Mine allaLehekülg: 1
TEEMA: Tõukoerte ülearetus ning nende tervisehädad
#6667
Kadrihel
Karma: 3
Koeraja
Postitusi: 17
Offline Profiil

11 aastat tagasi
Miks paberitega, tiitlitega, super-kutsad (kohtunike poolt hinnatud )ometi tihti haiged on, nt. nahahädad, sügelemine, teatud toiduainete talumatus(teravili, laktoos jms), epilepsia, puusahädad?
Kas mitte kasvataja -omanik ei peaks olema valinud aretamiseks TERVEID koeri, et ka kutsikad terved oleksid?!?
Postitamiseks pead olema sisse logitud. üles
#6670
Päevakoer
Karma: 25
Koeranduse guru
Postitusi: 241
Offline Profiil

11 aastat tagasi
Tead,enamasti kasvataja just nii valibki,kuid paraku on ikkagi elusolenditel erinevusi ja seda ka tervise osas. Krantsi puhul ei tea sa hoopiski,mis ta suguvõsas toimunud on ja milliseid geene ta endas kannab. Sain oma turuväravast ostetud krantsikese tervise pärast terve tema 13 aastase elu jooksul ainult muretseda,ravitseda ja ka lõpp oli haiguse tõttu hirmus. Samas on ka sellised krantse ja tõukoeri,kes elavad tervena pika ja õnneliku elu. Võttes looma,peab alati arvestama ka võimalusega,et ta võib samuti haigeks jääda ja abi avajada (seejuures üsna arvestatavaid väljaminekuid sel puhul).Kui kahtled,ära parem looma võta !
Postitamiseks pead olema sisse logitud. üles
#6672
Kadrihel
Karma: 3
Koeraja
Postitusi: 17
Offline Profiil

11 aastat tagasi
Kindlasti on terviseprobleeme kõigil koertel...olenemata tõust või paberitest. Lihtsalt teatud tõugude aretusega on mindud liiale ning kasvatajad ei taha seda tunnistada- sellest ka "paberiteta" tõukoerte mahategemine ja enese kiitmine, õigustamine alati, kui keegi sel teemal sõna võtab et a la ´ miks peavad mopsil olema nii punnis silmad või inglasel ebanormaalselt etteulatuv hambumus...
Kujutan ette kui mainida näiteks mõnele Inglise buldogide kasvatajale(eestis või mujal), et kas poleks õigem hakata tegelema sellegasretuses, et koer saaks tagasi oma kunagise võimsa ja terve välimuse võrreldes selle hädise ja haiglasega , mis tal praegu on...et , kas tahan krantse aretama hakata!!=)
Pigem on elujõud ja "looduslik valik" ning iseloomuomadused see, mis peaks aretust suunama, mitte aga näitusetulemused või välimiku tüübi ühtlustamine.
Viimane muutmine: 21.11.2012 21:16 Lisas Kadrihel.
Postitamiseks pead olema sisse logitud. üles
#6673
Grets
Karma: 0
Koeraja
Postitusi: 13
Offline Profiil

11 aastat tagasi
Teemaalgatajale- Teie profiilist lugesin, et plaanite oma prantsuse buldogi paaritada. Parandage, kui eksin aga kas oma postitustega proovite leida mingil moel õigustust tõutunnistuseta koerte paaritamisele?
Keegi ei saa ju keelata paberiteta koera paaritamist. Kui endal tahtmist on ja olete kindel, et kõik kutsikad leiavad endale head kodud, siis on ju kõik justkui hästi.

Küll aga on Teie sõnad ja teod vastuolus. Kas olete 100% kindel, et Teie koera vanemad olid terved? Teie koer võib paista täiesti terve (ja mul on väga hea meel kui ta ongi terve) aga mõned geneetilised vead võivad avalduda alles järgmises-ülejärgmises põlves. Ka Te olete valmis võtma vastutust kui kutsikatel avalduvad pärilikud haigused?
Selle vastutuse võtavad kasvatajad. Nii moraalse kui materiaalse vastutuse. Näiteks ei ole prantsuse buldogitel Eestis nõutud terviseuuringud, kuid neid tehakse vabatahtlikult eesmärgiga saada võimalikult terveid järglasi.
Postitamiseks pead olema sisse logitud. üles
#6674
Kadrihel
Karma: 3
Koeraja
Postitusi: 17
Offline Profiil

11 aastat tagasi
Ma ei õigusta ega propageeri tõutunnistusteta koerte paaritamist. Minule sattus armas ent paberiteta prantslane ja ma pole näiteks nõus nendega, kes nimetavad paberiteta koeri "krantsideks ", ükskõik mis tõuga siis tegu on, seda enam kui tegu on siiski kahe samast tõust koera järglasega kel on olemas kõik vastava tõu tunnused.
Kuna aga olen rääkinud ja suhelnud just inimestega kelle paberitega prantsuse buldogid poegivad keisrilõike abil, on allergilised ja hingamisprobleemidega siis tekitab just see küsimusi, kas ikka KÕIK need tublid kasvatajad ikka teevad neid terviseuuringuid seda enam kui need nõutud näitustel pole ja keegi ei kontrolli.....Vaadatakse isase või emase tõupaberieid ja eeldatakse, et kui juba näitusel käinud, küllap siis terve koer....Aga see ei pruugi nii olla. Sama lugu on muidugi ka paberiteta koertega , lihtsalt mõlemal juhul on vaja uskuda kasvataja vastutustundlikust kutsikate saamisel...
Prantslaste puhul on hämmastav see, et reeglina on kõik näituse-koerad inetumad- liiga madalad, ilma kaelta,ei jõua joosta ja väsivad ruttu, ähkivad, sest on ülisuurte peadega ja täielikult ninadeta nagu mopsid...samas kui paberiteta prantslased on kõrgemad, ilusa, natukene peenema kehaga, kaelaga ja mõnel isegi piske nina-koon olemas mistõttu koerad on tunduvalt ilusamad ja normaalsema väljanägemisega. Terviseprobleeme on kindlasti mõlemal ent samas - kui kõik kasvatajad on nii head, ausad ja oma koertest ja kutsikates hoolivad(paaritavad ainult parimaid koeri, käivad arsti juures ja teevad kalleid terviseuuringuid, saavad auhindu suurepäraste koerte eest), siis miks prantsuse, inglise või mis mopside seas ikkagi on teemaks koerte ülearetus ja pärilikud haigused??! Ei peaks ju olema kui aretatakse vaid parimaid koeri. On ju nii.
Kindlasti mõni koer on nõrgem, haigem pesakonnas-juhtub, aga fakt on see, et prantsuse ja inglise buldogid, samuti mopsid on siiski üks nõrgemaid ja paljude tervisehädadega tõuge. Ja miks? Sest koertel on ebanormaalselt olematud ninad, suured pead, punnsilmad,madalad rinnakorvid...Elementaarne asi nagu hingamine on inimese aretustöö tulemusena koeral raske, probleemne...See pole ju normaalne!
Postitamiseks pead olema sisse logitud. üles
#6675
Kadrihel
Karma: 3
Koeraja
Postitusi: 17
Offline Profiil

11 aastat tagasi
Mis aga puutub minu koera ja kutsikatesse keda saada kavatsen siis olles suur prantsuse buldogi fänn, tahan ma siiski koera, kes suudaks ise poegida, joosta ja liikuda (ka suvel!) ning hingata normaalselt - selleks oli vaja leida emane, kes oleks samuti peenikese kehaga,kõrgem, väikese peaga, väikeste silmadega, ja pisikese "koonuga" =) Kust sellise emase leiab- paberiteta prantsuse buldogide seast!

Loodetavasti saavad sellisest ühendusest sündivad kutsikad elada terve ja normaalse elu ilma silma hädadeta (cherry eye)hingamisprobleemideta ja pideva arsti juures käimiseta...Minumeelest on see parim, mida kutsikatele tahta!

EKL või FCI paberitest oleks kasu kui selliseid , just antud tõuge puudutavaid terviseprobleeme oleks tunduvalt vähem või tegutsetaks selleks, et tõugu parandada..muutes seda elujõulisemaks...aga kuna seda ei toimu, siis seab see kennelite teguviisi kahtluse alla.

...Bulldogs have a plethora of health problems including cardiac and respiratory disease, hip dysplasia, cherry eye, and other concerns. They are extremely susceptible to heat problems, can easily drown in swimming pools or other water, and require daily cleaning of their skin folds to avoid problems.

We’ve created a breed that has such a large head that 80 percent of bulldogs have to be delivered by Caesarean section. This was likely not what nature intended. Over the years you can look at pictures of bulldogs and see how the breed has evolved or devolved into what it is today because of our breeding practices. The legs are shortened, the muzzle is shortened, the underbite has grown. And the health problems have increased

Read more: www.cesarsway.com/do...lldogs#ixzz2CzENUKhT
Read more: www.cesarsway.com/do...lldogs#ixzz2CzEDlvZ4
Postitamiseks pead olema sisse logitud. üles
Mine ülesLehekülg: 1