Haapsalu koertenäitusel osales üle 750 koera
Möödunud nädalalõpul lossihoovis toimunud Haapsalu rahvuslikul koertenäitusel valiti parimaid üle seitsmesaja koera seast, kirjutab Lääne Elu.

Läänemaa kõrgeima tulemuse saavutas Ridala vallast pärit Aadlik Cardinal. Hall norra põdrakoer, kes võitis 9–18 kuu vanuste juuniorite hulgas kolmanda koha, on jahikoer. „Teda pole näituseks eraldi ette valmistatud. Debüüt oli edukas,” ütles näituse korraldaja Hedi Kumm. Juunioride neli paremat koera olid kõik Eestist. Esimese koha sai Hiiumaalt pärit noor saksa lambakoer, teise pikakarvaline bernhardiin ja neljandaks tuli karmikarvaline foksterjer.

Mehed näitasid koeri

Best in Show ehk näituse parimaks koeraks pärjati 752 osaleja seast Eestist pärit isane afganistani hurt. Teise koha päeva parima valimisel saavutas iiri punane setter Leedust, kolmandaks tuli Soomest pärit pikakarvaline pürenee lambakoer ja neljanda auhinnalise koha saavutas pikakarvaline bernhardiin Eestist.

„Tavaliselt korjavad soomlased võidud ära, aga eestlased on nüüd sappa jõudnud,” oli Kumm rahul.

Parimaid valiti ka kutsikate, juunioride ja veteranide arvestuses.

Kutsikate seas, kelle vanuseks on 6–9 kuud, saavutas esikoha must kääbuspuudel. Teiseks tuli lühikarvaline chihuahua, kolmandaks beagle ja neljandaks norwichi terjer, kõik Eestist.

Üle kaheksa–aastaste koerte veteranide klassis sai esikoha näituse absoluutne võitja afganistani hurt, teine oli suur valge puudel Eestist, kolmas Tšehhi habekolli ja neljas Soome bedlingtoni terjer.

Ürituse lõbusaim osa oli koerte näitamine mehe ja koera kategoorias, kus oli tänavu 14 osalejat. „Mehed näitavad, kuidas nemad koera näidata oskavad, ja üritavad ka oma riietust koera tõuga siduda,” ütles Kumm. Nii kandis näiteks selles klassis esimese koha saanud šoti terjerit näidanud mees ruudulist šoti kilti ja teise koha saanud Vana–Hiina päritolu tšau–tšau omanik idamaiseid riideid.

Kultuursed koerakasvatajad

Korraldaja Hedi Kummi sõnul on Haapsalu koertenäituse plussiks toimumispaik. „Haapsalu on juba linnana ligitõmbav,” ütles ta. Nii osalejad kui ka rahvusvahelised kohtunikud jäid Kummi sõnul rahule ka lossihooviga. „Kohtunikud polnud sellise atmosfääriga kohas kunagi koeri hinnanud ja neile meeldis.”

Kumm on tänulik lossipargi haldajatele, kes lubavad Haapsalus sinna koeri. „Alati pole inimesed nii positiivsed ja ei luba koeri igale poole. Aga ju meie koertekasvatajad on kultuursed, koristavad enda koerte järelt ära,” naeris ta.

Näitusel osalenud koerad olid pärit Eestist, Lätist, Leedust, Poolast, Soomest, Rootsist ja Tšehhist. „Tavaliselt tšehhid väga tihti Eestis ei käi,” ütles Kumm ja lisas, et Haapsalus käis neid kolmekümne ringis.

Näituse alguses valiti iga tõu parimad koerad, kokku osales Haapsalus koeri 158 tõust.

Koeratõud on ülemaailmne koeraharrastuse föderatsioon (FCI) jaganud kümnesse rühma. Iga rühma parimad pääsesid osalema Best in Show valimisel.

„Iga tõu kohta on kinnitatud standardid, millele koer peab vastama,” ütles näituse korraldaja Hedi Kumm. Ta lisas, et näituse parimaks koeraks saamiseks on plussid koera hea käitumine ning liikumine. „See on põhimõtteliselt nagu iludusvõistlus,” tõdes ta.
Tagasi

Kommentaarid 

 
0 #1 Devilstar 2009-07-29 16:47
Pilte näitusest : http://www.flickr.com/photos/devilstar/sets/72157621881608014/
 

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.