tõenäoliselt tegemist luu- või liigese murruga. Murru koht on tavaliselt ka märgatavalt üles paistetanud. Käpp tuleb võimalikult stabiilselt fikseerida ning pöörduda loomaarsti poole.

Fikseerimiseks võib kasutada käepäraseid vahendeid – väiksemate koerte puhul näiteks kasvõi tugevamast papist valmistatud lahast ning sidet, suurematel vineerist või puust lahast. Kui loom käies üldse ei taha käpale toetuda, pisut hiljem siiski pisut toetub, siis on tegu liigeseprobleemiga (kas siis sidemete venitused või osaline rebend). Mõlemal juhul tuleb koer lamamisrežiimile panna ning pöörduda võimalikult kiirresti loomaarsti poole, kuna kroonilisi liigesevigastusi on hiljem palju raskem ravida.

Üheks liigesetraumade tekkimise põhjuseks on ka koera liigne kehakaal. Eriti tuleks kaalu jälgida suurt- ja gigantkasvu tõugudel, sest neil on loomupäraselt liigestel suurem koormus. Väga tähtis on igapäevane regulaarne ja ühtlane koormus. See hoiab ka liigesed liikuvana ning uuendab pidevalt liigesenõre koostist. Liigesehaiguste korral mõjub hästi ujutamine, sel puhul ei lange liigestele keharaskus.

Allikas: loomaarst.ee

Märksõnad:

Tagasi