Mine allaLehekülg: 1
TEEMA: koer ei ole lillepott
#4640
miiiamariiia
Karma: 0
Koeraja
Postitusi: 2
Offline Profiil

13 aastat, 10 kuud tagasi
Tere,

mind vaevab juba pikemat aega üks teema, otsustasin lõpuks sellest rääkida ja midagi ette võtta.
Meie pere kolis äsja maale. Sellisesse tavalisee väiksesse Eesti külasse, kus bussipeatus ja poe esine on põhilised ajaviitmise kohad, koos väikese pudeli õllega loomulikult:P
Maal kohtasin ma midagi, mida ma linnas enam väga kaua ei ole näinud. Ketikoeri nimelt. Ma ei räägi koertest, kes pannakse päevas mõneks tunniks ketti, ega ka nendest keda hoitakse ketis terve päev ja ööseks lastakse tuppa. Ma ei räägi ka nende koerte eest, keda päevas mitu korda lahti lastakse ja jalutama viiakse.
Ma räägin koertest, keda ei ole KUNAGI lahti lastud. Koertest, kes ei ole KUNAGI tuppa saanud. Koertest, kes hüppavad üles-alla 3 meetrise keti otsas haukudes, energiast plahvatamas...kuni nad ühel päeval lihtsalt alla annavad ja enam ei haugu. Sest nagunii keegi ei tule.

Eesti maapiirkondades on jätkuvalt väga levinud suhtumine, et koer on lillepott, mille võib krundi äärde nurka visata ja nädalas korra kasta. Vähe sellest, et need inimesed ei kohtle koeri kui perekonnaliikmeid, nad ei kohtle neid isegi kui loomi minu arvates.

Lihtsalt väga kurb ja valus on vaadata kuidas need koerad veedavad päev päeva, aasta aasta järel õues üksinduses ilma et keegi nendega tegeleks, neile seltsi pakuks või jalutama laseks. Kusjuures paljud neist elavad kuudis, millel ei ole mingit "ust" ees. Paljud neist on lühikese karvaga ja külmakartlikud. Aga see selleks, sellega tegeleb loomakaitse, ka ketipikkusega kui ma õigesti mäletan (kett peab olema nii pikk, et koer saaks 10m ulatuses liikuda?).

Minu teada aga ei kohusta ükski seadus inimest koeraga tegelema - peale toidu ja vee pakkumise. Ega ma ei eksi?

Igastahes - koerad on karjaloomad. Tänapäeval on koera karjaks perekond. Mida tunneb koer, kelle kari koguaeg eemale tõrjub ja ta majast võimalikult kaugele aia nurka kuudi külge aheldab?
Lisaks sellele on koertel palju energiat, nad PEAVAD saama liikuda!
Ja kolmandaks, koerad on väga targad loomad - neil on vaja uut informatsiooni ja uudistamist, nagu inimestelgi.

Ketikoertele keelatakse seda kõike.

Ma ei hakka filosofeerima selle üle, miks meil on üldse tekkinud kunagi selline koerte pidamise kultuur (tegelikult on see mõistusevastane - keda see koer kaitseb kuskil kaugel aianurgas lühikese keti otsas? oma kuuti? ta ei paku inimestele ka midagi positiivset, on ainult lisasuu toita). Pakun, et see on lihtsalt mingi vana "traditsioon" mille üle inimesed ei mõtle ja lihtsalt jätkavad.

Läänes ja ka meie linnades on suhtumine õnneks muutumas. Mul on hirmus tahtmine kuidagi neid mahajäänuid maakohti kaasaaidata - siin ongi see koht, kus ma pöörduks selle foorumi lugejate poole - mis te arvate, kas oleks kuidagi võimalik teha mingisugune kampaania vms, a la "teeme ära 2010" ainult et eesmärk oleks koerteomanike teadlikkuse tõstmine selles osas, et koer vajab jalutamist ja tegelemist, et koer on tegelikult perekonnaliige (ja kui ei ole siis andke ta ära jumalaeest!!!).
Ma ei kujuta hästi ette kuidas seda kõike teostada - võiksid olla reklaamid telekas a la "kas sina jalutasid oma koeraga täna" ja "kui sa ei ole vormis, siis on su koer liiga vähe jalutada saanud" , ehk mingid koertekasvatajad-vabatahtlikud inimestele õpetussõnu jagamas kuidas ketikoertele jalutamas käimist õpetada ja mingid sponsorid tasuta rihmi jagamas...

Mõned ütlevad kindlasti, et on palju põletavamaid kohti kuhu raha panna aga samas olekski selline kampaania nende tulekahjude ennetamine: paremad (teadlikumad) koeraomanikud=vähem tööd loomakaitsele.

Kusjuures ma arvan, et enamus ketikoeri ei ole üldse sellepärast ketis, et nende omanikud oleksid pahatahtlikud, vaid tõenöoliselt on selle taga hoopis teadmatus ja rumalus.

Veel arvan, et nende inimeste kritiseerimine ja ründamine ei vii kuhugi. Asjale tuleb läheneda kavalalt... koertega tegelemine peab "popp" olema;)

Igasugused ideed ja arvamused on teretulnud.
Postitamiseks pead olema sisse logitud. üles
#4641
Päevakoer
Karma: 25
Koeranduse guru
Postitusi: 241
Offline Profiil

13 aastat, 10 kuud tagasi
Sama probleem ka väikelinnas,kus elan.Olen mõne sellise koera olukorra põhjusega ka tuttav.Üks põhjus ketis pidamiseks on,et aed on katki või puudu mõnest kohast ja pole vahendeid,et seda korda teha(peres ainult naine ja lapsed,koer ajast kui oli ka mees).Vahel mitmekesi ka viiakse jalutama,sest üksi ei käi suurest lomast jõud üle.Toas pidamine muutus võimatuks kui koer hakkas ründama siseruumides pereliikmeid.Aiast laseb koer jalga,kui lahti saab ja nii ongi ta ketis paremaid aegu ootamas.Pere hoolitseb koera eest hästi ja armastusega isegi peale rünnakuid. Teise aia ketikoer on noor ja sõbralik suurt kasvu lontu.Ketis samuti aia puudulikuse tõttu ja ärajooksmisharjumuse pärast.Sellel koeral on kuldne iseloom,aga temast kahjuks ei hoolita rohkem kui ehk kord päevas midagi antakse süüa.Selle pere eelmised koerad on samuti titest surmani olnud aheldatud keti otsa ja sageli ka nälga näinud.Selle pere rahvas on ka harimatu ja meesisend viinavines sageli.Ja selliseid on meie linnakeses veel ja veel... Mõnele perele oleks vaja abikätt aia ehitamiseks-parandamiseks,mõnele veidi nõuandeid,mõnele karmimat lähenemist ja lausa loomakaitset kukile. Igal juhul on midagi vaja teha!
Postitamiseks pead olema sisse logitud. üles
#4642
miiiamariiia
Karma: 0
Koeraja
Postitusi: 2
Offline Profiil

13 aastat, 10 kuud tagasi
Päevakoer sa osutasid väga olulisele asjale - tõesti, paljud koerad on ketis kuna nende omanikel ei ole raha korraliku aia jaoks. ja on koeri keda ei saagi võib olla toas pidada, sest nad on nii agressiivsed...samas olen veendunud, et ka nende koerte puhul saab piisava kannatuse ja oskustega imesid saavutada. tavainimestel siiski ei ole selle jaosk reeglina aega (üksikemad jne). väga tore oleks kui saaksime kuidagi aidata neid perekondi aedade ehitamisel.
ameerikas on kusjuures üks kamp vabatahtlikke (praeguseks üle 100 inimese), kes ehitavad tasuta aedikuid ketikoertele (just nendele perekondadele kes seda ise ei saa teha). tänaseks on nad üle 400 koera ketist päästnud ja neile normaalse suurusega aedikud ehitanud, kus koerad joosta ja mängida saavad. nende aadress: www.unchaindogs.net

see mida need ameeriklased teevad on imetlusväärne. kuid see ei ole päris see mille poole ma sihin - ma arvan, et kui need koerad seal aedikutes hooletusse jätta on nad ikka lõpuks peaaegu sama õnnetud kui ketis olles (ok palju õnnelikumad siiski, aga sellest on vähe). ma arvan et koera ketis pidamine on isegi ok juhul kui seda koera piisavalt jalutama viiakse ja temaga tegeletakse...

ideaalne oleks kui saaks koertele kinkida aia JA jalutaja

ehk saaks neid asju isegi koos ajada...
Postitamiseks pead olema sisse logitud. üles
#4647
martin
Karma: 1
Koeraja
Postitusi: 7
Offline Profiil

13 aastat, 10 kuud tagasi
Päevakoerale.Sinu mõte aia tegemisest nendele ,kes ise hakkama ei saa on utoopia.Elan väikeses kohas ja näen sellist olukorda kogu aeg.Alles eile tegi naabrimees imestunud näo ja küsis ,et miks ma koeraga mitu korda päevas jalutamas käin,teil ju väga suur aed koertele.Need,kes tahavad koertega tegeleda ,seda ka teevad.Ja need kes ei taha ,nagunii seda tegema ei hakka.Meil on mitu sotsiaalselt mahajäänud peret,kes peavad koeri,saamata iseendagagi hakkama.Loomakaitselt abi palumine on kah suurt mõttetu.Ja kui kõik need koerad ära võtta,kuhu need pannakse?Kõigile tublidele koerapidajatele soovin ilusat kevadet.
Postitamiseks pead olema sisse logitud. üles
#4930
Mirk
Karma: 0
Koeraja
Postitusi: 10
Offline Profiil

13 aastat, 6 kuud tagasi
Mina ei arva, et midagi ei saa ära teha ja olen kindel et kui oleks minu kodu- kohas mingi kampaania siis võtaksin sellest osa ning pühendaksin sinna suurema osa oma vabast ajast. Oleksin nõus ka ise aeda ehitama hakkama.
Pooldan ka ideed et tuleks jagada teadmisi. Teadmiste puudumisel võib ka kõige hoolivam inimene teha koera õnnetuks. Nägin hiljuti ühte saksa lambakoera, kelle pere on hoolitsev ja koer on õnnelik, aga samas nägin kuidas ta pandi külaliste saabudes oma pisikesse aeda. Poleks probleem kui ta pandaks aedikusse kus oleks kõik olemas. Võibolla perenaine ise ei märganud aga päike paistis ja kuumutas koera, tal ei olnud varjualust, kuhu saaks päikese eest peitu pugeda. Tegelikult tal oli kuut mille katus oli kuum ja kuumutas seest kuuti nii, et seal sees oli veel palavam kui väljas. Ja kes olen mina 13 aastane tüdruk kes läheb ütlema mida keegi oma koeraga tegema peab?! Selle pärast loodan, et inimeste grupp, keda ka mõned "põikpäised täiskasvanud" ( ) on nõus kuulama, annaksid kõigile teadmisi ja kasulik oleks anda asjakohaseid teadmisi ka noorematele, kesvõibolla kunagi saavad ise koeraomanikeks.
Me ei ütle seda, et kõik täiskasvanud on põikpäised, aga vahest võiks ju ka kuulata mida noorematel ütelda on. Mainisin seda kuna mul endal on olnud juhuseid kus näen, et arvatakse et noorem on lollim ja lollimat ei tasu kuulata.
Postitamiseks pead olema sisse logitud. üles
#4931
Päevakoer
Karma: 25
Koeranduse guru
Postitusi: 241
Offline Profiil

13 aastat, 6 kuud tagasi
Ilmselt ongi kõige mõttekam anda inimestele nii abi kui ka koos sellega tedmisi koeramisest.On neid,kes ei tahagi midagi muuta,aga alati on ka piisavalt neid,kes rõõmuga oleks valmis õppima ja olukorda parandama.Tedmiste jagamisel võiks tänuväärseks abiliseks olla meedia.Eestis on olnud aeg ajalt mõni koera või loomasaade kavas,aga arenguruumi oleks küllaga.Arusaadavalt sõltub kõik võimalustest.Varjupaiga töötajad oleksid koos koerakasvatajate ja vet.arstidega pädevad infot jagama ja ka inimeste käitumise tõttu täbarasse olukorda sattunud loomi on meil näiteks küll tuua. Võiks näidata varjukas olevat koera,rääkida,miks ta seal on ja kuidas seda oleks saanud ära hoida(tiined/poeginud emased,väärkoheldud/hooletusse jäetud/haiged ja abita jäetud koerad.)need,kes ei taha hoolitseda koera eest võiksid lihtsalt jätta ta võtmata! Nii lihtne ja loogiline ju!Ehk on siin foorumis selliseid hakkajaid ja võimekaid inimesi,kes seda teemat ikkagi edasi arendaks!
Postitamiseks pead olema sisse logitud. üles
Mine ülesLehekülg: 1