Küsimus:

Tere.

Suurel koeral, vanus 8 aastat, on juba pikemat aega käpaalused padjandid punased ja valulikud. Kahtlustame toiduallergiat. Koer elab õues ning on saanud põhiliselt kodutoitu, mis koosnes kaerahelbe pudrust ja seakamarast.

Kuskil aasta tagasi, sai ta igapäev juua ka lehmapiima. Täpselt ei mäleta, millal koeral vaevused algasid, kuid kahtlustame piima ühe allergeenina. Piima jootmise lõpetasime ning toidu muutsime riisi ja kanaluumassi vastu.

Oleme tähele pannud, kui anname koerale ka väikese tüki leiba või saia, siis järgmisel päeval tundub tal halvem olevat. Ilmselt allergia nisu vastu. Nüüd muutsime järjekordselt koera toidusedelit, anname ainult loomaliha ja looma subprodukte. Nädala oleme seda katsetanud, kuid paranemist ei ole veel märgata. Mida teha?

Lugupidamisega
Kalle Joonas

Vastus:

Toidumuudatus toiduallergia välistamiseks on õigesti tehtud. Olete vahetanud nii valku (sealiha alguses kana ja hiljem loomaliha vastu) kui süsivesikuid (kaerahelbed riisiga), aga tulemust ei näe.

Selle põhjal võiks järeldada, et tegemist ei ole toiduallergiaga ja peaks hakkama otsima muud põhjust (näiteks tolmuallergia ehk atoopia). Siin on aga üks väike AGA.

Üsna sageli on nii, et esmase allergilise reaktsiooniga kaasneb ka põletikuprotsess (bakterid või pärmseened) ja kuigi allergeen võib-olla toiduvahetusega eemaldatud, ei ole märgata mingit paranemist, sest nüüd põhjustavad punetust ja valu põletikku tekitavad mikroorganismid, kellest vabanemiseks on vaja nad kõigepealt kindlaks määrata ning vastavalt ravida, kas paikselt (spets. shampoonid, spreid, salvid, geelid) või süsteemselt tablettidega. Ilma loomaarsti abita ta ilmselt sellest probleemist jagu ei saa.

dr. Tiina Toomet


Tagasi