Kaitse oma lemmikut külma talve eest!Kui ilmad on muutunud talvele vastavalt külmemaks ei tohi unustada ka oma neljajalgset sõpra talveks ette valmistada.

Ära arva, et vaatamata oma tihedale karvkattele ei tunne su sõber külma.

Kuigi koerte karvkate pakub neile talveilmadel samasugust kaitset kui meile paks talvemantel, võivad nad sellegipoolest saada külmakahjustusi ning kannatada alajahtumise all.

Kui loom saab külmakahjustuse võib ta kaotada oma kõrvaotsad, varbad või isegi terved jäsemed.

Vali oma koera jalutuskäigu kestvus vastavalt ilmaoludele ja koera tervislikule seisundile.

Kui su koer on suur ja tugev ning tiheda talvekarvaga, vii ta külma ilmaga kuni 20-minutilisele jalutuskäigule. Aga juhul kui sul on väikest kasvu, lühikarvaline või üle 10 aasta vanune koer, ei tohiks jalutuskäik olla pikem kui 5-10 minutit.

Talvel koera välja viies, isegi kui on tegu ainult paariminutilise pissitamisega, võiks väiksematele ja vanematele koertele selga panna koeravesti ja jalga "saapad". Kui koer ei kanna "saapaid", siis peab kindlasti eraldi hoolt kandma koera päkaaluste eest.

Sool, mida kasutatakse tänavate ja kõnniteede jääst puhastamiseks, võib muuta koera käpapadjad katkiseks ja valulikuks. Peale iga jalutuskäiku on kindlasti vaja koera käpad pesta toasooja veega ja seejärel kuivatada. Samuti võib enne jalutamist määrida päkapatju ja varbavahesid beebiõliga.

Kui sul on pikakarvaline koer, siis kindasti trimmi oma koera päkapatjade ja varvaste vahel kasvavaid karvu. Karvade trimmimine aitab ära hoida lume ja jää kleepumise varvaste vahele. Samuti on väga pikkade karvade puhul koeral suurem oht libastuda ning kukkudes ennast vigastada. Kindlasti hoia ka oma koera küüned lühikesed. Pikad küüned sunnivad koera käima päkkade tagumistel osadel ning varbad laiali, mis hõlbustab lume kleepumist varvaste vahele.

Kui sa ei saa oma koera hoida siseruumides, siis võib koer ka külmade ilmadega elada õues, juhul kui tal on olemas korralik varjualune, söök ja värske vesi. Hangi oma koerale väike, mugav ja soojustatud koerakuut. Tihti arvatakse, et suur koerakuut on parem kui väike, kuid tegelikult on hoopis vastupidi! Paraja suurusega koerakuut on selline, kus koer saab mugavalt püsti seista, ümber pöörata ja lamada. Selline kuut hoiab kinni koera kehast eralduva kehasoojuse, st. "kütab" kuuti ja hoiab nii koera soojas.

Kuudi ukse ette on soovitav kinnitada tekk või muu riideese kaitsmaks tuulte eest. Kuudi põhja laotada õled või hein, mis on ideaalseks kaitseks tuule, niiskuse ja külma eest. Kindlasti jälgida, et õled ja heinad on värsked. Kui on tunda kopituse või hallituse lõhna, siis on hein või õled vanad ja neid kasutada ei tohi. Laota õled või hein kuudi põrandale umbes 10-15 cm paksuselt ning vaheta nii sageli kui on vajadust.

Jälgi, et koerakuut asetseks sellisel kohal, kus ta on võimalikult kaitsud tuule ja vihma eest. Asetades kuudi oma maja ida- või lõunaküljele, paistab kuudile enamuse ajast päike, mis muudab selle soojaks ja kuivaks. Võimaluse korral tõsta kuut maapinnast 5-6 cm kõrgusele. Selleks sobivad ideaalselt nurkade alla astetatud telliskivid. Miinuskraadide puhul kontrolli, et su koera joogivesi ei oleks jäätunud ja et värske vesi oleks alati võtta.

Ole ettevaatlik, kui hoiad oma koera külmal talvel garaaþis. Soojendades autot enne lahkumist, ole ettevaatlik, sest su koer võib saada vingumürgituse.

Kui su koer elab õues ja sa avastad, et tal on keha ja jäsemete küljes jääd, ta väriseb või ta limaskoed on punased, veretud või lausa mustad, pead tegutsema väga kiiresti. Su koeral võib olla külmakahjustus ning lisaks võib ta kannatada alajahtumise all.

Et soojendada külmavõetud kehaosi, kasuta sooja vett ja rätikuid, mida on eelnevalt soojendatud juuksefööniga. Samuti võid kasutada suletavaid kilekotte, mis on täidetud riisiga. Lihtsalt soojenda kotti mikrouunis 1-2 minutit ja seejärel kata rätikuga. Kui sa kasutad soojenduskotti, siis ära pane kotti otse koera külmavõetud kehale, vaid kata kott eelnevalt rätikuga. Koera võib soojendada ka juuksefööniga, kuid ära kasuta kuuma õhku vaid ainult sooja õhku ning madalatel pööretel.

Kui külmakahjustus on ainult käpal või jäsemel, siis soojenda ainult kahjustunud piirkonda. Ära pane looma üleni vanni, sest siis ta kehatemperatuur alaneb ja see võib põhjustada alajahtumist. Peale seda kui oled soojendanud kahjustunud piirkonda, kuivata see ettevaatlikult. Ära hõõru ja ära masseeri.

Kontrolli pärakust koera kehatemperatuuri iga 10-15 minuti järel. On olemas kolm alajahtumise faasi: kerge (30-32ºC), keskmine (21,5-25ºC) ja raske (0-8ºC). Kui su koera kehatemperatuur on saavutanud normaalse taseme (38,5-39ºC), mässi koer teki sisse ja vii veterinaararsti juurde.

Kui su koer elab õues suurema osa ajast, siis on hea teda hoida õues ka talvel. Suur temperatuuride erinevus, juhul kui koera hoitakse vahelduvalt sees ja väljas, ei mõju koerale hästi ja muudab ta külma suhtes vastuvõtlikumaks. Kui koerale on loodud korralikud tingimused, siis võib ta talve rahulikult õues üle elada.

Kui aga on tõesti ilm on väga külm ja kole, siis kindlasti too oma sõber tuppa sooja!

Allikas: Eesti Loomakaitse Selts

Märksõnad:

Sind võib huvitada veel:


Tagasi