Harjutusi koera koduseks õpetamiseksMida tasub koeraga harjutada enne agilitykoolitusele minemist (ja ka enne muu koolitusega alustamist ning koolituse ajal)? Kuidas saaksin parandada koera kontakti minuga? Miks mu koer ei kuula mind?

Motiveerimine

Miks peab motiveerima?


Motiveeritud koer õpib, mäletab õpitu ja täidab innukalt palutud ülesande. Motiveeritud koer jaksab üritada ja harjutada, samuti sooritab ta antud ülesanded rõõmsalt ja kiiresti. Koer vajab tagasisidet, et õppida, sellepärast on õigeaegne kiitmine ja keelamine kaks koera koolituse põhisammast!

Kuidas saab motiveerida?


Tunne oma koera. Motivatsiooniks võib olla toit, mänguasi või kiitus - leia see asi mis SINU koera kõige rohkem innustab! Kui broileripallid ei meelita, proovi palli, kui pall ei ole huvitav, proovi tirimismänguasja, kui tirimine ei tõmba, süga parimast kohast, kui sügamine pole huvitav, meelita võidu jooksma jne. Ole Loov! Mis iganes motivatsiooniks ka ei ole, see peab olema SUUREPÄRANE!! Ära häbene kasutada oma häält ja fantaasiat kui koolitad oma koera, hoolitse selle eest, et Su koer saaks ka teada, millal sooritus läks hästi!

Kontakt


Mis on kontakt?


Kontakt tähendab seda, et koer on HUVITUNUD sinust. Kui Sul on kontakt koeraga, ei pea sa muretsema selle pärast, et „kuhu see koer nüüd läheb“ - koer hoolitseb ise selle eest, et SINA ei pääseks silmapiirilt!

Kuidas saada oma koeraga kontakti?


Sa pead olema maailma kõige põnevam asi! Sinuga koos on alati midagi põnevat ja toredat teoksil, nii et Sul tasub kogu aeg silma peal hoida. Kontakti saab testida kutsudes koeraga jalutades teda nimepidi: kui koer tuleb kohe, küsival ilmel: „jess! mida me tegema hakkame?“, siis on kontaktiga kõik korras. Kui aga koer näeb välja apaatne nagu öeldes: „häh, jälle on kogu mõnu sel jalutuskäigul lõppenud“, on sul veel vaja jõuda sinna Maailma Toredaima Asjani.

Boss

Miks peab olema Boss?

Koer vajab juhti. Koer, kes ei tunne oma kohta, on õnnetu ja stressis ja tihti päris väike nurjam nii kodus kui jalutuskäikudel. Bossi sõna koer kuulab ja austab. Bossi otsustesse võib koer uskuda ja loota. Kui hierarhia peetakse korras ka väikestes asjades juba algusest peale, ei pea hiljem kaklema iseenesest mõistetavate asjade pärast.

Milline on hea Boss?


Hea Boss ei karju ega vingu. Hea Boss on usaldatav ja rahulik, kannatlik ja järjekindel, kindel, aga õiglane. Hea Boss ei pea kasutama vägivalda või karjuma, hea boss ei anna liiga raskeid ülesandeid ega nõua tulemusi liiga kiiresti. Hea Boss on Tore Tüüp!

Body language

Mis on body language?


Koera kommunikatsioon on põhiliselt kehakeel. Koer ei saa sõnadest aru, kuigi ta õpib tundma teatud tuttavaid sõnu, nii et sul on valearusaamade vältimiseks mõistlikum õppida koera poolt „räägitavat“ keelt. Koerale võib üks käeliigutus tähendada rohkem kui tuhat sõna! Oma kehaga võid seletada/rõhutada käske või innustada/vaigistada koera paremini kui oskad arvata. Jälgi oma koera käitumist, õpid sellest palju!

Miks peab body language’t harjutama?

Koer tõlgib sinu kehakeelt kogu aeg ka muidu - miks siis mitte kasutada seda oma kasuks? Kui suuline käsk ja kehakeel on vastuolus, kuulab koer juba loomuomaselt sinu kehakeelt. Kasuta erinevaid hääletoone ja -tugevusi koeraga rääkides ja harjuta ennast väljenduma nii, et ainult sinu ilmeid, kehakeelt ja liikumist jälgides ka kurttumm saaks aru, mida sa tahad öelda! Agilityrajal on „kehakeeleoskus“ ilmtingimata eeldus edule, aga ka muidu on vähemalt kehakeele tõlkimisoskus ja vastuoluliste olukordade lahendamine kasuks nii sulle kui ka koerale.

Õppimine

Miks koer peab õppima?


Koer vajab tegevust - aktiivne koer on õnnelik koer! Ilma ülesanneteta koer tuhmistub, igavleb, laiseneb ja muutub kasutuks ja passiivseks! Koera vaatenurgast on ükskõik milline tegevus oluline - on see siis agility, tsirkusetrikid, sõnakuulelikkuskoolitus, jälje ajamine vms.

Kuidas koer õpib?


Kõige paremini õpib koer korrates harjutust tihti, aga lühikest aega järjest. Juba kümme minutit on koera keskendumisvõimele piir ( sama ka inimestel). Koer vajab mitmeid sadu kordi, et midagi õppida, kuid korraga on kasulik harjutada maksimaalselt kümme korda. Kogu sooritus (võte või võttesari) tasub jagada väiksemateks osasooritusteks, sest on mõttetu soovida ühe korraga täielikku sooritust. Üritamist tuleb kohe premeerida (= säilib motivatsioon), kuni soorituses püütakse kogu aeg paremuse poole. KANNATLIKKUS on alati võtmesõnaks, kui hakatakse harjutama midagi uut ja see ei tee kahju ka vanade asjade kordamisel.

Positiivne tagasiside (maius, kiitus, mäng) peab tulema alati KOHE kui sooritus tehakse õigesti, et koer õpiks seda ühendama õige asjaga. Lõpeta alati õnnestunud sooritusega, siis jääb harjutusest hea tunne nii sulle kui koerale!

Huumor

Miks peab olema huumorit?


Koer on, mis ta on - ta ei tee midagi pahast tahtest või sinu kiusamiseks, kuigi vahel nii tundub. Hea huumoritaju aitab siis, kui on tahtmine lüüa pead vastu seina või karjuda „kuidas sa aru ei saa?!“. Alati võib naerda oma koera taibukuse üle („sarjast 101 viisi vältida lamama minekut“) ja alustada uuesti. Koer õpib kõige paremini mängides, selletõttu pead sinagi õppima uuesti naljakas olema. Ja kui see ka koerale ei mõju, on vähemalt sinul (ja teistel inimestel) lõbusam…

Kodused ülesanded


Kui harjutad, vali koht, mis on rahulik, piisava suurusega, varu endale rõõmus tuju, maiuseid/mänguasju ja aega umbes 10 minutit päevas!!

Juhipositsioon


Juhipositsioon sünnib väikestest asjadest. Välju ise esimesena uksest, vali liikumissuund koeraga jalutades, õpeta koera ootama SINU luba ennem, kui ta pääseb sööma, autost välja hüppama, minema tervitama teist koera/võõrast jne. Hierarhia moodustamises on eelkõige tähtis SINU ehk siis BOSSI suhtumine. Kui sa ise ei usu oma käske, on mõttetu oodata, et koer neid usuks! Ole kindel!
See, mis oli keelatud eile, on keelatud ka täna, homme ja järgmisel nädalal. Ära nõua koeralt midagi sellist, millega ta hakkama ei saa, aga nõua lõpuni seda, millega oled alustanud. Kui su koer on isepäine, pead sina olema veel isepäisem. Kui käsk/keeld ei jõua kohale, ära  virise vaid tee selgeks, et sellist käitumist sinu karjas ei aktsepteerita. Karista vastavalt koerale!

Pehme loomuga koerale piisab täiesti karmist keelust, tugevama loomuga koera puhul võib vaja minna midagi karmimat - kaela/põsevõte, raputamine, otse silma vaatamine ja rääkimine on kõige tõhusamad. Ära raevu ega tõsta mõttetult oma häält, see ainult näitab, et olukord ei ole sinu kontrolli all. Kui koer teeb midagi keelatut, saad karistada teda ainult teo ajal, hiljem on karistusest rohkem kahju kui kasu, seejärel juhi koer lubatud tegevusse (näiteks kingi näriv koer saab noomituse ja siis puruluu, et tal oleks, mida närida).

Kontakt

Vali tähelepanusõna (võib olla koera nimi, „vaata“, „siin“, „hei“, „kuku“ või ükskõik milline) ja harjuta seda alguses kodus ja jalutuskäigul koera tähelepanu kinnitamiseks. Näiteks kui koer jalutab eemal ja sina ütled „kuku“, koer pöörab ja vaatab Sind „et siis mida?!“, sina kiidad ja rõõmustad seepeale kohe ja jalutuskäik jätkub nagu enne. Kui koer ei reageeri, liiguta rihma, vaheta suunda või tee midagi muud sellist, et koer sulle tähelepanu pööraks ja proovi siis uuesti. Kui koer pöörab sulle juba ilusti tähelepanu (=kohe), tee ülesanne raskemaks: ütle vaiksemal häälel, kiida ainult kiire reageerimise eest või proovi sama siis, kui ümber on teised koerad.

Harjuta igal jalutuskäigul vabakujulist „kontaktkõndi“ ühe tänavalateravahe võrra (u 25 m) koer vasakul poolel ja samamoodi koeraga paremal pool. Kontaktkõndimises ei pea koer kõndima traditsiooniliselt su kõrval nagu liimitult reie külge, piisab kui koer on HUVITUNUD sinust, liigub kontakti kaugusel ja reageerib, kui vahetad liikumise suunda ja kiirust. Ära unusta premeerida! Mängi ja jookse!

Juurdetulemine

Alusta harjutamist sees ja ilma häirijateta tingimustes, hoolitse selle eest, et igat sinu kutsumist kuuldakse ja täidetakse. Hoia koer alati väljas rihma otsast vaba, kui oled kohas, kust ta ei pääse minema jooksma või teiste jalutajate juurde. Kutsu koera tihti enda juurde (ka siis, kui teda ei panda rihma otsa) ja KIIDA ALATI! Kasuta fantaasiat koera kutsumises: lihtsalt igav koha peal ootamine ja „siia-siia-no-tule-nüüd-kiiresti-siia“ karjumine ei motiveeri kedagi. Kui koer ei tule kohe, ära mine teda taga ajama vaid jookse pigem eest ära või tee midagi radikaalset: kükita, vilista, piiksu, viska selili maha, sosista, viska palli või teeskle et peidad maiust/palli.

Probleeme juurdetulemises?

Mine koolituses tagasi, vali kasvõi teine sõna juurdetulemiseks ja sel korral ole kindel, et koer ei pääseks kordagi olemaks sõnakuulmatu selle käsu peale. Ole koerast kavalam ja pane talle kaela peale tavalise rihma veel pikk nöör: vabasta koer suure tähelepanuga tavalisest rihmast, lase koeral eemalduda nööri pikkuse kaugusele ja kutsu teda. Kui ta ei tule, tõmba nöörist ja kutsu uuesti. Kiida koera juba siis, kui ta tuleb lähedale, ära iial karista koera, kui ta tuleb sinu poole.

Eesmärgiks on kinnistada juurdetulemine mitme korraga koerasse nii tugevalt, et kui sina koera kutsud, pöördub ta juba enne, kui ta jõuab midagi muud mõelda. Kui koer pääseb jooksu näiteks teise koera juurde, mine ja pahanda, et ta saaks aru mida sa sellisest käitumisest arvad, tagane mõned sammud ja proovi uuesti. Mida raskemast olukorrast suudad koera ära kutsuda, seda suurem ja ülepaisutatum on kiitmine! Pea meeles, et sinuga koos peab olema palju huvitavam kui teiste koertega!

Paigal püsimine

Ole ennem kindel, et koera istumine, lamama minek ja seismine sujuvad hästi. Harjuta lühikesi kordi iga päev. Ära sunni, ära mine närvi, püüa saavutada kiiret ja rõõmsat sooritust! ÄRA kunagi suru koera vägisi lamama - see teeb kogu olukorra koerale vastumeelsemaks. Kui koer oskab juba kõiki võtteid hästi, püüa edasi paremate võtete poole (kiirem sooritus/asendis püsimine kuigi sina ise liigud). On kasulik ka õpetada eraldi liikumise pealt PEATUMIST, sest koera seisukohast on hoopis teine asi sooritada võtteid sinu seismise kui liikumise pealt.

Kui võtete sooritamine on rõõmus ja kiire, võid lisada sooritusele kohakäsu: alusta liikumist aeglaselt koera eest samm tahapoole, tule kohe tagasi ja kiida koera. Hoia koeral kogu aeg silma peal ja keela KOHE kui paned tähele, et koer hakkab liikuma. Suurenda vahemaad vähehaaval, tule tagasi lihtsama versiooni juurde, kui sooritus ei õnnestu. NB! Alguses tule alati tagasi koera juurde, et koer ei ennetaks juurdekutsumiskäsku. Kui paigal püsimine on juba selge, harjuta käsku nõudlikemas oludes, näiteks kui oled ise peidus, kui jooksed eemale või kui vaateväljas on teine koer.

Ole täpne selles, et koer ei tohi ennem liikuda, kui SINA loa annad („vabalt“, „jaluta“ vms). Ära siiski tümista koera pikkade kordadega, just noortele koertele on liikumatu koha peal püsimine raske ülesanne.

Eemaldumine


Kui kontakt koeraga on korras, on aeg õpetada koerale olema kontrolli all ka pikema vahemaa puhul. Eemaldumisharjutusi: vii maius/mänguasi mõne meetri kaugusele, tule tagasi koera juurde ja „saada“ ta preemiat tooma „edasi“ käsuga. Pikenda vahemaad tasahilju ja proovi sama jalutuskäigul, visates palli liikumissuunas ette või saates koera tuttava inimese juurde vms.

Eesmärgiks on, et kui hüüad „edasi“, läheb koer joostes sinu poolt näidatud suunas, kuni ta peatatakse või kutsutakse tagasi. Jalutuskäigul on lihtne õpetada ka suunakäske: ütle koerale alati ristmikul kuhu poole keeratakse (vasak/parem) või enne palliviset kummas suunas kavatsed visata. Raskeim siin on ise mitte suundasid segi ajada, sa pead ju ütlema suunad KOERA poolt vaadates!!!

Allikas: kennel Meiepere, Kuopio agilityring Hukka-Putke. Ilmunud ajakirjas Karvan Verran 3/2001.

Märksõnad:

Tagasi