Küsimus:

Tere!

Mul on 8-aastane saksa lambakoer. Varemalt elasin eramajas vanemate juures. Ta oli minu koer ja koeraga tegelesin põhiliselt mina. Kaks aastat tagasi kolisin kitsasse korterisse ja koer jäi minu ema juurde, kuna arvasime, et seal on ta kogu aeg elanud, lisaks oli aed ning seega paremad elamistingimused koerale.

Nüüd olen uuesti kolinud rõdu ja aiaga elamisse ning tahaksin koera enda juurde tagasi tuua. Ema juures  teda jooksutamas ka ei käida, ainult istub enamus aega ühe koha pealt teise koha peale.

Kuidas elukohavahetus mõjutab koera kohanemist või mis on koerale kasulikum/parem?
Kas uus elukoht tekitab koeras stressi? Kas oluline on koht kus koer elab või peremees (mina või ema)?

Lugupidamisega,
Margit


Vastus:

Tere!

Igasugune muutus, mis tekib kolimise, perekonnaliikmete lahkumise või uute liikmete tulekuga võib põhjustada loomadele stressi. Kui koer on ema juures elanud nüüd juba 2 aastat ilma Teieta, siis võib eeldada, et peremees/karjajuht on tema jaoks nüüdseks ema ja ta on harjunud selle olukorraga.

Kui Te olete pikad päevad tööl ja õhtuti saab koer teiega tunnikeseks jalutama, siis on olukord koerale kindlasti raske. Kui Teiega elab koos ka veel teisi inimesi siis nendegagi kohanemine võib olla talle keeruline.

Üldiselt on väga raske kirjateel Teile konkreetset nõu anda, sest tedamata koera iseloomu ning teievahelisi suhteid on raske hinnata kui stressirohkeks selline elukorralduse muutus koerale võib kujuneda.

dr.Angela Sarapuu