Flexi rullik-jalutusrihmad koguvad kiiret populaarsust just linnakoerte omanike hulgas. Ent nii nagu kõigil asjadel, on ka selle rihma kasutamisel oma head ja halvad küljed. Õigel kasutamisel on rihmast kasu nii koerale kui omanikule.
Flexi rullikrihmad pakuvad koerale rohkem liikumisvabadust kui tavalised jalutusrihmad ning on omanikule ka tunduvalt mugavamad kui näiteks tavaline viiemeetrine lintrihm, mida tuleb lapata kokku ja lahti vastavalt koera liikumisele.
Kui koer on õpetatud omanikku jälgima ning ta kuuletub väiksemalegi rihmaliigutusele, võib Flexist saada asendamatu abimees tingimustes, kus koera ei saa lasta vabalt jooksma. Korras rihm kerib end ise sisse ja välja vastavalt sellele, kui kaugel koer teist on, seda pole vaja kokku lapata.
Omaniku vastutusel on oma koer kontrolli all hoida, kuid rihma oskamatu ja vale käsitsemise korral võib rihmast olla pigem kahju kui kasu. Kahjuks on teada kurbi juhtumeid, kus koer on end rihma sisse mässides vigastanud, rihm on katkenud ja koer seetõttu keset sõiduteed tormanud.
• Flexi rihma käsitsemine (selle hoidmine pidurdusasendis, lukustamine ja vabastamine, hooldus) tuleb endale selgeks teha kindlasti enne selle esmakordset kasutamist koeraga jalutades.
Omaniku vastutusel on oma koer kontrolli all hoida, kuid rihma oskamatu ja vale käsitsemise korral võib rihmast olla pigem kahju kui kasu. Kahjuks on teada kurbi juhtumeid, kus koer on end rihma sisse mässides vigastanud, rihm on katkenud ja koer seetõttu keset sõiduteed tormanud.
• Flexi rihma käsitsemine (selle hoidmine pidurdusasendis, lukustamine ja vabastamine, hooldus) tuleb endale selgeks teha kindlasti enne selle esmakordset kasutamist koeraga jalutades.
• Pakendil märgitud piirkaal arvestab ainult koera kaalu. Õige rihma valikul on peamiseks teguriks koera iseloom.
• Kui koer on väga äkilise temperamendiga või pole teda õpetatud rahulikult kõrval käima ning koer tirib pidevalt, siis tuleks Flexi rihma kasutamist kas vältida või kasutada suurema kaaluga koera jaoks mõeldud rihma.
• Flexi rihm ei sobi kohe kindlasti kutsikale esimeseks jalutusrihmaks, sest selle rihmaga ei õpi kutsikas omanikku jälgima ja tunnetama ning harjubki tirima. Kõigest jõust tiriv suur koer viie meetri kaugusel oleva hingetu peremehega pole just meeldiv vaatepilt. Sellises kauguses asuva koera reaktsioone pole võimalik kontrollida.
• Flexi rihma kasutades ei tohi lasta koertel omavahel mängida, sest 5–8meetrine rihm võib keerduda ümber kaela ja jalgade ning põhjustada loomale vigastusi.
• Mingil juhul ei tohi rihm tänaval jalutades olla vabas asendis, sest koer võib näiteks teisel pool teed tuttavat inimest, teist koera või kassi nähes teha järsu spurdi ning tormata auto alla.
• Omanik peab arvestama koera võimalikku reageeringut eri olukordades. Ohutuse tagamiseks soovitame koera hoida enda kõrval, kui mingid ohud võivad esile kerkida.
• Soovitatav on koer enda kõrval hoida iga kord, kui läheneb teine loom või inimene.
• Olge valvsad, et keegi ei saaks vigastada ega oleks takistatud. Ärge kunagi haarake ega hoidke lindist/nöörist ega laske lindil/nööril keerduda ümber enda ega oma kehaosade – võite saada vigastada.
• Ärge laske nööril või lindil kunagi hooga lõpuni välja joosta, eriti suurte koerte puhul – see võib lõhkuda rulliku vedrumehhanismi. Te õpite üsna kiiresti hindama oma flexi-rihma pikkust, ning alustage väikest pidurdamist meeter enne rihma lõppemist. Sellega kaasnev iseloomulik hääl saab ka koerale kiiresti tuttavaks ning ta võtab järsu tõmbe vältimiseks hoo maha.
• Uurige oma rihma iga kord enne kasutamist. Lint või nöör ei tohi olla kahjustatud ega läbi kulunud. Kaelarihm peab olema piisavalt tugev ja heas korras. Kui kaelarihm või rullikrihm peaksid äkitselt vabanema, peatage kiiresti tagasitõmbuv lint või nöör piduriga ning pöörake pea ära, et vältida enda vigastusi.
• Flexi rullikrihm ei sobi kasutamiseks lastele.
• Ärge kasutage rullikrihma muuks otstarbeks. Ohutust silmas pidades tohib Flexi rullikrihma kasutada ainult käsitsi; seda ei tohiks kasutada püsirihma asemel (koera köiestamiseks).
• Ärge kunagi jätke Flexi rihmaga koera omapäi.
• Ärge avage rullikrihma kaant – sees olev vedru võib põhjustada vigastuste teket.
• Kui lint saab märjaks, tõmmake see täies pikkuses välja, lukustage ja laske täielikult kuivada.
• Flexi ei tohiks olla koera ainuke jalutusrihm. Arsti juures käimiseks, bussisõiduks, jalutuskäikudeks kohtades, kus koer peab käima ainult kõrval, soovitan siiski klassikalist 1,5-meetrist jalutusrihma. Selle abil on koer paremini kontrollitav. Kui koeraga on võimalik käia jalutamas kohtades, kus teda saab lasta vabaks (koerteaiad, lubatud rannaalad ja niidud), piisabki vaid lühikesest rihmast.
Allikas: ajakiri Lemmik, autor Katrin Mägi, loomaarst
Märksõnad:
Tagasi