IIiri veespanjeliri veespanjel on väga vana koeratőug kes on pärit Iirimaalt, kuid päris täpsed andmed tema pōlvnemise kohta siiski puuduvad. Arvatakse, et Iiri veespanjel pärineb Pärsiast pärit koertest nagu afganistaani hurt  ning Iirimaale jōudis tōug läbi Hispaania. Arvatakse, et tōu aretuses on kasutatud veel puudleid, verekoeri ning erinevaid settereid. Esimene viide antud tōu kohta on aastast 1600, kus kirjeldati vetthülgava ning krässus kasukaga ja rotisabaga veelinnukoera, kes aitas jahimeestel veest saagi kätte kanda ja seda  ammu enne, kui hakati jahiks püsse kasutama. Ta on universaalne jahikoer, kellega annab jahti pidada ükskōik millisele ulukile Euroopas. Tänapäeval peetakse teda siiski eelkōige seltsi-, harrastus-ja perekoerana. Soome jōudsid esimesed selle tōu esindajad aastal 1890.

Hellitavalt kutsutakse tōugu "koertemaailma klounideks" sest ülekōige meeldib neile esineda ja tähelepanu keskpunktis olla. Veel öeldakse, et tal on "elevandi mälu" sest ta mäletab väga pikalt, kui keegi on olnud tema vastu ebaaus vōi on kuidagi ähvardavalt käitunud tema vōi tema pereliikmete suhtes.

Iiri veespanjel on iseloomult energiline, aktiivne, liikuv, julge ning ettevōtlik. Ta on kergesti koolitatav, sotsiaalne, heasüdamlik ja mänguhimuline, üsna isepäine kuid väga truu oma perele. Sobib peresse, kus on lapsed ning teiste loomadega on sōbralik. Hea huumorisoonega. Oma suure liikumisvajaduse tőttu sobib vaid aktiivsele inimesele. Vōōrastega veidi häbelik ning eemale hoidev. Loomulikult jumaldab veespanjel ujumist-pole tähtis, kas suures vihmaveeloigus, kraavis vōi meres. Agresiivsust ning kurjust loetakse veaks.

Iiri veespanjel on keskmist kasvu, turjakőrgus isastel 53-59 cm, emastel 51-56 cm., kaal 20-29 kg. Karvkate on lokkis, tihe, vetthülgav ja läikiv, värvuselt maksapruun. Karv on pigem " ōline" mitte kuivalt krässus. Tal on tihe aluskarv, mida tuleb regulaarselt hooldada, et see ei vanuks ära. Esiteks kraasitakse pealiskarv n.ö. lahti ja siis kammitakse aluskarv pōhjalikult läbi. Kōik pulstunud kohad tuleks lahti harutada sōrmede vahel, mitte kasutada kääre. Karva hooldatakse alati siis, kui see on täiesti kuiv. Valge  rinnaesine ei ole soovitav. Saba meenutab roti saba ning on lühikese karvaga otsast peenenev ning tugev.


ArtCreative Design and Custom coding

Märksõnad:

Tagasi