Hambad - koerte igapäevased töövahendidTäpselt nii nagu meil endilgi,on ka meie neljajalgsetel ja ühesabalistel pereliikmetel suus hambad ja mis veelgi huvitavam, neid hambaid saab ja tuleb regulaarselt hooldada.

Kuigi aegade jooksul on koera hambad kaotanud ühe oma tähtsamatest funktsioonidest, nimelt saaklooma murdmise, on nad sellele vaatamata täies hiilguses olemas ja täidavad tänaseks märksa leebemaid ülesandeid nagu toidu peenestamine, kondi närimine või õue valvamine.

Selles kirjatükis keskendun koerte hammaste hooldusele ja sagedaseimale haigusele - periodontiidile.

Periodontiit, kas mingi uus haigus?

Sugugi mitte. Periodontiidi all mõistetakse põletikulist protsessi, mis on haaranud nii igeme, hambajuurt kinnitava sideme kui ka lõualuu, kuhu hammas kinnitub. Kui õigeaegselt ei alustata hammaste hoolduse ja vajadusel raviga, siis haigus süveneb ja tulemuseks on hammaste väljalangemine.

Lisaks sellele on pidev põletikukolle bakteritele ideaalseks organismi tungimise väravaks ja sel moel võivad alguse saada tõsised haigused nagu endokardiidid, maksapõletikud, neeruhaigused, seedetrakti ja isegi lülisamba bakteriaalsed põletikud.

Sellest, kas Teie koera hambad ja igemed on samuti ohustatud periodontiidist, annavad märku kollakaspruun katt hammastel, halb hingeõhk, igemete punetus ja isegi veritsus. Sagedamini on hambakivi nähtav ülemistel kihvadel ja eespurihammastel ning selle kindlakstegemiseks pole vaja teha muud, kui aeg-ajalt loomakesele suhu piiluda.

Uskudes kirjanduse andmeid, on ligikaudu 85% üle kahe aasta vanustel koertel hammastega probleeme ja enamasti algavad need kõik hambakivi ladestumisega igeme piiril. Tegelikkuses polegi hambakivi midagi muud kui sülje, bakterite ja toiduosiste kooslus, mis järjest ladestud ja ladestub.

Mida siis ette võtta, kui koertel hakkab hammastele tekkima hambakivi? Kergematel juhtudel piisab hambapastast, hambaharjast ja hambapesust. Tähelepanu tahan juhtida sellele, et koertel-kassidel on olemas spetsiaalsed hambapastad, mille nad võivad pärast pesu alla neelata. Kasutades inimestele mõeldud maitsestatud hambapastasid võib jääda hambapesu ühtlasi nii esimeseks kui ka viimaseks ja seda tänu looma jaoks ebameeldivale maitsele.

Tugeva hambakivi korral harjamisest ainult ei piisa ja sellistel puhkudel soovitan juba hambakivi eemaldamist spetsiaalse ultraheliaparaadiga ning kindlasti ka poleerimist. Pärast hambakivi eemaldamist jääb hamba pind karedaks ja seetõttu on poleerimine eriti oluline. Ultraheliga hambakivi eemaldamine võimaldab puhastada hambaid ilma igemeid vigastamata ja teha seda ka sellistest kohtadest, kuhu tavaliste instrumentidega ligi ei pääse. Protseduuri teostatakse narkoosi all, mistõttu peaks neljajalgne patsient enne hambapuhastust olema 12 tundi söömata.

Pärast ultraheliga hambakivi eemaldamist ja poleerimist järgneb kodune ravikuur, mille käigus kahe nädala jooksul tuleb puhastada paar korda päevas igemeid ja vajadusel harjata pastaga hambaid.Edaspidist hambakivi teket aitab oluliselt vähendada koera toitmine kuivtoiduga.

Tegelikkuses polegi see nii raske, et tagada neljajalgsete hea tervis ja pikaealisus ning hammaste hooldus on üheks lahutamatuks osaks selles. Ja uskuge mind, pärast hambakivi eemaldamist ei meenuta Teie koera hingeõhk ei merd ega heeringat ega …

Marti Lasn
Loomaarst

Märksõnad:

Tagasi