Ettevaatust taimekaitsevahenditega, kui peres on lemmikloom!
Viimati leidis aset kurb sündmus, kus täies elujõus 1.5 aastane terve newfoundlandi koer oli saanud kätte tigude mürgi (sinised graanulid) ja jõudnud manustada umbes 50 grammi.

Kui pererahvas koju jõudis, leidsid nad eest krampides koera, kes mõne minuti jooksul suri.
Loomaarsti sõnutsi on antud mürgi puhul tegemist väga agressiivse mürgiga, mille puhul puudub vastumürk. Antud tõrjevahendi puhul oli tegemist  tigude (siniste) graanulitega, mis sisaldab metaldehüüdi, mürgigraanulid on vihmakindlad, toimeks märgitakse ca 2 nädalat.

Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) klassifikatsiooni kohaselt on tegemist II klassi mürgiga. Suu kaudu manustatav doos on surmav, katsetel laborirottidele piisas 283 mg.

Metaldehüüd on väga mürgine sissehingamisel, põhjustab surmavaid kahjustusi suu kaudu manustamisel ja tekitab nahaärritust nahale sattumisel. Esmased sümptomid avalduvad 15 min kuni kolme tunni jooksul.

Metaldehüüdi sisaldavate taimekaitsevahendite peal peab olema märge  ”Suu kaudu manustamisel võib osutuda surmavaks koertele ja kassidele”. 

Alati on soovitatav taimekaitsevahendite kasutamisel uurida järele pakile kantud hoiatusmärgid, sest tegemist on mürkidega, mis ei hävita ainult kahjureid, vaid võivad saatuslikuks saada kas koerale või kassile. Vahel pole aga taimekaitsevahendite toodetele hoiatusi kirja pandud ja juhul kui see satub lemmiklooma kätte, võivad tulemused olla traagilised. Loomaarsti sõnul peaks lähtuma loogikast - mürk on mürgine, mürgisööt võib olla tõenäoliselt lemmikloomale peibutav - kõik taimekaitsevahendid, mürgisöödad, kemikaalid, ravimid jms tuleb hoida lemmikloomadele kättesaamatus kohas. Lemmikloomad ei oska ära tunda mürgiseid aineid.

Millised on mürgituse esmased sümptomid:
  • Suurenenud, vahutav  süljeeritus
  • Oksendamine,  kõhulahtisus
  • Krambid ja teadvuse kaotus
Juhul kui avastatakse, et lemmikloom on manustanud mürgist taimekaitsevahendit, tuleb ta kohe toimetada loomaarsti juurde. Mürgistuse leevendamisel ja oksendamise esilekutsumisel soovitatakse anda piima ja aktiivsütt.

Mürgipakend näeb välja selline: http://www.plant.agri.ee/failid/taimekaitsevahendid/etiketid/Tigude_graanulid.pdf
Tagasi

Kommentaarid 

 
0 #4 koer.ee 2009-09-22 23:16
Kiidan Espaki - silt oli suurelt üleval! ;-)
 
 
0 #3 koer.ee 2009-09-17 10:07
Eesti Loomakaitse Seltsi poolt infot:Tigude tõrjumine kemikaalide abil on kogu aia elustiku, kuid ka väikelaste ning lemmikloomade jaoks ohtlik ettevõtmine. Metaldehüüdi sisaldavad teotõrjegraanu lid on inimeste ja loomade jaoks mürgised otsesel allaneelamisel ning mürgitusnähtu sid lindudel ja loomadel tekitavad ka tõrje tagajärjel liikumatult lebama jäävad ning surnud teod ning nälkjad. Seetõttu on mõistlik kasutada loodussõbralik umaid vahendeid, mis on limuste arvukuse vaoshoidmiseks samuti tõhusad.

Põhjalik ülevaade tigude loodus- ja loomasõbraliku st vabanemisest: www.loomakaitse.ee/?q=getactive_snails
 
 
0 #2 L 2009-09-16 22:52
Kurb, siiras kaastunne perele......
Jääme mäletama ja igatsema seda sõpra....

Aga jah, kuidas sellist asja tohib üldse müüa?? Kui seda ka aiamaal kasutada on see ohtlik ka meie lastele, kes neid saadusi söövad....
 
 
0 #1 koer.ee 2009-09-16 17:47
Käisin täna Espakis ja vaatasin seda mürgipakki - no tõesti pole seal sõnagi, et võib lemmiklooma tappa.
Teavitasin müügijuhti sellest juhtumist ja loodetavasti panevad nad sinna riiulisse sildi.
 

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.