Jõhvi vallavolikogu arutas valla lemmikloomade registri asutamise ja pidamise põhimäärust, millega tahetakse innustada valla koeraomanikke oma kiibistatud lemmikut registreerima, tagades sel moel, et juhuslikult kaotsi läinud loom koju tagasi jõuab. "Eestis on üldine lemmikloomaregister, millega omavalitsused saavad liituda," rääkis Jõhvi vallasekretär Piia Lipp, kelle teada Ida-Virumaal seni ükski omavalitsus registriga veel liitunud pole. Küll aga on paljud loomaomanikud ise oma kiibistatud lemmiku andmed loomaarsti vahendusel registrisse kandnud, kirjutab Põhjarannik.

Registris olemine on oluline ennekõike loomaomanikule endale: kui koer peaks juhuslikult kaotsi minema, on tema leidjal võimalik registri vahendusel looma omanikuni jõuda.

Kiibist üksi ei piisa

"Mina pean seda küll oluliseks," kinnitas Lipp, kes oma koera kohe tema omanikuks saamise järel registrisse kandis.

Loomulikult saab registrisse kanda ainult sellise looma, kellele on paigaldatud mikrokiip. Kiibi paigaldamine aga ei tähenda sugugi, et see koer (või kass) automaatselt registrisse kantakse - selleks peab loomaomanik ise soovi avaldama ja ka selle eest maksma.

"Kiibi paigaldamine maksab viissada krooni, registrisse kandmine kahesaja krooni kanti," ütles vallavalitsuse korrakaitseametnik Paul Lek. "Millegipärast piirduvad paljud loomaomanikud ainult kiibistamisega - kui aga loom pole registrisse kantud, kaob kiibistamise mõte suuresti ära, sest omanikku selle järgi kusagilt ju üles ei leia."

Vabatahtlikult sunniviisiliselt

"Saame loota ainult loomaomanike heale tahtele," on Piia Lipp veendunud, et hoolivad omanikud on kandnud ja kannavad oma koera (kassi) registrisse niikuinii.

Et loomaomanikke seda rohkem ette võtma innustada, kavatsetakse pakkuda neile hakatuseks võimalust loom tasuta, st valla kulul, registrisse kanda. Selleks sõlmitakse loomaarstidega sellekohased lepingud.

"Otseselt kohustada me loomaomanikke ei saa, kuigi meie koerte ja kasside pidamise eeskirjas on punkt, mille kohaselt on vallas lubatud pidada ainult nõuetekohaselt märgistatud ja registreeritud koeri," märkis Lipp.

Valla jaoks on register tähtis rohkem selle kandi pealt, et oleks võimalik hulkuvate koerte omanikke üles leida.

"Vabatahtlikult sunniviisiliselt," kavatseb Paul Lek tulevikus koostöös politseiga valla koeraomanikele rohkem tähelepanu pöörata. Sellekohase eeskirja rikkujatele on lõppeks võimalik ka sanktsioone rakendada - kuni saja trahviühikuni.
Tagasi

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.