Hiinas hukati kümneid tuhandeid koeriHiinas asuva Hanzhongi linna võimud otsustasid täna tappa 36 000 hulkuvat või lemmikloomadena peetavat koera, kuna tosin linnaelanikku on tänavu surnud marutõve tõttu.

Alates märtsist on linnas marutõve tõttu surnud 12 inimest, kuid koerad on hammustanud kokku vähemalt 6256 elanikku, vahendas Eesti Päevaleht Reutersit. Viimased marutõve ohvrid olid kaks eakat naist, vahendas uudisteagentuur Xinhua. Linnas on teada kokku 335 900 vaktsineeritud lemmiklooma.

"Monitooringuandmed näitavad, et marutaudiviirust kandvate koerte poolt põhjustatav oht on suurenenud, mistõttu marutõve epideemia vältimine ja kontroll on vajalikud," märkis aselinnapea Xing Tianhu.

Koerte tapmine pole Hiinas midagi uut, sest alles kolm aastat tagasi otsustasid Edela-Hiinas asuva Yunnani provintsi võimud surmata 50 000 koera. 2007. aastal surmati üle kogu kommunistliku riigi 175 000 siga, et takistada sigade reproduktiiv-respiratoorse sündroomi ehk PRRSi levikut.

Rahvusvahelised loomaõiguste eest võitlevad organisatsioonid kritiseerisid linna võimude tegevust. Loomakaitsjate väidete järgi toimub Hiinas kasside ja koerte väärkohtlemine, kes tapetakse ebainimlikel viisidel.

Lemmikloomade heaolu pole Hiinas eriti kõrgelt hinnatud, kuid elukvaliteedi tõusuga on hakatud pöörama sellele rohkem rõhku ning loomade väärkohtlemine on vähenenud. AFP teatel on riigis kavandamisel esimene loomade väärkohtlemist käsitlev seadus, mis võimaldab karistada ebainimlikku suhtumist loomadesse.

"Kui see vastu võetakse, siis loomade väärkohtlemine, nagu Hanzhongi koerte hävitamine, loodetavasti peatub," pakkus professor Chang Jiwen.

Hiinas keelustati koerte kasvatamine Mao Zedongi ajal, kui väikekodanlik ilming ja seda lubati suurriigi ühiskonnas taas mõned aastad tagasi seoses elustandardi tõusuga.

Marutaud on püsisoojaste loomade närvisüsteemi kahjustav viirushaigus, millega kaasneb alati haigestunud isendi surm.
Haigus levib peamiselt haige looma hammustuse tagajärjel, kelle sülg satub haava. Eestis on viimastel aastatel viidud läbi metsloomade marutaudivastast vaktsineerimist. Tänavu on Eestis registreeritud kaks marutaudi juhtumit.
Tagasi

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.