Kas võtta kutsikas või täiskasvanud koer?Minu jaoks on alati olnud iseenesestmõistetav, et kui koera tahetakse, võetakse kutsikas. Olles tutvunud täiskasvanud koera võtmise plussidega, hakkasin asju hoopis teistmoodi nägema. Ka 4 aastane koer võib saada sinu parimaks sõbraks ja kaaslaseks!

Tavaliselt on kutsikavõtu põhjuseks soov koera iseloomu kujundada. Ideaalselt käituva kutsika on aga oskamatu inimene võimeline mõne nädalaga ära rikkuma, sest nad on nii vastuvõtlikud. Nii saadaksegi halbade kommetega koer, keda keegi ei suuda taltsutada ja vaene loom lõpetab ilmselt kusagil varjupaigas. Kutsika võiks võtta inimene, kes tõesti oskab kutsikat kasvatada – on lugenud sellealast kirjandust ja parimal juhul on ka kogemustega.

Hästi käituvat vanemat koera nii kiiresti muuta ei saa. Paljud koerad on heade kommetega ja juba õpetatud, kuid teatud inimestest sõltuvatel põhjustel vajavad uut kodu. Iseloom on juba välja kujunenud ning saad valida just sinu ja su elustiiliga sobiva koera.

Vanema koera võtmise plussiks on ka see, et nad on vähem energilised ja ei vaja nii palju järelvaatamist. Kui käid tööl ja sul on aega ainult mõned tunnid päevas koeraga tegeleda, sobib suurepäraselt rahulik vanemas eas koer.

Jah, kutsikad on niiii nunnud! Aga nad vajavad tohutult palju valvamist, tähelepanu. Algul tuleb kutsikat õue viia lausa 1-2 tunni tagant, pead leidma aega kutsika sotsialiseerimiseks ja õpetamiseks. Esimestel kuudel peab keegi alati kodus olema ja jälgima, et kutsikas ennast pahandustesse ei mässiks.

Kui sul on palju teadmisi, kogemusi ja aega ning leiad, et tahad justnimelt kutsikat, siis palun väga! Kui mitte, kaalu kasvõi korraks täiskasvanud koera võtmist!

Autor: Jette Feigenbaum, www.tunnekoera.ee

Märksõnad:

Tagasi