Mine allaLehekülg: 1
TEEMA: Kutsika õpetamine võõraste vastu kurjaks?
#4466
nustu826
Karma: 0
Koeraja
Postitusi: 2
Offline Profiil

14 aastat, 1 Kuu tagasi
Tere

Mure siis selline, et kodus krantsikutsikas. Umbes 9 kuune. Oleks tarvis õpetada talle selgeks see, et võõraid ilma pereliikmete loata aeda sisse ei lasta, aga kuidas seda teha. Muidu haugub ja uriseb võõraste peale küll kui mõni värava taha tuleb. Arg on veel küll, aga küll see muutub koos vanuse lisandumisega.

Keeruliseks teeb asja aga justnimelt see, et majas elab üks vanem inimene(vanaema 86.a.), kellel iga paari päeva tagant käib mõni samaealine/samasugune inimene külas. Ja otseloomulikult ei panda sellist noort koerahakatist miskiks ja tullakse ise väravast sisse, söödetakse koera ja tehakse kõike muudki selleks, et kutsa jumalaeest kuri ei oleks ja suurena söötjat aeda sisse lubaks.

Inimestega on korduvalt räägitud, aga see ei mõju. Toidetakse justnimelt sihilikult ja ka salaja. Olen inimestele korduvalt peale sattunud ja häält tõstnud, aga ei midagi. Tehakse justnimelt nagu minu kiuste seda. Esimesed 6 kuud oli noorel loomal vana isane koer seltsiks, aga tema kahjuks lahkus sellel talvel meie hulgast. Suurt koera kardeti ja kõik hoidsid eemale(aia taha, kuniks keegi tuli ja aeda lubas). Nüüd aga tekib selline tunne, et õu nagu läbikäiguhoov.

Päris võõrad muidugi aeda ise sisse ei tule, ilmselt intelligents ja ka eelarvamused ei luba, aga just paar-kolm kohalikku ja pidevat ebameeldivat külalist-inimest oleks vaja õuelt eemale hoida, kes koera nunnutavad ja meelitavad. Vähemalt asi niikaugele saada, et keegi ilma loata sisse ei roni, vaid ootab värava taga kuniks luba antakse. Ise käin tööl nädala sees ja seega ei saa ka kogu aeg võõraid valvata, et keegi aeda ei roniks...

Ise mõtlesin veel, et ehk peaks varjupaigast võtma kõrvale sellise paariaastase suuremat kasvu (70 - 75cm turi)koera. Siis vast saaks rahu, aga kindel ei ole ka, et see toimib. Ja kunagi ei tea ka kuidas kaks koera omavahel läbi saavad..

Mure väga suur ja abi hädasti vaja....
Postitamiseks pead olema sisse logitud. üles
#4467
leek
Karma: 6
Aktiivne koeraja
Postitusi: 87
Offline Profiil

14 aastat, 1 Kuu tagasi
Oleneb, mis tõugu või tõugude segu koer üldse on, mõni ei olegi juba oma loomult kuri ega saagi selleks kunagi. Üks asi, miks ta neid mõningaid inimesi aeda sisse laseb on kindlasti see, et nad annavad talle süüa ja koer on nendega juba harjunud, vaevalt ta nende vastu enam kurjaks muutub. Oleneb ka sellest kui suureks koer kasvab, suurt koera inimesed pelgavad rohkem ja eriti siis kui koer peale hüppab:)
Üks võimalus on ju värav lukku panna, et keegi ei saaksi sisse tulla ilma loata, siis harjub koer ka ära, et ilma peremehe loata ei tule kedagi sisse, see muudab ka koera veidi enesekindlamaks.
Postitamiseks pead olema sisse logitud. üles
#4470
koeruke
Karma: 16
Aktiivne koeraja
Postitusi: 221
Offline Profiil

14 aastat, 1 Kuu tagasi
Inimesi on tõepoolest igasuguseid ja võõra koera söötmine on väga halb komme, aga kas Te kurja koera tahtes näiteks selle peale olete mõelnud, et võib- olla on vaja vanainimesele arst või kiirabi kutsuda või on endal vaja ära sõita ja keegi koera eest hoolitsema kutsuda? Mis Te siis selle kurja koeraga peale hakkate? Äkki aitaks söötmise vastu see, kui keegi pakuks koerale midagi, mis ta hõrgutiste söötmisest võõrutaks, lihatükki peidetud sinep vms., kuigi nt. minu koerale sinep maitseb, kui seda millestki võõrutamiseks kasutada.
Aga muidu oleks lukk ikka kõige parem, koera ei saa majapidamise eest vastutama panna, pealegi võidakse koer aiast välja, hulkuma lasta.
Postitamiseks pead olema sisse logitud. üles
#4471
Kirsika
Karma: 4
Aktiivne koeraja
Postitusi: 40
Offline Profiil

14 aastat, 1 Kuu tagasi
Ma olen näinud ka igasuguse iseloomuga koeri. Võtsin endale segaverelise koera kutsika varjupaigast paar aastat tagasi. Ta näitas juba 2 kuuselt iseloomu, kaitses toitu, keelas teisel koeral liikuda kui temal uneaeg oli. Kasvas ka selliseks, et oma kodu kaitseb iga hinna eest, keegi ei tule autost välja seni kuni koer on lahti. Anname koerale maiust ja paneme ta aedikusse alati kinni kui keegi külla tuleb. Väljaspool kodu kui näiteks jalutamas oleme, kedagi ei ründa. Näitustel (kuhu krantse lubatakse) ei ründa kunagi teisi koeri ega inimesi, täiesti sõbralik. Aga see tema loomuses, teine koer SLK tüüpi oli kutsikana leebe ja jäi ka selliseks. Ma arvan, et sellega rikutakse paljud koduvalvurid ära, et kui koer on kutsikas, käib palju võõraid, kes teda silitavad, koer arvabki, et kõik on sõbrad. Mina ei ole lubanud kunagi ühelgi külalisel kutsikat silitada. Arvan, et kui võtta tõesti kõrvale mõni selline tõug nt tiibeti mastif, kes on loomult valvur, või juba täiskasvanud valvuriomadustega krants varjupaigast, siis õpib noor koer ka tema kõrvalt kurjem olema. Vähemalt minu leebem koer on minu teise, kujema koera toel rohkem valvur.
Postitamiseks pead olema sisse logitud. üles
#4475
krissuk
Karma: 4
Koeranduse guru
Postitusi: 51
Offline Profiil

14 aastat, 1 Kuu tagasi
Kui ma saan õigesti aru, siis elab majas mitu leibkonda? Teie majas on mitu korterit ja mingis teises korteris käivad inimesed, kes Teile ei meeldi?
Sellisel juhul õpetada koera kurjaks võõraste vastu, on mitte ainult vastutustundetu, vaid võib olla suisa kurjast. Te ei saa keelata naabritel külalisi kutsuda. Te saate rääkida inimestega, et nad ei söödaks koera, tuues põhjenduseks ka näiteks koera tervise.
Koer ei ole otsustaja, kelle vastu kuri olla ja kelle vastu mitte. Selleks, et koer võiks olla valvekoer (mitme leibkonnaga majas), peaks koera TREENIMA valvama (st õpetama teatud käitumisi), mille tulemusena oleks koer 100% kontrolli all.
Postitamiseks pead olema sisse logitud. üles
#4476
nustu826
Karma: 0
Koeraja
Postitusi: 2
Offline Profiil

14 aastat, 1 Kuu tagasi
Koer ise on segavereline, hundi ja veel millegi sarnase segu. Seda kahjuks ei tea, kui suureks ta kunagi kasvada võib.

Vana koer, kes sellel talvel suri, oli selline, kes ainult pererahva juuresolekul lubas võõraid aeda. Kui luba oli antud, siis võis võõras vabalt õuel käia, kuni järgmise korrani. Tema kutsikaajal olin ise veel kooliskäija ja seega tihti poolest päevast kodus ja sain loomal ja võõrastel rohkem silma peal hoida. Praegu kahjuks see enam võimalik ei ole...

Koer sööb suhtkoht kõike, sesmõttes, et sinep ja mädarõigas ja muu selline on järgi proovitud. Äädikas veel võibolla, aga looma väga kiusata ka ei tahaks...

Tegemist on eramajaga, kus siis ühes toas elab see vanainimene. Ei ole kortereid, ega korterinaabreid. Leibkondasid on ka ikka üks.

Kujutage inimesed endale ette olukorda, kus siis teie juures elab üks selline inimene, kes püüab teile iga hinna eest meelehärmi valmistada. Jätate ntx aias puudel võsud kasvama et saaks järgmiseks aastaks noori puid - ta läheb ja raiub need maha. Toote talle toitu, ravimeid, küttepuid, kütate tuba, transpordite teda arsti juurde - tema kuulutab kõigile, et tema on üksi jäetud, keegi teda ei aita ja et kui halb teie olete. Viimase suurema asjana üritas ta minu majast seda tuba milles ta elab pangale müüa, et saadud raha oma teisele tütrele anda(mingi viguriga olevat selline asi isegi võimalik, aga valla töötaja kellega ta suhtles neis asjus andis sellest mulle teada õnneks(olgu ta südamest tänatud)). Kümneid ja kümneid jutte olen lisaks kuulnud ka külapealt inimeste käest kellega ma ise läbi käin ja keda saan usaldada. Kiirabi on ta jah, endale korduvalt kutsunud(salaja, ilma mulle ütlemata kuigi kodus olen, mitmeid kordi helistanud nondele teistele vanuritele, et nemad talle kiirabi kutsuks), mitte kunagi ei ole miskit leitud. Teebki seda lihtsalt selleks, et ikka kõigile saaks rääkida, et näed kui haige ma ikka olen jne... Vana koera ta pani ise ennem ketti, kui kiirabisse helistas. Naabrimees korduvalt rääkinud(temagi kahjuks juba mõne aasta manalamees)

Nendest asjust võiks terve raamatu kirjutada, ja võiks öelda, et nagu Tootsi lugudega - vanad pahateod vajuvad unustusehõlma ainult seetõttu, et uued pidevalt peale tulevad

Tütar elab tal Põltsamaal, kus tal siis pea 2x suurem maja (kui see milles mina elan) linnas sees, ja elatakse seal kahekesi. Sinna ta ka elama ei lähe ja ega teda sinna ei taheta kah. Ainult suvel käib nädal-kaks seal, siis tuuakse tagasi. Arstiabi oleks kohe võtta ja kõik käe-jala juures, aga ei...

Kujuta nüüd ette, et elad sellise inimesega koos kes sulle päevast-päeva meelehärmi valmistab, keda usuvad ainult samasugused, kes siin tal külas käivad ja noid valesid edasi kannavad mööda küla. Elementaarne, et tahad selliste asjade levikut vähemalt osaliseltki tõkestada ja seetõttu soovid enda õuest eemale hoida need, kes selliseid jutte levitavad. Ainus mis seda teha saab on kuri koer, või isegi kaks. Koer ei pea ka meeletult kuri olema, lihtsalt suurt kasvu koer hoiab ka võõrad aiast eemal justnimelt suurusega...
Postitamiseks pead olema sisse logitud. üles
#4479
Päevakoer
Karma: 25
Koeranduse guru
Postitusi: 241
Offline Profiil

14 aastat, 1 Kuu tagasi
Väga karm olukord!Jama saab olema,kui koer tõesti kuri on ja ta ka seda hakkab "relvana" teie vastu kasutama.Ei tea ju maja ja aia planeeringut,et kas annaks konkreetselt eraldada näiteka aiaga mingi osa aiast,kus ainult teie pere saakas olla ja temale teise osa,kus tema saaks oma nõiaelu elada.Eks sellises olukorras ongi raske midagi välja pakkuda.Vanur on ju päevast päeva kodus ja koer puutuks tahes tahtmata temaga palju kokku ning peaks teda pereliikmeks.Hea oleks kasvatada kutsikat kuskil kodust eemal,nii,et koer alluks teile ja peaks teid oma inimeseks,aga mutike ei kuuluks tema lähemasse suhtluskonda.Paraku võib siis koer hakata dikteerima aias olles jällegi ka mammi liikumist ja see tooks taas paksu pahandust.Enam vähem kindlapeale minek valvekoera suhtes on kindlat tõugu valveinstinktidega koer.Seal teada ,et sellisest koerast tuleb tõesti valvur.Varjukas saab sellise juba ehk täiskasvanu koera näol.Paraku on sageli tundmata looma taust ja tema muud iseärasused.
Postitamiseks pead olema sisse logitud. üles
#4481
martin
Karma: 1
Koeraja
Postitusi: 7
Offline Profiil

14 aastat, 1 Kuu tagasi
Nagu ma aru saan on Teie koer segavereline.Mõned tõud on ju loomu poolest sõbralikumad kui teised.Ja krantsi puhul ei tea ju keegi,mis domineerivaks saab.Meie koer võttis endale aia valvamise kuidagi iseenesest ette.Autot ja maja ta ei valva.Kuidas see nii on välja kujuneneud ei tea.Meil on dobermann ja ainuüksi sellise eluka nägemisest piisab,et keegi aeda ei tule.Kuigi samas tuletan meelde,et tige koer võib tuua teistsuguseid ebameeldivusi.Kui Te ei suuda teda taltsutada,võib juhtuda ,et ka soovituid inimesi ei saa enam aeda. Samas,kui koer on neid memmesid juba aktsepteerinud ja nad on teda ka söötnud,siis ei usu ,et ta nende peale enam tigedaks läheb.Minu koer õnneks võõrastelt toitu vastu ei võta.Millegipärast arvatakse ,et ainult suur koer hirmutab inimesi.Meie teine koer on jahiterjer,vaevalt 12 kilone aga suurepärasemat aiavalvurit ei tea tahtagi.Teda kardavad inimesed rohkem,kui dobermanni.Nii ,et koeramine on terve teadus.Aga ta on ju veel küllaltki noor.Andke talle aega õppimiseks.Jõudu.
Postitamiseks pead olema sisse logitud. üles
#5337
ReKsU
Karma: 0
Koeraja
Postitusi: 1
Offline Profiil

13 aastat, 4 kuud tagasi
ja see olukord mulle tuttav.Elame ka perega äia majas ja tema sama sugune,ajab iga sugu jutte linnas laiali.ja ega ta koristada ka mul ei luba ag see on tõesti nii pikk nimekiri et jube.ja temaga ka meil problem selle koha pealt et loomad on tähtsamad nt.ta poeg oli väga haige ja ta teadis et pojal pole raha rohtude ostmiseks,kuid kui me kassil tulid pojad 4tk.ja 3päeva hiljem avastasin et kass ikka pressib,arvasin kohe et üks surnud poeg veel sees mida ta omal jõul välja ei saa siis andis ta mulle 2000kr.et saaks kass arsti juures ravi.meil üks koer toas teine väljas kuid õue koera laseb ta alati tuppa ja nad magavad tema voodis ta söödab neile vorsti ja suitsu konte
Ei mäletagi millal ta viimati saia v leiba ostis koju.

Ainult loomade eest hoolitseb.ja me siis peame teda toitma ja siis veel kuulma jutte et ta ei saa süüa kodus.
Postitamiseks pead olema sisse logitud. üles
Mine ülesLehekülg: 1