Kodus, rahulikus keskkonnas, ilma teiste karjaliikmete segamata hüüa väikselt kauguselt koer nime (tähelepanu ehk silmakontakti saamiseks) kui ta vaatab sinu poole korda kutsuvalt nime, juurde tulekul kiida ülevoolavalt ning anna maiust.
Proovi 5 minutiste vahedega kaks korda uuesti. Kui koer kõhklemata sinu juurde jookseb ka teisest toast (vt. allolevaid mänge) seo juurde tulemine ehk tugevalt väljendunud käitumine juhendiga, nii saavutad kõige parema ja selgema seose juhendi ja tegevuse vahel.
Harjuta 4-5x päevas ja ka loomulikult vajaminevates olukordades. N. välja minekul. Kui koer ei taha hästi tulla tee ennast tema jaoks huvitavaks ning kui ta sinu juurde tulnud on korda juhendit "siia" ja kiida, maiust anna ja näita alles siis kui ta on sinu juurde tulnud! Kui oled soovitud tulemuse saavutanud ainult ennast huvitavaks tegemisega tee järgmise korra vahel pikem paus.
Enda huvitavaks tegemiseks kükita, patsuta külgedele või põlvita maha kata nägu kätega ja tee nuuksuvat häält, viska ennast pikali, tee heledaid häälitsusi. PS! Seda ei tohiks kesta kauem kui 10 sekundit, peale seda on tegemist koerapoolse jonni ehk manipuleerimisega) Kui sa tunned, et koer jonnib, ignoreeri vähemalt tund aega (kui tegemist täiskasvanud probleemse koeraga tuleb ignoreerida vähemalt 3h-5h) ja proovi uuesti.
Proovi juhendit “siia” kohe esimesel jalutamisel kui koer on lahti saanud ning sinust eemale liikunud 15 sammu. Kiida ja anna maiust juurdetulemise eest ning lase ta uuesti jalutama juhendiga "vabalt" või "jaluta". Veelkord, ära pinguta juurde kutsumisega üle segades pidevalt koera jalutuskäiku ja tegevust, ära pane iga kord koera "siia" täitmise eest rihma ja ära riidle kunagi "siia" täitmise eest; sellega teed ainult juhendi ebameeldivaks ja koer ei täida juhendit kui vaja. Koer vajab vabadust selleks, et Siia hästi mõjuks (muidu on vabadus ja sellega kaasnev alati tema jaoks premeerivam kui sina)!
Mõningad mängud juhendi "siia" kinnistamiseks
Kutsu endale abiline ja võtke mõlemad kätte 6 maiust nii, et neid oleks võimalik järjest koerale anda. Peitke endid eraldi kohtadesse nii, et te üksteist ei näe nt eraldi toad või mööbel vahel. valige kes esimesena koera kutsub.
Kutsuja kasutab koera nime hüüdes seda kutsuvalt ja rõõmsalt heleda häälega, mitu korda järjest kuni koer ta üles leiab. Kui koer on päris tema juurde tulnud annab kutsuja koerale maiust ja ütleb juhendi "siia", annab maiust ja kordab samal ajal juhendit, nii 6 korda järjest. Kui maius on otsas öeldakse vabastav sõna nt. vabalt, jaluta, otsas vms. See on märguandeks teisele peitjale koera samamoodi kutsuda, premeerida ja 6x maiusega juhendit kinnitada.
Sel ajal on esimesel kutsujal aega maiusevarusid täiendada ning vahetuseks vabastava sõna peale valmis olla kutsumiseks ja premeerimiseks. Jooksutage kutsikat üksteise vahel 4-5 korda. Sellest mängust õpib ta kasutama orienteerumiseks aju, kõrvu ja nina. Ta õpib seostama, et "siia" tähendab midagi väga head, see väga hea seondub kutsujaga ja selle saamiseks peab ta otsima kutsuja üles ning tema juurde minema.
Loo koerale tuttavate inimestega kolmnurk või nelinurk (u 7 sammu kaugusel üksteisest). Anna igale ühele kätte peotäis maiuseid. Nimeta suvaliselt ühe kujundis oleva inimese nimi, see on märguandeks talle koera enda juurde kutsuda "siia", Kui koer on jõudnud õige inimese juurde annab ta koheselt maiust ning kordab samal ajal juhendit "siia". Sa ütled järgmise nime ning too isik kordab eelpoolmainitut. Nii on koera jaoks iga pereliikme juurde tulemine meeldiv ja lisaks mõnus mäng ning tähelepanu.
“Siia” on väga oluline juhend, mis päästab terve koera elu jooksul omaniku ja koera paljudest ebamugavatest ja isegi eluohtlikest olukordadest ning lubab omanikul ja koeral nautida koos jalutuskäike ka ilma rihmata. See annab aga koerale vajaliku “oma aja” kus ta saab oma energiat koguda, tegeleda endaga ja lõdvestuda. Seega peaks see olema alati mõtlemata täidetud juhend ning koer jaoks võimalikult meeldiv.
Pea meeles, et Siia töötab edukalt vaid siis kui koer saab tunnetada vabadust. Kui ta ei saa kunagi lahti olla ega vabalt joosta ning alati lahtipääsenud rihm kinni rabatakse, ei soovi ta ka hea meelega tagasi tulla kui juhtub lahti pääsema!
Tagasi