Küsimus:

Tere,

meie peres on lemmikloomaks kohe aastaseks saav chiuhuahua poiss (sünd 24.10.12). Meil on temaga väga suur probleem pissimisega ehk ta pissib täiesti valimatult asjade peale (tõstab jalga).

Kodus käib ilusti enda kastis aga külas käies(vahel viin koera päevaks ema juurde hoiule) laseb igale poole: vaibale, mööblile, tekkidele, patjadele. Neid kohti on väga palju. Emal endal on ka koer (emane 5aastane taks).


Samuti õues käies ei kuula ta sõna, jookseb lihtsalt eest ära. Sooviks väga mingisugust nõu, kuidas sellest pissimise ja ära jooksmise probleemist lahti saada.


Ette tänades,
Maarja-Liis


Vastus:


Isastel koertel on kombeks märgistada. Eriti muidugi veel seal, kus emane koer ees on. Peaksite õpetama teda puuriga harjuma, et ta saaks ema juures puuris olla. Sinna nad tavaliselt ei pissi.

Õues juurdetulemist oleks pidanud hakkama juba väga väikesest peale harjutama. Nüüd on ta enda arvates suur ja tähtis ning läheb sinna kuhu tahab. Esimene reegel on see, et ei tohi talle järele joosta. Ilmselt peategi teda rihma otsas pidama, et oleks mingisugunegi kotroll tema üle.

Rihm võiks olla hästi pikk (pikendage kasvõi pesunööri abil). Kui koer hakkab teil eest ära jooksma, siis teie jooksete hoopis teises suunas. Peate talle mulje jätma, et jooksetegi minema ja jätate ta maha, kui ta juurde ei tule. Kui tuleb teie juurde, siis peate ülevoolavalt kiitma ja maiust andma. Tühja kõhuga tulevad kiiremini kutsumise peale omaiku juurde, kui teavad, et teil maksatükid taskus on.

Kui vaatamata kutsumisele ja praetud maksale ikkagi ei tule, siis rullite rihma kokku ja püüate ta lihtsalt selle abil ta kinni. Ei riidle, ega tee üldse migit nägu, et ta sõna ei kuulanud. Proovite järgmine kord uuesti. Tühi kõht ja võõras koht, kuhu koer kardaks üksi jääda, on siinjuures abimehed. Ärge kutsuge koera siis, kui tal on huvitav (nuusib midagi, teised koerad või inimesed).

Ta ei tule niikuinii ja te vaid kinnistate talle arusaama, et omaniku kutsumise peale ei peagi reageerima. Kutsuge ainult siis, kui on näha, et ta on valmis tulema ja kui tuleb, siis premeerige.

Soovitaks minna temaga koertekooli, kus saate täpsemalt ja vastavalt olukorrale nõu küsida.

Tervitustega dr. Tiina Toomet

 


Tagasi