Harjutused juhistaatuse saamiseks (amichien bonding)

Harjutused juhistaatuse saamiseks on kõige lihtsamini koos selgitustega kirjeldatud Koerakuulaja raamatus (Jan Fennell, Amichien bonding tõlgenduste looja), neid harjutusi peaks siis tegema terve pere.

Oluline on meelest pidada, et sa ei kasutaks häält käskimiseks või mõjutamiseks. Sama käib pilgu kohta (pidev pilk lisab pinget ja on üleskutseks n. sama mis töö tegemine kui keegi sind pidevalt jälgib ja hindab).

Juhiks saamiseks:

Taaskohtumistel koeraga (tulles poest või lihtsalt vetsust kui koer sulle vastu tuleb ja kuidagi reageerib või sind ignoreerib), ära vaata ega räägi temaga 5 minutit (see aeg läheb kiiresti ja saad selle asemel tegeleda riiete või jalatsite äravõtmise või poeasjade ärapanemisega kui neid asju pole teha siis tegele sellega millega tegeleks kui koera poleks ruumis). Seda iga kord ja järjepidevalt.

Kui soovid koeraga suhelda teda hellitada, kallistada jne. Tee seda juhi ehk oma tingimustel ehk enda kutse peale. Kui näiteks ütled Sissi SIIA ja tema tulekul kiidad ja mängid temaga. Ignoreerimine ei tähenda kindlasti seda, et sa tegeleks oma koeraga vähem või ei lubaks talle hellitusi, see tähendab ainult seda, et sa kinnitad oma staatust koerte keeles ning kinnitanuna saab koer õige käitumise peale nii palju hellitusi kui sa soovid talle jagada.

Kui sa jälgid näiteks dominantset koera siis näed, et üleskutse esitamiseks läheb ta sissetungijale või pere liikmele juurde hoides pidevat silmsidet. Kodus aga teeb dominantne koer seda mida ise soovib st. ka seda, et samamoodi kasutab juhi staatuse kinnitamiseks ignoreerimist ehk koertemaailmas levinud väljendit “valiv kuulmine”. Kasuta koera oma keelt ja mõjutustena sama ignoreerimise ja sinu tahtmisele asjade tegemise rutiini.

Samas pea meeles, et tulemuse saavutamiseks võib minna mitu nädalat või isegi paar kuud aga selged märgid peaksid sulle teada andma, et probleemne käitumine on vähenemas ja paranemas. Koer hakkab sulle kindlasti ka üleskutseid esitama ja püüdma sind mõjutada juhikohta tagasi andma, kui sa ise vaatad, et asi on korda saanud ja oma käitumise endiseks tagasi muudad tulevad ka probleemid reeglina tagasi. Seega ei tohi kordagi anda koerale tunda, et ta võib sind käsutada, mõjutada ja ignoreerida.

Kõik tegevused mida algatab koer (n. kui ta istub või sitsib, sa leiad, et väga armas ja tubli ja kiidad selle peale maiuse, kiituse või tähelepanuga on see piisav, et näidata koerale.. mina tegin nii, sellega sain sinu tegema nii... alates tervituseks peale hüppamisest lõpetades nn. “valiva kuulmisega” joonivad alla tema juhistaatust).

Sama ignoreerimist palu oma pere liikmetelt ja külalistelt (kui kohtuvad koeraga ütled lihtsalt: palun ärge vaadake ega rääkige koeraga 5 min. tal on selline treening käsil).

Toitmine

Koerale toidu andmiseks tõsta toit tema kaussi kõrgemal alusel (n. laual või köögikapil; ära vala toitu otse kotist põrandal olevasse kaussi).

Jälgi, et koer oleks toiduaega tähele pannud ning tulnud uudistama millal süüa saab, kui ta ei ole reageerinud, juhata ta ise ruumi kus toidu ettevalmistamine käib. Kui koeral on harjumus pidevalt süüa siis kui soovib ning toit on pidevalt ees võib ta tunda vähe huvi sinu tegevuse vastu sest ta on kindel, et saab alati süüa kui tahab.

Tegelikkuses saab ainult juht süüa enda poolt valitud ajal, ülejäänud karja liikmed saavad süüa vastavalt oma astmele karjas. Seda järjekorda jälgivad ka koerakarja liikmed väga täpselt. On näha milline karja liige läheb julgelt toidule peale ja pressib teised eemale ei lase ligi või domineerib toidu üle ning on näha kes hoiab tahaplaanile ja laseb rahulikult teisel eest ära süüa. Kui koeral on vähe huvi toidu vastu, jäta paar toidukorda vahele nii, et tal tekib selge isu ning huvi toidu ja selle serveerimise vastu.

Kui sa oled kindel, et koer on tähelepanu sinule kinnitanud või jälgib sinu tegevust kasvõi püüdega ignoreerida aga olles ikkagi samas ruumis (kasvõi seljaga tähendab ta jälgib sind- koera silmaraadius on oluliselt suurem kui inimesel nii, et ta näeb väikse pea liigutusega ka oma seljataha), võib jätkata.

Tõsta endale väiksele alustassile, koera kausi kõrvale, amps mingit söödavat (kui peres on rohkem liikmeid lase seda teha ka teistel pere liikmetel).

Valmista ette koera söök tema kaussi, ära pööra koerale tähelepanu, ära vaata ega räägi temaga, ära kutsu ega aja eest ära.

Kui koerale on söök tema kausis valmis pandud, võta oma söögiamps tema kausi kõrval oleva(lt) alustassiga(lt) ning söö rahulikult oma mõtetes, rääkides teiste pereliikmetega või vaadates näiteks aknast välja. Väga oluline on, et koer ei saa selle aja sees tähelepanu.

Kui kõik pere liikmed, kes peaks koerast kõrgemal olema (kõik inimesed peaks seda olema) on oma ampsu lõpetanud ja alustassi koera kausi kõrvale tagasi asetanud, võib rahulikult koera kausi söögiga talle ette tõsta, koer peab olema rahulik kuna ta saab kohe preemiat (selle ajajooksul kui sina sööd rahuneb ka üleserutunud koer maha). Lase tal rahulikult süüa. Teised pere liikmed k.a. sa ise võite minna tegelema oma asjadega aga sina kui karja juht jälgi eemalt (nii, et koer seda pilku survena ei tunneks), et ta sööks kõik ära.

Kohe kui ta on lahkunud kausi juurest tõsta see tal eest ära, kui sinna on midagi jäänud kasvõi 1 tera, tähendab see, et koer püüab näidata oma üleolekut näidates, et tal on iga hetk 1 tera olemas mida süüa ja ta ei sõltu selles sinust seega on tema juht ja sina lihtsalt mõjutatav teenija, kes teenindab.

Kutsikate puhul piisab ühest rituaalikorrast päevas, täiskasvanud ja noorte koerte jaoks on hea seda teha kaks korda. Suurema koertekarja puhul peab toidu etteandmine toimuma üheaegselt (karjahierarhias segaduse mittetekitamiseks või toimuma alati erinevas järjekorras, et mitte tekitada kindlat eelistust ühe või teise koera ees.

Kui koer on väga hea isuga saab harrastada ka tugevdatud söögirutiini viisi. Selleks jaota lihtsalt ühe korra toit 3-4 erinevaks portsjoniks ning peale seda kui koer on erimese lõpetanud pane maha teine kauss teise kohta, ole kausi juures kuni koer sööma tuleb ning liigu siis kohe ära jättes ta rahulikult sööma. Korda seda kolmanda ja neljanda portsjoniga.

Ohumärgid

Kui koer kuuleb kuskil kedagi tulemas või kuuleb kahtlast heli ning haugatab või läheb vaatama ja teeb midagi, et sinu tähelepanu saada näita talle, et sina kui juht oled aru saanud, et ta märkas ohtu ning kiida teda karja valvurina tehtud töö eest lühidalt öeldes n. tubli Sissi. Kui koer peale seda jätkab lärmi, mine demonstratiivselt vaatama milles on asi (ka siis kui ise tead ju millepeale ta haugub). Kiida uuesti ja kutsu endaga kaasa ära.

Kui ta ei tule ja jätkab oma tegevust juhi ta rahulikult aga kindlalt ilma käsu ja muu tähelepanuta vaiksesse ruumi ära ärritaja juurest niikauaks kuni ta maha rahuneb. Nii õpib ta, et käitumisel on järelkaja mis on kas hea (kiitus)  või halb (teise tuppa viimine, tähelepanust ilma jätmine). Jätka seda käitumist iga kord kui vaja.. õige pea annab ta järgi ja saab aru, et haukumisel ei ole mingit põhjust kuna juht hoiab kõik kontrolli all ja ta ei pea ise karja kaitsema.

4. jalutuskäik.

Jalutama minnes vaata, et ta ei reageeriks erutatult väljamineku märkide peale (riietamise, jalatsite jalga panemise või rihma võtmise peale). Kui ta käitub erutatuna, keerutab hüppab ja on rahutu, oota kuni ta on maha rahunenud (selleks võid n. rihma oma kohale tagasi panna ja tegeleda millegi muuga teda samal ajal hääle või pilguga sundimata, kiitmata).

Kui koer on rahulik siis kutsud ta enda juurde andes märku, et nüüd juhi soovil, läheme välja.. ning saad rahulikult panna koerale rihma kaela. Alguses on oluline, et sa ei laseks koera enda ees uksest välja ja sisse, hiljem hakkab ta instinktiivselt käima sinu kõrval või seljataga. Enne jalutuskäigule minemist peab koer käituma kodus eeskujulikult ehk oskama kõrval käia ja teadma, mida tähendab juhend “siia”.

Buldogid ja mastifilaadsed on super ignoreerijad, juhendit kuuldes nagu muuseas mujale vaatajad, ole kannatlik ja ära anna alla!

"Siia" ja "kõrval" õpetamiseks: Jälgi, et ta oleks rahunenud, hea kui ta (ignoreerimise peale, kui näeb, et sa tegeled oma asjadega ja tema sind ei huvita ega saa mõjutada), ise maha istub või pikali viskab ja endaga tegeleb see on kõige suurem lõõgastumine. Kui ta on piisavalt rahulik kutsu ta enda juurde, kiida ja anna maiust kui ta tuleb. Ütle talle kõrval, näita maiust ja juhenda oma küljepeale (kõike seda kodus ilma segajateta ja ilma rihmata).

Juhenda teda nii, et ta saaks aru mida tähendab kõrval, mis koht see on ja, et ta saab seal käimisest omakasu ehk maiust ja kiitust. Kui kodus on rahulikult harjutatud ja ta teab mida temalt oodatakse võib kaelarihmale lisada ka jalutusrihma ning harjutada nii. Pea meeles, et juht on rahulik ning juhendab alluvaid minimaalsete juhenditega olles samas alati toeks kui alluvatel on arusaamatusi. Sama peaks tegema ka koerajuht.

Kui toas on käitumine sinu jaoks rahuldav, oled valmis minema välja. Väljas jälgi, et koer ei läheks sinust ise ettepoole, kui ta seda teeb muuda suunda, kui ta tuleb sinu juurde kõrvale korda juhendit kõrval ja liigu edasi ning keera uuesti jalutusteele tagasi. Kui ta endiselt tirida või ette minna püüab jää seisma, oota kuni rihm on lõtv ning juhenda ta uuesti enda kõrvale.

Neid harjutusi korda seni kuni tulemus on ideaalne. Ära kasuta pikki lauseid, palju juttu, pidevalt käsklusi ja mõjutusi suuliselt ja füüsiliselt vaid pigem juhenda koera ja püüa seda teha nii, et ta saaks aru- see on mulle kasulik.

Nende nelja asja jälgimine kogu pere poolt pidevalt ja alati peaks tekitama meeldiva rutiini mis annab koerale kindla koha inimestest allpool karjas, aega koeral endaga tegeleda ja lõõgastuda. Tal ei ole enam pinget, mille koerale paneb peale juhistaatus ja muud kõrvale tekkinud käitumisprobleemid kaovad ajalikku iseenesest.  Kodus on rõõmus ja kuulekas koer.

Psühholoogiliselt ehk hingeliselt rasked üleelamised

Need puudutavad nii juhti kui juhi emotsionaalsest murdumisest tulenevalt ka karja. Nende hulka kuuluvad depressioon, lein ja suured mured, kõik tunded mis löövad inimesel nö. Jalad alt ja käitumismudeli segi. Juht annab hoopis teisi, nõrgemaid signaale, seab oma usutavuse küsimuse alla ja signaalid tekitavad karjas uue “valimisbuumi”.

Koerakarjas toimub uue juhi valimine koheselt (samamoodi käituvad inimesed kui üks juht kõrvale astub või kaob, tuleb koheselt valida uus ning soovijaid juhiks saada on mitu), endine karjahierarhia ei toimi enam ning sellega võivad kaasneda kaklused isegi nende koerte poolt kellest seda kunagi oodata ei osanud. Valimiskaklused on aga väga karmid, eriti emaste vahel kuigi mõlemad on karmid ja šokeerivad omaniku jaoks. Sellise käitumise vältimiseks hoia raskel ajal koeri kinnisel alal lahus, sinna hulka käib magamine ja söömine.

Väljas käi koos pikkadel jalutuskäikudel, neutraalsel alal. Jalutuskäikudel, mis loomi piisavalt kurnaks ning anna neile ajude liigutamist nõudvaid ülesandeid (otsimist, elemente). Seda võib küll raske olla teha kui miski korda ei lähe aga sa oled selle koertele võlgu ja sul tuleb ennast selleks sundida.

Autor: Kärt Pingas - koerakuulaja

Tagasi