Jälituskoer saatis süütu mehe 26 aastaks vangi
Jälituskoera imelisi võimeid usaldanud kohtunikud saatsid Floridas eluks ajaks mõrva eest vangi mehe, kes vabanes 26 aastat hiljem, kui pettus ilmsiks tuli, vahendab ERR.

Florida elanik Bill Dillon oli 22aastane, kui talle 1981. aastal mehe tapmise eest Canova Beachil eluaegne vanglakaristus mõisteti. Kogu kohtuprotsessi kinnitas Dillon, et ta ei olnud kuritegu sooritanud. Kohtus tunnistas mees nimega John Preston, et tema jäljekütist Saksa lambakoer ühendas Dilloni lõhna tapja verise T-särgiga. Preston kinnitas, et tema koer võttis Dilloni lõhna üles ka hilisemates testides.

Dillon pidi veetma elu lõpuni vanglas koera avastuse pärast ja tema omaniku Prestoni tõttu, kes esines üle riigi kui ekspert sel alal.

26 aastat hiljem tehtud DNA testid aga näitasid, et tema süüd tõestanud jälituskoera omanik tegeles ilmselt pettusega. Dilloni DNA ei klappinud DNA-ga tapja T-särgil. Koer oli eksinud. Kaheksa kuud tagasi pärast 26 aastat trellide taga astus Bill Dillon vaba mehe vanglast välja.

"Väidetavalt seostas koer jälje minuga kolmel korral ja sellest piisas, et mind terveks eluks vangi panna," ütles Dillon.

Protsessi ajal ei olnud DNA proovid veel kohtuekspertiisis kasutusel ning uurijad toetusid vaid  legendaarse mainega koera ninale. Preston tunnistas, et koer võttis Dilloni lõhna üles paberilehelt, mida mees oli puudutanud.

Preston ja ta koer olid "lahendanud" üle saja kohtuasja. Dilloni juhtumi puhul ütles Preston kohtule isegi, et ta koer suudab lõhna tabada vee all. Eksperdid ütlevad, et see ei ole kuidagi võimalik.

1984. aastal ütles Preston, et ta usub, et tema koer pole pole kunagi eksinud. Jälituskoerte ekspert Tim McGuire ütleb nüüd, et on uskumatu, et koer võttis üles Dilloni lõhna kaheksa päeva pärast mõrva ja pärast seda kui massiivne orkaan oli alast üle käinud.

Preston paljastati 1984. aastal Florida kohtus, kui kohtunik muutus kahtlustavaks Prestoni suhtes ning testis mehe koera. Koer kukkus täielikult läbi. Ilmnes, et nö imekoer ei suutnud lõhna jälitada isegi mitte 30 meetrini. Kohtunik leidis, et koer võis lõhna jälitada, kui tema treeneril oli eelteadmisi juhtumist.

Kuigi Preston ja tema neljajalgne ekspert diskrediteeriti 1987. aastal, siis Florida ei taasavanud juhtumeid, kus mees oli tunnistanud. Ning keegi öelnud seda ka Bill Dillonile, kes kuulis alles 2006. aastal, et Preston oli petis.

Dillon usub, et Preston võis olla seotud suurema vandenõuga, mille käigus mõisteti süüdi kümneid süütuid inimesi üle USA.
Preston suri eelmisel aastal. Talle ei esitatud kunagi süüdistust.

Tagasi

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.