FoksterjerTŐU AJALUGU


Kőikide terjerite ühine ajalugu algab XVI sajandi Inglismaalt, kus esialgselt kutsuti ühise nimetusega terrier (lad.keeles terrarius - maalähedane) kőiki koeri, kes oma kasvu, kiiruse, jőu ja vapruse poolest vőisid ratsahobustel peetaval jahil vőidelda urus ulukitega. Värvus, jalakőrgus vői karvapikkus polnud tol ajal olulised.

1862 aasta koertenäitusel esinesid foksterjerid esimest korda iseseisva tőuna, veel küll siledakarvalised ja karmikarvalised koos. Tol ajal moodustasid nad ühe tőu ja neid ka paaritati omavahel - ühes pesakonnas sündis nii siledakarvalisi, kui ka karmikarvalisi kutsikaid.

1873 aasta Birminghami näitusest alates vaadeldakse siledakarvalisi foksterjereid eraldi tôuna.

1876 aastal loodi Inglismaal esimene Fox Terrier Club ja selle klubi poolt koostati ka esimene siledakarvalise foksterjeri tôustandard. Kuna klubi liikmeteks ja standardi koostajateks olid peamiselt jahihobuste omanikud ja -kasvatajad, on esimeses tôustandardis kasutusel hobusekasvatusest vôetud terminid. Ka tänapдeval kehtivas standardis on alles vihjed jahihobusele.

TŐU ISELOOMUSTUS

Siledakarvaline foksterjer on tugeva tervisega, vähenőudlik ja vastupidav koer. Tal ei esine pärilikke haigusi ja ei ole tarvis teha kohustuslikke veterinaarseid uuringuid. Siledakarvalist foksterjerit saab kasutada jahikoerana nii uru- kui ka suuremate ulukite jahil vôi ka tavalise kodukoerana - perelemmikuna. Loomult rôômsameelne ja elavaloomuline.

Väga kontaktne, sobib agilitisse, dressuuri, trikkide ôpetamiseks. Vôôraste loomadega, eriti suurematega, veidi agressiivne. Hea kodu kaitsja, aga vajadusel jaksab teda vabalt sülle vôtta. Karv sile ja lühike. Kuigi "vahetab" ise karva, vajab, tulenevalt ühisest ajaloost karmikarvaliste foksterjeritega, vahetevahel trimmimist.

TŐU STANDARDI LÜHIKOKKUVŐTE

FoksterjerSiledakarvaline foksterjer on aktiivne ja erk, tugeva luustikuga ja jôuline oma väikeste môôtmete juures. Seistes meenutab vähendatud kujul lühiseljalist jahil kasutatavat ratsahobust. Pea on lameda laubaga, piisavalt kitsas, ninapeegel must, lôualuud tugevad ja lihaselised täieliku ja ôige käärhambumusega. Silmad tumedad. mitte suured, küllalt sügava asetusega. Pilk lôbus ja arukas. Kôrvad väikesed, V kujulised, ettepoole pööratud, suunaga pôsesarnadele. Selg lühike, tasane, tugev. Saba küllalt kôrge asetusega, asetseb lôbusalt püsti. Karv sirge, liibuv, sile, karm ja tihe. Värvus kas valge, valge koos pruunikaspunaste, pruunikaspunaste ja mustade vôi ainult mustade laikudega. Kaal isastel 7,3-8,2 kg, emastel vähem.

Tekst: Eesti Foxterrieri Klubi

Märksõnad:

Tagasi